کد خبر ۶۳۱۸۱۲ ۱۵ بازدید انتشار : ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

عزت حکمت مصلحت؛ سه اصل سیاست خارجی انقلابی

در این گزارش به بررسی سیاست خارجی در نگاه رهبر معظم انقلاب خواهیم پرداخت.
عزت حکمت مصلحت؛ سه اصل سیاست خارجی جمهوری اسلامیبه گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، دکترین سیاست خارجی مقام معظم رهبری بر سه اصل عزت حکمت و مصلحت استوار است که در دوره های مختلف همیشه مورد تاکید بوده  و همیشه در روابط خارجی چهار دهه گذشته جمهوری اسلامی مورد نظر قرار گرفته است.     رهبر معظم انقلاب  اسلامی در دیدار وزیر امور خارجه, سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور در آبان ماه سال ۹۴با اشاره به برخی آثار مثبت اجرای راهبرد‌های سیاست خارجی افزودند: اجرای سیاست‌های انقلابی در هر زمینه، از جمله عرصه‌ی دیپلماسی باعث افزایش اقتدار و تأثیرگذاری، ارتقای جایگاه کشور و عزت و اعتبار ایرانیان در میان ملت‌ها می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر تداوم بی‌وقفه‌ی راهبرد‌های ثابت سیاست خارجی افزودند: ادعا نمی‌کنیم به همه‌ی اهداف خود رسیده‌ایم یا حتی نزدیک شده‌ایم، چون اجرای «سیاست خارجی انقلابی» در عمل با برخی غفلت‌ها، کم‌کاری‌ها، ناهوشمندی‌ها و موانع خارجی همراه بوده است، اما جایگاه عزتمند فعلی کشور، مدیون همین سیاست‌های حکیمانه است و اگر به این اصول عمل نکرده بودیم، خدا می‌داند در داخل مرزها، با چه مشکلات و ضربات عجیبی، دست به گریبان می‌شدیم.


رهبر معظم انقلاب در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، ساخته‌ی این و آن نیست بلکه مبتنی بر اصول مستحکم قانون اساسی است افزودند: در قانون اساسی، اسلام معیار سیاست خارجی است بنابراین موضع‌گیری در مقابل کشور‌ها و مسائل مختلف، باید مختصات دینی داشته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دیگر اصول سیاست خارجی در قانون اساسی از جمله تعهدات برادرانه به همه‌ی مسلمانان جهان، حمایت بی‌دریغ از مستضعفان جهان، طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب در همه‌ی زمینه‌ها، حفظ استقلال همه‌جانبه، دفاع از حقوق همه‌ی مسلمانان، عدم تعهد به قدرت‌های سلطه‌گر، روابط صلح‌آمیز متقابل با دولت‌های غیرمحارب، خودداری از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت‌ها و حمایت از مبارزات حق‌طلبانه‌ی مستضعفان در مقابل مستکبران در هر نقطه از جهان افزودند: این اصول جذاب، نو و والا، ذهن ملت‌ها به‌خصوص نخبگان را به خود جلب کرده است.
حضرت آیت الله خامنه ای  افزودند: سیاست خارجی جمهوری اسلامی با این راهبرد‌ها و مختصات، سیاست خارجی انقلابی است و اگر در اجرا با راهکار‌های هوشمندانه همراه شود، آثار شگفت‌انگیزی به همراه می‌آورد و ظرفیت حل بخش مهمی از مشکلات جهان اسلام را داراست.
رهبر انقلاب با اشاره به برخی آثار مثبت اجرای راهبرد‌های سیاست خارجی افزودند: اجرای سیاست‌های انقلابی در هر زمینه، از جمله عرصه‌ی دیپلماسی باعث افزایش اقتدار و تأثیرگذاری، ارتقای جایگاه کشور و عزت و اعتبار ایرانیان در میان ملت‌ها می‌شود.


رهبر معظم انقلاب  تاکید کردند: با «استحکام و اقتدار و افتخار»، ادامه‌ی اصول انقلابی و راهبرد‌های ثابت سیاست خارجی را تکرار کنید تا بیگانگان و دنباله‌های داخلی آنان، به تغییر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی دل خوش نکنند.

حضرت آیت الله خامنه ای  افزودند: توجه داشته باشید که تاکتیک‌های سیاست خارجی باید در خدمت مبانی راهبردی باشد نه اینکه به اسم تاکتیک، بر ضد اصول عمل شود.   رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضا هیات دولت در شهریور سال نود ودو فرمودند: این سه شعار عزّت، حكمت، مصلحت را درست باید بفهمیم؛ اگر توانستیم اینها را عملیّاتی بكنیم، سیاست خارجی ما همان چیزی خواهد شد كه نیاز كشور به آن است و شایسته‌ی تراز نظام جمهوری اسلامی است.  
0

آخرین اخبار