کد خبر ۴۷۶ ۱۶۷ بازدید انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۷
نماینده ولی‌فقیه در لرستان تاکید کرد:

لزوم عمل به اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی

نماینده ولی‌ فقیه در لرستان با بیان این‌که کشاورزی ما باید دانش‌بنیان باشد، گفت: متأسفانه سیاست اقتصاد مقاومتی در حرف و شعار است و به‌طوری‌که ما بگوئیم در بخش آب، خاک و کشاورزی فلان سیاست اقتصادی و اقتصاد مقاومتی را اجرا کرده‌ایم، این امر در مقام عمل نیامده است.

به گزارش هنانیوز به نقل از ایسنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین  سیداحمد میرعمادی در دیدار رئیس و کارکنان سازمان جهادکشاورزی و ادارات تابعه استان، بیان کرد: گاهی اوقات گزارشاتی امیدبخش و ارزنده ارائه می‌شود که موجب خوشحالی انسان می‌شود ولی از سوی دیگر انسان شاهد برخی از مسادل است که باید اقدامات جدی در راستای حل آن‌ها صورت بگیرد.

وی با اشاره به این‌که در حدیثی از پیامبراکرم(ص) نقل شده است که می‌فرماید «هر کسی‌که آب، خاک و نیروی انسانی داشته باشد اما فقیر و بیکار باشد از رحمت الهی به دور است»، عنوان کرد: استان لرستان با وجود نعمت‌های خدادادی مانند آب که همه به سرشار بودن آن اعتراف می‌کنند، رتبه اول بیکاری را دارد و سرانه درآمد مردم آن کم است.

میرعمادی وضعیت زندگی مردم را مطلوب ندانست و ادامه داد: در این استان با وجود آب و هوا و زمین مناسب تولید کم ولی مصرف بالاست، که باید این معادله را اصلاح کرده و به آن به‌صورت جدی پاسخ دهیم.

نماینده ولی‌فقیه با اشاره به این‌که امام علی(ع) زمانی که مالک اشتر را برای حکومت به مصر فرستاد به او دستور داد که، ای مالک! توجه تو به امر کشاورزی بیش‌از مالیات و خراج باشد، تصریح کرد: این دستور امام علی(ع) به مالک قابل تأمل است که چرا مالک را به توجه ویژه به امر کشاورزی دستور می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: امروزه دولت به دنبال اصلاح قانون مالیاتی و بالا بردن درآمد غیرنفتی است که این امر توجه ویژه به بخش کشاورزی را می‌طلبد که همان فرمان امام علی(ع) به مالک در مملکت‌داری است.

میرعمادی با اشاره به این‌که در حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود: زندگی شیرین نمی‌شود مگر در سایه هوای مناسب، آب گوارا و زمینی نرم، بیان کرد: ما باید برنامه‌ریزی لازم و بلند مدت برای استفاده بهینه از زمین، آب و هوا و امکانات را داشته باشیم، چراکه بدون برنامه‌ریزی و با برنامه‎ریزی‌های مقطعی، موسمی و کوتاه مدت نمی‌توان این معادله وجود آب، هوا و خاک و بیکاری را حل کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان اذعان کرد: اگر تمام توان جهاد کشاورزی و هفت اداره کل تابعه آن‌را یکجا جمع کرده و براساس آن برنامه‌ریزی کنیم می‌توانیم کار و جهاد عظیمی در زمینه کشاورزی انجام دهیم.

وی با بیان این‌که کشاورزی ما باید دانش‌بنیان باشد، تأکید کرد: امروزه کشاورزی سنتی با وجود زحمت فراوانی که دارد صرفه مالی ندارد و فرزندان کشاورزان نیز کشاورزی را رها کرده و به دنبال کاری دیگر می‌روند این درحالی است که با تبدیل کشاورزی سنتی به کشاورزی دانش‌بنیان بذر عوض شده، تولید بالا رفته کار آسان‌تر شده و بهره‌وری نیز بالا می‌رود.

میرعمادی بیان کرد: در برخی از کشورها افراد تحصیل کرده به دنبال کار دولتی نمی‌روند بلکه به فکر تولید و کشاورزی هستند، به‌طوریکه کشورشان با کمبود نیروی کادر اداری مواجه است و برخی از افراد نیز در کنار مسئولیتی که دارند دارای باغ و کشاورزی هستند چراکه کشاورزی آن‌ها دانش‌بنیان و  روی اصول است.

نماینده ولی‌ فقیه در لرستان تأکید کرد: کشاورزی دانش‌بنیان می‌تواند کلیدی برای حل معادله وجود آب و هوا و خاک مناسب وبیکاری باشد.

وی با اشاره به اهمیت اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی، عنوان کرد: متأسفانه این سیاست در حرف و شعار است و به‌طوری‌که ما بگوییم در بخش آب، خاک و کشاورزی فلان سیاست اقتصادی و اقتصاد مقاومتی را اجرا کرده‌ایم در مقام عمل نیامده است.

میرعمادی با اشاره به این‌که آن‌چه از بیان اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری بوده این است که آب، خاک و منابع انسانی را به صورت صحیح مدیریت کرده و از آن‌ها استفاده بهینه کنیم، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی به این معنا است که ما تمام نیازهای خودمان را با استفاده از امکانات خودمان تأمین کنیم.

نماینده ولی‌ فقیه در استان با بیان این‌که اگر سیاست اقتصاد مقاومتی را در بخش کشاورزی پیاده کنیم تحول عظیمی در این بخش ایجاد می‌شود، تصریح کرد: مقام معظم رهبری کلمه سیاست اقتصاد مقاومتی را برای ما تشریح کرده است. این درحالی است که اگر ما به‌دنبال اجرای آن باشیم کشور متحول می‌شود.

وی با اشاره به معضل کمبود آب که گریبان جامعه را گرفته است، تصریح کرد: یکی از راه‌های خروج از این بحران صرفه‌جویی در مصرف آب است، چراکه امروزه نه‌تنها در کشور بلکه در لرستان نیز که منابع آبی فراوانی دارد آب امر حیاتی است و بحران آن جدی است.

میرعمادی ادامه داد: در راه صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی اولین کاری که می‌توانیم انجام دهیم در نظر گرفتن اولویت کشت است و این‌که بدانیم چه محصولی برای زمین ما مناسب است.

نماینده ولی‌ فقیه در استان تصریح کرد: همچنین باید روش‌های آبیاری نوین را  برای کشاورزان تبیین کنیم، چراکه صرفه‌جویی در مصرف آب امری حیاتی است که باید اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به این‌که کار جهاد کشاورزی مدیریت و فرهنگ‌سازی در امر تولید کشاورزی است، اظهار کرد: استفاده صحیح از آب باعث بالا رفتن تولید شده و همچنین باعث می‌شود که معادله آب و هوا و زمین و بیکاری حل شود.

میرعمادی با اشاره به این‌که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم امنیت غذایی است، بیان کرد: استفاده از سموم خطرناک و انواع بیماری‌هایی مانند سرطان‌ها مسئله امنیت غذایی را به خطر می‌اندازد.

نماینده ولی‌ فقیه در استان با بیان این‌که ایجاد تغییرات بر روی بذرهای گیاهان و درختان باید اصولی باشد، عنوان کرد: ایجاد تغییرات غیراصولی روی بذرها تولید را بالا می‌برد ولی از سوی دیگر بیماری و هزینه‎های بهداشت و درمان را نیز بالا می‌برد که این برای جامعه مناسب نیست.

وی با اشاره به این‌که از نظر نیروی انسانی در جهاد کشاورزی کارشناس فراوان داریم، اظهار کرد: ما باید از توان این مجموعه استفاده کرده و راه را برای فعالیت آن‌ها هموار کنیم.

میرعمادی با بیان این‌که ممکن است در لرستان زمین‌خواری و جنگل خواری به وسعتی که در سطح کشور است وجود نداشته باشد، گفت: از طرف دیگر شاهد تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به‌صورت گسترده هستیم که این خود نوعی زمین‌خواری است و ما باید با جدیت جلوی آن‌را بگیریم؛ چراکه ما نباید به آسانی این سرمایه ملی را از دست بدهیم.