کد خبر ۲۸۳۱۷۱ ۱۳ بازدید انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۳
بازگشت مجدد تایید و تکذیب ها با آفتابی شدن عراقچی؛

یک نشست مبهم دیگر با غربی ها/ اورانیوم نطنز پاکسازی می شود یا رسوبات نطنز؟

وال‌استریت ژورنال مدعی شد نمایندگان هسته‌ای ایران شب گذشته با طرح آمریکا برای پاکسازی کامل اورانیوم باقی‌مانده در نیروگاه نطنز موافقت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از زیتون، شب گذشته خبری از سوی رسانه های غربی منتشر شد که باز هم ادامه روند برنامه هسته ای ایران را در هاله ای از ابهام قرار داد.

وال‌استریت ژورنال مدعی شد نمایندگان هسته‌ای ایران شب گذشته با طرح آمریکا برای پاکسازی کامل اورانیوم باقی‌مانده در نیروگاه نطنز موافقت کرده‌اند. این در حالیست که این موضوع جزء بندهای برجام و توافق با غربی ها نبوده است.

این رسانه آمریکایی همچنین از قول دیپلمات‌های غربی گزارش داد که ایران روز سه‌شنبه موافقت کرده گام‌هایی برای کاهش ذخائر اورانیوم خود به کمتر از سقف 300 کیلوگرم تعیین‌شده در برجام بردارد. 

تمامی این اتفاقات در حالی رقم می خورد که هنوز یک ماه از بدعهدی های آمریکایی ها و نقض مسلم برجام با تمدید ده ساله تحریم ها از سوی کنگره و مجلس آمریکا نمی گذرد.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال ماه نوامبر سال گذشته میلادی گزارش داده بود آمریکا و شریکانش در حال رایزنی با ایران بر سر گام‌هایی برای کاهش ذخائر اورانیوم غنی‌شده این کشور در  تأسیسات هسته‌‌ای نطنز هستند.

هر چند رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام خبر وال‌استریت ژورنال را تکذیب کرد و این موضوع را تنها موافقت کمسیون مشترک با طرح ایران برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی‌سازی نطنز دانست، اما به نظر باید اتفاقات و حرف و حدیث های مطرح شده را در چهارچوب تلاش برا بهبود شرایط به وجود آمده در ادامه روند برجام دانست.

عباس عراقچی که بعد از مدتها در انظار عمومی حاضر شده است و در رابطه با موضوع هسته ای و توافقات لب به سخن می گشاید، این مصوبه کمیسیون مشترک را محصول ماه‌ها مذاکرات کارشناسی توسط متخصصان سازمان انرژی اتمی کشورمان معرفی کرده و گفته است این مصوبه پس از ترجمه در سایت وزارت امور خارجه درج خواهد شد.

ظاهرا تایید و تکذیب های وزارت خارجه دولت با عراقچی عجین شده است. عراقچی در روزهای اول تصویب برجام و در زمانی که منتقدان داخلی ایرادهای جدی به متن این توافق نامه می گرفتند، با پس و پیش کردن کلمات و جملات و بازی با معانی و مفاهیم سعی داشت به نوعی از زیر فشار ها بیرون بیاید و این توافق نامه را به هرقیمتی که شده به سرانجام برساند. 

اما با گذشت هر روز از تصویب برجام، جنبه های تازه ای از کم توجهی ها و سهل انگاری ها از سوی مذاکره کنندگان ایرانی که موجب بروز مشکلات جدی در ادامه روند اجرایی شدن توافقات شده، به عینه قابل مشاهده است. باید دید این تکذیب های عراقچی در همان قاب و چهارچوب قبلی قرار دارد یا دوری از صحنه روحیات عراقچی را هم تغییر داده است؟