کد خبر ۶۲۲۷۹۴ ۳۴ بازدید انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۰

لرستان|بحران آب در کوهدشت؛ کشت محصولات آب‌دوست به مدت 5 سال ممنوع شد

مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت با اشاره به کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی در شهرستان کوهدشت گفت: کشت محصولات آب‌دوست به مدت 5 سال در دشت‌های این شهرستان ممنوع شد.

فرج علی امیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت اظهار داشت: با توجه به کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی و برای جلوگیری از مشکلات تأمین آب شرب و کشاورزی در شهرستان کوهدشت، کشت چغندرقند و ذرت، سیب‌زمینی و هندوانه به مدت پنج سال در دشت‌های این شهرستان ممنوع شد.

وی بابیان اینکه باهدف تقویت، تغذیه سفره‌های آبخوان دشت و با هماهنگی مسئولان استانی و شهرستانی مصوباتی در شورای حفاظت از آب شهرستان کوهدشت اخذشده است افزود: اجرای کشت‌های صیفی و سبزی فقط در اراضی حاشیه رودخانه سیمره و مناطق تحت پوشش ایستگاه‌های پمپاژ آب کوهدشت، اولاد قباد، کلین، دیلاوند، جم‌کوشک طولابی درب‌گنبد و اراضی هم‌جوار در منطقه رودبار کوهنانی خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت با تأکید بر اینکه توسعه کشت‌های پاییزه ازجمله کلزا، چغندرقند پاییزه، گل‌رنگ، کشت انتظاری حبوبات در تناوب با غلات در شهرستان کوهدشت کشت می‌شود عنوان کرد: با کارخانه‌های قند لرستان و استان‌های هم‌جوار عدم انعقاد قرارداد با چغندرکاران شده است.

وی بابیان اینکه خشک‌سالی شهرستان کوهدشت را تهدید می‌کند و کشاورزان باید با اداره جهاد همکاری کنند تصریح کرد: گیاهانی مانند کلزا، گل‌رنگ، حبوبات انتظاری کشت‌های جایگزین محصولات آب‌دوست است و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده چغندرقند پاییزه جایگزین چغندرقند بهاره می‌شود.

امیری با تأکید بر اینکه کلزا در اواخر شهریور کشت می‌شود گفت: کشاورزان باید به توصیه‌های کارشناسان جهاد توجه کنند و گیاهان دارویی نیز با توجه به بحران آب در شهرستان کوهدشت و با استفاده از آبیاری قطره‌ای می‌تواند جایگزین مناسبی برای کشت‌های آب‌دوست در این شهرستان شود.

برچسب ها :کوهدشت
0

آخرین اخبار