کد خبر ۶۳۳۷۶۳ ۱۳ بازدید انتشار : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۶
دو واحد کتاب| قسمت دوم

پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ برای کتاب خوان‌های حرفه‌ای که خوره کتاب دارند، پیدا کردن کتاب‌های خوب در دریای بازار نشر کتاب کار خیلی پیچیده‌ای نیست و این کار را هم حتی با چشم بسته می‌توانند انجام بدهند؛ اما برای آن‌ها که نمی‌دانند چطور باید استارت کتاب خوان شدن را بزنند شاید این کار قدری سخت و ناامید کننده باشد و چه بسا کلا قید کتاب خوان شدن را هم بزنند. خبرگزاری دانشجو در آستانه برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به سراغ فعالان دانشجویی رفته تا

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ برای کتاب خوان‌های حرفه‌ای که خوره کتاب دارند، پیدا کردن کتاب‌های خوب در دریای بازار نشر کتاب کار خیلی پیچیده‌ای نیست و این کار را هم حتی با چشم بسته می‌توانند انجام بدهند؛ اما برای آن‌ها که نمی‌دانند چطور باید استارت کتاب خوان شدن را بزنند شاید این کار قدری سخت و ناامید کننده باشد و چه بسا کلا قید کتاب خوان شدن را هم بزنند.

خبرگزاری دانشجو در آستانه برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به سراغ فعالان دانشجویی رفته تا کتاب‌هایی را که از نگاه آن‌ها کتاب‌های مفیدی هستند به مخاطبین معرفی کنند. دومین فعال دانشجویی که به سراغش رفتیم آقای صبوری دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی است که خواندن کتاب‌های مدینه عادله، کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی؟!، بهای نابرابری، طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن، جدال دو اسلام، مجموعه کتب طرحی برای فردا، همرزمان حسین (ع)، شهدا برای چه افقی جنگیده اند و ریزش‌ها و رویش ها؛ در بین خواص صدر اسلام را به دانشجویان توصیه می‌کند. در ادامه به معرفی گزیده‌ای از پنج عنوان کتاب معرفی شده توسط دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی خواهیم پرداخت.
مدینه عادله
کتاب مدینه عادله: مقدمه‌ای بر نظریه عدالت اقتصادی در قرآن تألیف احسان خاندوزی و از انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) است.
این کتاب دارای دو بخش و ۷ فصل می‌باشد که تلاش می‌کند به سئوالات زیر پاسخگو باشد: بشرساخته چه معنا و محتوایی برای عدالت اقتصادی ترسیم می‌کنند و قرآن به عنوان اول آبشخور معرفتی مسلمانان، چه تصویر می‌کند؟ چه شاخص‌هایی برای جامعه عادلانه وجود دارد؟ کدام قانون مجالس یا سیاست دولت‌ها مطابق عدل و کدام خارج از مسیر عدل است؟   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
بخش اول با عنوان "آنچه اندیشمندان فهمیده‌اند" دارای چهار فصل است. در فصل اول با عنوان "اندیشمندان پیشامدرن" به بررسی و ارزیابی دیدگاه افلاطون، ارسطو، آکویناس، فارابی و خواجه نصیر پیرامون عدالت اجتماعی پرداخته شده است.

در فصل دوم با عنوان "رویکرد‌ها و نظریه‌های مدرن" به بررسی و ارزیابی رویکرد‌های آزادی‌گرایی (هابز و لاک)، قراردادگرایی (کانت و راولز)، مطلوبیت گرایی (بنتام، میل و پازنر)، جمع گرایی (مور و مارکس)، اختیارگرایی (لیبرتارینیسم هایک) و ارزیابی دیدگاه والزر اختصاص دارد.

فصل سوم با عنوان "اندیشمندان مسلمان معاصر"به بررسی و ارزیابی دیدگاه‌های سید قطب، شهید صدر، استاد مطهری و استاد حکیمی پرداخته شده است.

در فصل چهارم با عنوان "ارزیابی و جمع‌بندی نظریات سه دوره" به ترتیب در جمع‌بندی از نظرات حکمای مسلمان، تئوری‌های یونانی و مدرن؛ مسلمانان معاصر؛ ارائه شده است.

بخش دوم "آنچه ما از قرآن می‌فهمیم" که دارای سه فصل پنجم، ششم و هفتم است. در فصل پنجم با عنوان "مقدمات کشف نظریه عدالت در قرآن «پیرامون رویکرد ما به ماهیت عدالت؛ تبیین جایگاه حق» در مفهوم عدالت؛ روش ما در کشف نظریه عدالت در قرآن و مروری بر واژگان عدالت اقتصادی به بحث و بررسی پرداخته شده است.

فصل ششم با عنوان «نظریه عدالت اقتصادی در قرآن» در سه محور نگرش عام قرآن به عدالت، نظریه عدالت اقتصادی در قرآن و تکمیل نظریه عدالت اقتصادی به بحث و بررسی پرداخته است. فصل هفتم نیز به جمع‌بندی مباحث پرداخته است.
کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی؟! کتاب کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی؟! دومین جلد از مجموعه سبک زندگی انقلابی است که به قلم محمدصادق شهبازی از سوی دفتر نشر معارف راهی بازار نشر شده است.
کتاب کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی؟! با بازخوانی نگاه اسلام ناب، امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به پدیده مهدویت و انتظار، خط و مرز‌های آن را با جریان‌های انحرافی و اسلام آمریکایی تبیین کرده است.

کتاب دو نمونه از این انحراف‌ها را ذیل محوریت دادن به نشانه‌های ظهور و بازخوانی مبانی فکری و عملی انجمن حجتیه بررسی و بخشی از نگاه ایجابی به انتظار را ذیل وظایف شیعیان کشور‌های بیداری اسلامی تبیین کرده است.

این کتاب از مقدمه و سه فصل تشکیل شده است:نشانه ظهور محوری در تقابل با نگاه اسلام ناب به مهدویت، نماز صبحشان قضاست؛ بحثی در شناخت مبانی، تاریخچه و فعالیت‌های کنونی انجمن حجتیه» و الگوی انتظار و تجربیات انقلاب اسلامی برای شیعیان کشور‌های بیداری اسلامی

بهای نابرابری
کتاب بهای نابرابری» نوشته پروفسور ژوزف استیگلیتز (برنده جایزه نوبل اقتصاد) به همت اسماعیل رئیسی (استاد دانشگاه‌های شیراز) ترجمه و از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

نویسنده کتاب که یکی از چهار اقتصاددان برتر جهان به شمار می‌آید در این کتاب با شبکه‌ای از مبانی منطقی و استدلال مبانی نظام لیبرال سرمایه داری بین المللی و در رأس آن آمریکا را با قدرت هر چه تمام‌تر به چالش کشیده است. مطالب کتاب با انبوهی از اعداد، ارقام و مستندات که بالغ بر ۱۰۰ صفحه است به گونه‌ای مستند می‌شود که هر خواننده‌ای را به تأمل وامی دارد.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
کتاب بهای نابرابری در ۱۰ فصل تدوین شده است: مقدمه، مشکل یک درصد آمریکایی ها، رانت خواری و ایجاد یک جامعه نابرابر، بازار‌ها و نابرابری، دلیل اهمیت موضوع، دموکراسی در خطر، شرایط سال ۱۹۸۴ در حال وقوع است، عدالت برای همه؟، نبرد بودجه، اقتصاد کلان در دست یک درصد آمریکایی ها، افق پیش رو: جهان دیگری هم امکان پذیر است.
طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن
کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مباحث ضروری دین را از نگاه مقام معظم رهبری بیان کرده و بازتاب نگاه نو و بدیع معظم له به مفاهیم دینی است. این کتاب سلسله جلسات مقام معظم رهبری در مسجد امام حسن مجتبی (ع) مشهد مقدس که در سال ۱۳۵۳ شمسی برگزار شده را ارائه کرده است.

مولف کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن سید علی خامنه‌ای است تحقیق و تنظیم این کتاب توسط مرکز صهبا انجام شده و ناشر آن موسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی است.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
کتاب حاضر کتابی منحصر به فرد در زمینه اندیشه اسلامی است؛ عموم کتاب‌هایی با نام اندیشه اسلامی یا اصول یا عقاید نوشته شده اند اصول اعتقادی دین را بیشتر به عنوان مفاهیم ذهنی تلقی کرده و در مقام اثبات و درستی این اصول و پاسخگویی به شبهات مطرح شده هستند. برخلاف این کتاب‌ها طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مباحث ضروری دین را به گونه‌ای تعهدآفرین معرفی کرده است.

این کتاب با مبنا قراردادن آیات قرآن برای تبیین اصول اعتقادی اسلامی کتابی است وحدت آفرین برای امت اسلامی و معظم له در آن زمان در دست‌های پنهان استعمار را در ایجاد اختلاف بین امت اسلامی به خوبی می‌دیدند، لذا با تکیه اصول اساسی اعتقادی اسلامی مانند توحید زمینه وحدت امت اسلامی را فراهم آورده اند.

جدال دو اسلام
کتاب جدال دو اسلام پیرامون جلد بیست و یکم صحیفه امام خمینی (قدس سره) با موضوع جدال اسلام ناب محمّدی صلی الله علیه و آله وسلم و اسلام آمریکایی است که توسط روح الله نامداری گردآوری و دفتر نشر معارف ناشر آن است.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
بخش نخست این کتاب شامل مقالات و گفت‌گو‌هایی است از وحید جلیلی (مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی) و محسن صفایی فرد (فعال فرهنگی) در تبیین اندیشه‌های امام خمینی و تشریح اسلام ناب محمّدی صلی الله علیه و آله وسلم و اسلام آمریکایی.

بخش دوم نیز با عنوان مصحف انقلاب»، گزیده جلد ۲۱ صحیفه امام است که حاوی مطالب مهم در آخرین سال‌های حیات ایشان است که به لحاظ تاریخی، فقهی، سیاسی و حوادث و اتفاقات دو سال آخر عمرشان بسیار مورد توجّه است.

مجموعه کتب طرحی برای فردا
علی و شهر بی آرمان
کتاب علی و شهر بی‌آرمان نخستین مجموعه مباحث از سلسله طرحی برای فردا» حاصل سخنرانی‌های حسن رحیم‌پور ازغدی و گفتگو با اوست که توسط انتشارات سروش منتشر شده است.

این مجموعه شامل چهار جلسه بحث و گفتگو درباره حکومت و دولت علوی، اقتصاد اسلامی در حکومت علی، اصولگرایی و بازگشت به اصول در دوران حکومت آن امام و نیز آزادی و قرائت‌ها و بحث خودی و غیرخودی در دولت ایشان است.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
رحیم‌پور در این گفتگو‌ها، صریح و روشن از سیره حکومتی امام اوّل شیعیان بحث می‌کند و گفته‌های خود را با استناد به آیات و روایات مستند می‌سازد. تحلیل‌های او این امتیاز را دارد که فقط تاریخ‌نگاری و تاریخ روایی» نیست، بلکه بازخوانی ایده‌ها و سخنان امیرالمؤمنین (ع) است که پرسش روز و درد دینداران معاصر ماست و نشان می‌دهد اندیشه‌های تشیع همواره پویا و تازه است.

این اثر با زبانی ساده و قابل فهم برای عموم مردم تدوین شده و متن گفتگو‌ها بدون هیچ دخل و تصرفی به نگارش درآمده است. رحیم‌پور در این سخنان با نگاهی تحلیلی سعی کرده مباحث مهم و کلیدی در رابطه با سیره امام علی (ع) را به مخاطبان عرضه کند.
حسین، عقل سرخ کتاب حسین (ع) عقل سرخ محتوای سه نوبت گفتگو در خصوص نهضت سیدالشهداء و آرمان شهدای عاشورا با حسن رحیم‌پور ازغدی است که روز‌های نهم، دهم و یازدهم محرم سال هشتاد در شبکه اول سیما صورت گرفت و ناشر آن دفتر نشر فرهنگ اسلامی است.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
این مجموعه که روایتی تحلیلی از واقعه تاریخ‌ساز عاشوراست به بررسی این پرسش می‌پردازد که پس از ارتحال پیامبر اکرم (ص) کدام دلایل و عوامل منتج به این شد که معادله قوا در عرصه سیاست زیر و رو شده، درک مردم از مشروعیت به کل تغییر یابد و همه امور به گونه‌ای دگرگون شود که معروف در مسند منکر نشیند و منکر، رنگ معروف بگیرد و عدالت و ولایت در جامعه دینی بر سر نیزه رود.

محمد، پیامبری برای همیشه
کتاب "محمد صلی الله علیه و آله" پیامبری برای همیشه نوشته استاد حسن رحیم پورازغدی در سال ۱۳۸۸ توسط انتشارات طرح فردا به چاپ رسیده است.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
این کتاب الکترونیک ۱۴۶ صفحه‌ای شامل چهار سرفصل با موضوعات "گفتار اول:چه باید کرد؟ (سیره‌ی حکومتی) "، "گفتار دوم:محمد (ص) پیامبری برای همیشه"، "گفتار سوم:پیامبری و خاتمیت" و "گفتار چهارم:اجتهاد سرگردان، جهاد بی هدف" است که در ادامه می‌توانید آن را با فرمت PDF دانلود و مطالعه نمایید.

مهدی، ده انقلاب در یک انقلاب
کتاب مهدی ده انقلاب در یک انقلاب نوشته حسن رحیم پورازغدی سومین شماره از مجموعه مباحث طرحی برای فردا مشتمل است بر سخنرانی‌های حسن رحیم پور ازغدی که توسط انتشارات نشر فردا وارد بازار نشر کتاب شده است.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
کتاب مهدی، ده انقلاب در یک انقلاب با موضوع مهدویت و با عناوین: دولت عاشقی و عدل جهانی، مهدی (عج) نیمی شرقی، نیمی غربی، و جهانی شدن، پایان تاریخ و مهدویت منتشر شده است.
همرزمان حسین (ع) کتاب همرزمان حسین (علیه السلام) مجموعه سخنرانی‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۵۱ در هیئت انصارالحسین (علیه‌السّلام) تهران است که به تحلیل رسالت و مبارزات سیاسی ائمّه (علیهم‌السّلام) می‌پردازد.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
این کتاب مشتمل بر ۱۰ سخنرانی رهبر انقلاب در ماه محرّم سال ۵۱ بوده و ناشر آن انتشارات انقلاب اسلامی است.

شهدا برای چه افقی جنگیده اند
کتاب شهدا برای چه افقی جنگیدند عنوان کتابی است که به قلم وحید جلیلی و از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
این اثر شامل چندین فصل با عناوین جنگی که بود، جنگی که هست، دفاع مردمی و نهضت فرهنگی، حاشیه‌ای بر جنگ شهید، شهدا این قدر‌ها هم نازنین نبودند، ارزش جنگ در جنگ ارزش‌ها، عبور از جنگ یک وجبی، عملیات مکمل، یاد شهدا و راه شهدا و پالایشگاه اسلام ناب است.

ریزش‌ها و رویش ها؛ در بین خواص صدر اسلام 
کتاب "ریزش‌ها و رویش‌ها در بین خواص صدر اسلام توسط مهدی همازاده تالیف و ناشر آن شرکت چاپ و نشر بین الملل است .   پیشنهادهای یک فعال دانشجویی برای نمایشگاه کتاب/ از بهای نابرابری تا کدام انتظار؛ انتظار انقلابی یا انحرافی!
این کتاب ضمن بیان مقدّمه‌ای مفصّل در تبیین زمینه‌ها و بستر‌های سیاسی شکل گیری شورش علیه خلیفه سوّم و احزاب رقیب برای جانشینی وی، نقش ویژه صحابه و خواص جامعه اسلامی در فتنه جمل و صفین را مورد بررسی قرار داده است.
0

آخرین اخبار