کد خبر ۶۳۴۹۹۹ ۹ بازدید انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۹
ماهی پُر از مهربانی؛

حال و هوای ماه رمضان در بروجرد/ از پخت شیرینی‌های متنوع تا دید و بازدید اقوام+تصاویر

آداب‌ورسوم ماه میهمانی خدا همدلی، قناعت و باهم بودن را بیشتر برایمان تداعی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سفیر افلاک، در هر نقطه از ایران آداب‌ورسوم خاصی وجود دارد که مردم در ایام مختلف سال به‌رسم گذشتگان این آئین را اجرا می‌کنند؛ در ماه مبارک رمضان نیز در جای‌جای این سرزمین مردم طبق رسم و رسومی یک ماه را به روزه‌داری می‌پردازند، در هر یک از شهرها شیرینی‌ها، نان، غذاها و یا آش‌های مختص این ماه تهیه می‌شود و در وعده افطاری روزه‌داران با این خوراکی‌ها، روزه خود را افطار می‌کنند.

 رمضان

 

در بروجرد پخت شله‌زرد، موشکوفی، آش ماسوا، آش رشته، رنگینک، حلیم و حلوا برای وعده افطاری تهیه می‌شود و بانوان باسلیقه این خوراکی‌ها را که بسیار خوشمزه هستند تهیه‌کرده و بر روی سفره افطار قرار می‌دهند.

 

با توجه به اینکه در بروجرد کارگاه‌های زیادی انواع حلواجات و مرباها را تهیه می‌کنند، در ایام رمضان ارده‌شیره، حلوا روغنی، ارده خام و خرما، شیره کنجد در وعده افطاری مصرف می‌شود که بسیار انرژی‌زا هستند.

 

رمضان

 

در این ماه افطاری دادن و میهمانی‌ها رونق زیادی دارد، در نخستین روزهای ماه مبارک رمضان همه افراد فامیل به خانه بزرگ‌ترها دعوت می‌شوند و اولین افطاری دسته‌جمعی را کنار فامیل و در منزل بزرگ‌ترها افطار می‌کنند.

 

در بسیاری از مساجد سفره‌های افطار به رنگ سادگی اما پُر از معنویت و صمیمت پهن می‌شود و از نمازگزاران با چند عدد خرما، یک استکان چای یا شیر و یک‌تکه نان و پنیر پذیرایی می‌شود.

 

رمضان

 

کمک به نیازمندان و فقرا در ماه رمضان بسیار سفارش شده و بسیاری از خیرین و مردم در این ماه نیازمندان را محروم نگذاشته و در حد توان به آن‌ها کمک می‌کنند.

 

در گذشته ها که خبری از موبایل و ساعت نبود، در بسیاری از محله و حتی همسایه ها برای بیدار کردن افراد در هنگام سحر اقدام می کردند که یک رسم بسیار قشنگ خصوصا در روستاها بود.

 

در هنگام افطار، در برخی از مغازه‌ها آش‌های مختلفی تهیه‌شده و روزه‌داران طبق ذائقه از این آش‌ها خریداری می‌کنند تا در هنگام افطار میل کنند.

 

 رمضان

 

جزء خوانی قرآن در مساجد و حسینیه‌ها از دیگر برنامه‌هایی است که روزه‌داران هرروز یک جزء از قرآن را به‌صورت دسته‌جمعی قرائت می‌کنند.

 

پخت نذری در شب شهادت حضرت علی(ع) نیز انجام و در بین همسایگان و فامیل تقسیم می‌شود؛ مردم روزه‌دار در شب‌های قدر با حضور در مساجد مشغول دعا و نیایش می‌شوند، بسیاری از روزه داران در شب های قدر با حضور در پایگاه های انتقال خون، با عنوان نذر خون، اقدام به اهدای خون می‌کنند و به کمک نیازمند و بیماران می‌شتابند.

 

رمضان

 

در  شب‌های قدر برنامه اکرام ایتام انجام می‌‍شود و بسیاری از خیرین، کودکان بی‌سرپرست را حمایت می‌کنند و هر ماه با پرداخت هزینه‌ای برای فرزندان معنوی اجر و ثواب فراوانی را از آن خود می‌کنند.

 

بعد از شب‌های قدر و در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، روزه داران کم کم خود را برای رسیدن عید فطر آماده می‌کنند و در این روز ابتدا در نماز عید فطر حضور می‌یابند و سپس دیدوبازدید و رفتن به خانه بزرگ‌ترها برای تبریک عید سعید فطر صورت می‌گیرد.

 

 

برچسب ها :بروجرد
0

آخرین اخبار