کد خبر ۶۱۲۲۲۵ ۳۲ بازدید انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۱

بروجردی: تصویب CFT در مجلس مشروط به شرایطی خواهد بود

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که اگر قرا باشد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) در این کمیسیون و یا صحن مجلس تصویب شود، حتما مشروط به شرایطی خواهد بود کما اینکه در همین باره نیز بین حقوقدانان اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از ایسنا، علاءالدین بروجردی بعد از نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: کمیسیون امنیت ملی در جلسه‌ای در حدود سه ساعت با حضور ارگان‌های مربوطه این لایحه را بررسی کرد. با توجه به حساسیت و چالشی بودن موضوع، بحث‌های مفصلی انجام گرفت.

به گفته وی، کلیه نمایندگان حاضر در نشست امروز کیمسیون و نمایندگان وزارتخانه‌های مختلف دغدغه حفظ منافع ملی را دارند اما ما با جهانی مبتنی بر ساختار تعریف شده‌ای مواجه هستیم که 188 کشور به این کنوانسیون پیوسته‌اند.

رییس کیمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تصویب لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم در دو سال گذشته در مجلس، گفت: تصویب این لایحه قبل از جدی شدن بحث پیوستن به این کنوانسیون بود. امروز به دلیل شرایط ویژه حاکم و مجموعه تعامل ما با بانک‌های دنیا این موضوع مترتب است. در ساختار FATF در یک تعلیق محدود هستیم که زمان زیادی از آن هم باقی نمانده است.

بروجردی خاطرنشان کرد: آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و بسیاری از کشورهای دنیا به دنبال این هستند که محدودیت‌هایی را از این طریق برای ما به وجود آورند، البته ما کشوری هستیم که بر اساس قانون اساسی از نهضت‌های آزادی‌بخش دنیا حمایت می‌کنیم، معتقدیم که حتما تفاوت ماهوی میان گروه‌های تروریستی همچون داعش که آمریکا آن را به وجود آورده و از حمایت‌های مالی گسترده آمریکا و هم‌پیمانانش برخوردار است، با تشکل‌های سیاسی که از تمامیت ارضی خود دفاع می‌کنند، وجود دارد.

وی با بیان اینکه این اختلاف نظرها در قالب شرایط کشوری که به این کنوانسیون می‌پیوندد، تعریف می‌شود، گفت: اگر قرار باشد این لایحه در کمیسیون و یا صحن مجلس رای آورد، حتما مشروط به شرایطی است البته برخی معتقدند که این شرایط قابل اعمال نیست. علیرغم اختلاف نظر حقوقدان‌ها، نظر قالب این است که این شرایط می‌تواند تکلیف ما را نسبت به نکاتی که درباره آن حساس هستیم، مشخص کند.

انتهای پیام

برچسب ها :بروجرد
0

آخرین اخبار