کد خبر ۶۱۴۹۲۷ ۳۷ بازدید انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰

عکاس جنگ با سه چشم می‌بیند / عکسهای جنگ ویتنام موجب اتمام جنگ شد +عکس

در نخستین دوره از سلسله همایشهای هنر برای صلح با موضوع «عکاسی جنگ برای صلح» بر نقش بسزای عکاسی جنگ در تحقق صلح جهانی تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نخستین دوره از سلسله همایشهای هنر برای صلح با موضوع «عکاسی جنگ برای صلح» با حضور ماریا دوتسنکو نماینده سازمان ملل متحد، سعید صادقی عکاس دفاع مقدس و ایوت داود معاون سفیر هلند در موزه صلح تهران برگزار شد.

عکاس جنگ با سه چشم می‌بیند

محمدرضا تقی‌پور مقدم رئیس موزه صلح در این همایش گفت: سعید صادقی عکاس دفاع مقدس در مصاحبه با یک رسانه گفته است: «قبل از اینکه وارد جنگ شوم آدم آرامی بودم اما حالا عصبی هستم و تحمل زیادی ندارم اما به مرور زمان یقینم افزوده شد چراکه آثار رنجهای افراد درگیر جنگ را دیده‌ام. در زمان حمله عراق به خرمشهر اشخاصی را دیدم که بر اثر گلوله سرشان از بدن جدا می‌شد و من یکی از آنها را می‌شناختم.» زمانی که این مصاحبه را خواندم به این فکر می‌کردم که آیا عکاسی در جنگ از من عکس گرفته است؟ امروز بعد از سالها نشستن روی صندلی چرخدار آهنی‌ام از مسئولین صلح جهانی تقاضای صلح پایدار دارم.

تقی‌پور مقدم ادامه داد: عکاس جنگ با سه چشم می‌بیند. اول چشمِ ثبت‌کننده، دوم لنز دوربین و سوم چشمِ سوژه‌یاب. عکسهای جنگ بیانگر سالهای تلخی هستند که یک عکاس ثبت کرده است. عکسهای جنگ برای استفاده در روزهای صلح هستند. به قول قیصر امین‌پور: «به امید پیروزی واقعی نه در جنگ که بر جنگ»

عکسهای جنگ به آموزش صلح کمک می‌کنند

ماریا دوتسنکو نماینده سازمان ملل متحد در ادامه با اشاره به گرامیداشت روز جهانی صلح از 100 روز قبل از فرارسیدن آن خاطرنشان کرد: همه ما برای ترویج صلح تلاش می‌کنیم. سازمان ملل با این تفکر به وجود آمد که گفت‌وگو همیشه می‌تواند بر جنگ پیروز شود. سازمان ملل دربرگیرنده آمال مشترک تمام مردم جهان است. گفت‌وگوی میان فرهنگها موجب نزدیک شدن مردم به یکدیگر و افزایش درک متقابل می‌شود. 

دوتسنکو ضمن قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت گرامیداشت روز جهانی صلح، تاکید کرد: سازمان ملل برای جلوگیری از بروز جنگ و ترویج صلح تشکیل شد. ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل همواره در این مسیر تلاش کرده است.

وی با اشاره به نقش بسزای جوانان در تحقق صلح، افزود: جوانان دوست دارند که در جوامع عدالت اجتماعی حاکم شود، آینده مناسب برای همه تضمین‌شده باشد، حکومتهای دموکراتیک ترویج شود، رشد اقتصادی تقویت شود و حقوق مردم رعایت شود. در قانون اساسی یونسکو آمده است که جنگ از طرز فکر مردم نشأت می‌گیرد. پس باید طرز فکر مردم را تغییر دهیم تا به سوی صلح پیش برویم. 

نماینده سازمان ملل تصریح کرد: ما معتقدیم که عکاسی، هنری قدرتمند است که از طریق آن می‌توانیم گفت‌و‌گو برای تحقق صلح را ترویج دهیم. مردم از طریق تماشای عکسهای جنگ می‌توانند بینش خود نسبت به صلح و آینده را بیان کنند. این عکسها می‌تواند به مسئله آموزش صلح کمک کند و این، نقش هنر در تحقق صلح است.

عکسهای جنگ ویتنام موجب اتمام جنگ شد

همچنین سعید میرمحمدی دبیر این همایش ضمن تاکید بر تاثیر شگرف عکاسی در جریان جنگها، بیان کرد: برخی عکسهای جنگ به نماد صلح تبدیل شدند. عکسهای جنگ ویتنام موجب ایجاد جنبشهای ضدجنگ در آمریکا و در نهایت باعث اتمام جنگ شد.

بازتاب فجایع جنگ فقط وظیفه عکاس نیست. عکاس به بدنه نخبگان جامعه تلنگر می‌زند و آنها را دغدغه‌مند می‌کند. ما در این زمینه با سه قشر مواجه هستیم. اول قشر هنرمندان که عکاسان جزو مهم‌ترین آنها هستند. دوم نخبگان که تولید فکر و محتوا می‌کنند و سوم بدنه جامعه که تحولات اجتماعی را رقم می‌زنند.

در پایان این همایش از ماریا دوتسنکو نماینده سازمان ملل متحد و نماینده سفارت هلند ضمن اهدای لوح یادبود تقدیر به عمل آمد. تصاویری از این همایش را مشاهده می‌کنید:

 

برچسب ها :سلسله
0

آخرین اخبار