کد خبر ۶۲۸۳۵۲ ۱۷ بازدید انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۳
کمبود فضای کتاب‌خوانی در پلدختر

شهر ۸۰هزار نفری ویک کتابخانه قدیمی/کتابخوان‌ها به پارک پناه بردند

پلدختر - شهر ۸۰ هزارنفری پلدختر تنها یک کتابخانه قدیمی دارد و این امر موجب نارضایتی مراجعه‌کنندگان شده است تا بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان فضای پارک‌ها را برای مطالعه ترجیح دهند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در پلدختر تنها یک کتابخانه عمومی قدیمی وجود دارد که باوجود داشتن اعضای کتاب‌خوان این شهرستان مکان وسیع‌تری را می‌طلبد و این امر باید در اولویت امور فرهنگی این شهر قرار گیرد.

یکی از شهروندان پلدختری در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار تأسف از وضعیت تنها کتابخانه این شهر می‌گوید: در این شهرستان حتی امکانات اولیه برای مطالعه در کتابخانه وجود ندارد و برای مطالعه در این مکان خوانندگان کتاب با مشکلاتی ازجمله کمبود فضا مواجه هستند.

مطالعه در پارک کنار کتابخانه قدیمی پلدختر

علی باقری می‌افزاید: متأسفانه این کتابخانه به دلیل کمبود فضا اتاقی برای تحقیق و نقد و بحث ندارد و به مکان مجهزتر نیاز است.

رضا کریمی شهروند دیگر پلدختری می‌گوید: کتابخانه‌ای با فضای مناسب‌تر می‌تواند باعث ترغیب و تشویق جوانان به مطالعه شود و این در حالی است که برخی از دانشجویان مجبور هستند به دلیل محدود بودن فضا در پارک کنار کتابخانه به مطالعه بپردازند.

وی می‌گوید: یک فضای کتابخانه‌ای در شهرستان پلدختر باوجود جمعیت بالای آن کافی نیست و امیدواریم مسئولان این حوزه در راستای ارتقا سرانه فضای کتابخانه‌ای پلدختر اقدام کنند.

شهر ۸۰ هزارنفری و تنها یک کتابخانه قدیمی

فاطمه مهدوی یکی دیگر از شهروندان پلدختری به کتابخانه شماره دو این شهرستان که در حال احداث بوده اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به کمبود فضای کتابخانه‌ای در پلدختر می‌طلبد که هر چه زودتر مسئولان اقدام به تکمیل این کتابخانه کنند.

وی بابیان اینکه فضای تنها کتابخانه شهرستان پلدختر استاندارد نیست می‌گوید: همچنین تعداد نیروهای این کتابخانه تنها سه نفر بوده و این تعداد جوابگوی تعداد مراجعه‌کنندگان به این کتابخانه نیست.

این شهروند پلدختری در ادامه سخنان خود به قدیمی بودن کتاب‌های تنها کتابخانه پلدختر اشاره می‌کند و می‌افزاید: پلدختر بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد و این در حالی است که تنها یک کتابخانه جوابگوی این جمعیت نخواهد بود.

کمبود سرانه کتاب در شهرستان پلدختر

علی‌محمد قهرمانی سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر به سرانه استاندارد کشوری فضای مطالعه اشاره می‌کند و می‌گوید: این سرانه در کشور طبق سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت مترمربع بوده و این عدد در شهرستان پلدختر به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱.۲مترمربع است .

وی بابیان اینکه کتابخانه علامه جزایری پلدختر دارای هزار و ۵۰۰ نفر عضو است عنوان می‌کند: این تعداد عضو با سرانه فضای این کتابخانه همخوانی ندارد.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی پلدختر در ادامه سخنان خود بر لزوم تکمیل کتابخانه شماره دو این شهرستان تأکید می‌کند و می‌گوید: کتابخانه قدیمی این شهرستان با هزار و ۶۰۰ مترمربع در سال ۷۳ احداث‌شده است.

قهرمانی بابیان اینکه در شهرستان پلدختر به ازای هر ۱۰۰ نفر حدود ۵۰ جلد کتاب وجود دارد ادامه می‌دهد: این در حالی است که این عدد در کشور به ازای هر نفر چهار جلد کتاب است.

کتابخانه شماره دو پلدختر تکمیل شود

نورالدین درمنان فرماندار پلدختر نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه یکی از ارکان مهم برای توسعه یک جامعه گسترش فضای مطالعاتی آن است بیان می‌کند: این در حالی است که تنها کتابخانه این شهرستان دارای مشکلات فراوانی است.

وی یا تأکید بر اینکه ساختمان این کتابخانه استاندارد نیست ادامه می‌دهد: ظرفیت کتابخانه پلدختر پاسخگوی تعداد مراجعه‌کنندگان به آن نبوده و نیاز است هر چه زودتر کتابخانه شماره دو این شهرستان تکمیل شود.

کتابخانه قدیمی پلدختر کتاب‌های مرجع ندارد

حجت‌الاسلام محمد سوری امام‌جمعه پلدختر نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر تنها کتابخانه این شهرستان درشان مردم آن نیست عنوان می‌کند: در این راستا مسئولان شهرستان باید در راستای تکمیل و تجهیز کتابخانه شماره دو این شهرستان اقدام کنند.

وی با تأکید بر این وضعیت تنها کتابخانه شهرستان پلدختر با استانداردهای کشوری فاصله زیادی دارد می‌گوید: همچنین این کتابخانه فاقد کتاب‌های مرجع است.

امام‌جمعه شهرستان پلدختر با تأکید بر اینکه کمبود فضای کتابخانه‌ای در این شهرستان احساس می‌شود می‌گوید: با توجه به جمعیت شهرستان پلدختر نیاز بوده که فضای کتابخانه‌ای در این شهرستان توسعه یابد.

برچسب ها :پلدختر
0

آخرین اخبار