کد خبر ۶۱۱۹۴۷ ۲۵ بازدید انتشار : ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۴

بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت مناطق آسیب پذیر لرستان

خرم آباد - ایرنا - در سال های اخیر پدیده ای که بیشتر در کنار آسیب های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد عنوان می شود، مساله بافت های فرسوده و آسیب دیده شهری است؛ به همین دلیل دولت طرح بازآفرینی شهری را برای ارتقای کیفیت زندگی در این محله ها تصویب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از ایرنا، براساس گزارش سازمان ملل سکونتگاه ‌های غیر رسمی (حاشیه نشینی) چالش اصلی هزاره سوم معرفی شده اند به طوری که در دنیا از هر 6 نفر یک نفر در سکونتگاه ‌های غیر رسمی زندگی می‌ کند.
براساس این گزارش در صورتی که این روند ادامه پیدا کند و دولت ‌ها برنامه ‌ای برای آن نداشته باشند تا سال 2030، حدود 2 میلیارد نفر از جمعیت شهرنشین دنیا در این سکونتگاه ها زندگی خواهند کرد لذا در سال های اخیر یکی از دغدغه های مزاحم در توسعه پایدار شهری مساله حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیرمجاز شهری است.
مناطقی که به گفته برخی کارشناسان از نظر اجتماعی و جغرافیایی قابل تفکیک هستند، بدون شک در درازمدت معضلات اجتماعی و فرهنگی بسیار ناخوشایندی برای نسل های آینده خواهند داشت.
حاشیه نشینی هایی که در اثر مهاجرت روستاییان و با فقر شهرنشینان رفته رفته افزایش می یابند همانند توده هایی بی سر و صدا در بدنه شهرها ایجاد می شوند.
سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی تنها در ایران وجود ندارد بلکه در دنیا به ویژه کشورهای جهان سوم به یک دغدغه تبدیل شده است؛ چراکه گفته می شود در حال حاضر 42 درصد جمعیت کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه در همین سکونتگاه ‌ها زندگی می ‌کنند.
البته امروزه همگان می دانند یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی فقر اقتصادی و فرهنگی است که شهروندان به دلیل آن نمی توانند محل مناسبی برای زندگی در اختیار داشته باشند.
بیش از 350 هزار نفر از شهروندان لرستانی در بافت های ناکارآمد و نابسامان(سکونتگاهای غیررسمی و حاشیه نشینی) زندگی می کنند که طرح بازآفرینی شهری به همراه توانمندسازی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در این مناطق برنامه ریزی شده است.
اکنون 2 هزار و 25 هکتار معادل 14 درصد بافت های شهری استان ناکارآمد و هشت درصد بافت های شهری معادل یکهزار و 124 هکتار فرسوده و 901 هکتار سکونتگاه غیررسمی است.
در تعریف جدید بافت های فرسوده پنج محدوده تاریخی فرهنگی، ناکارآمد شهری، سکونتگاه های غیررسمی، روستاهای اضافه شده به محدوده شهر و بافت های ناسازگار شهری از جمله کارخانه ها تعریف شده است.

** آیا سکونتگاه غیررسمی و حاشیه نشینی مشابه است؟
مسئول طرح بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی لرستان در این باره گفت: حاشیه نشینان در حوالی محدوده قانونی شهرها سکونت دارند اما سکونتگاه های غیر رسمی به نوعی حاشیه نشینان درونی و مرکزی شهرها هستند.
برزو بردی نشین افزود: سکونتگاه های غیر رسمی مناطقی از شهر است که عده ای به دلیل فقر و بدون برنامه ریزی در محدوده اراضی دولتی اقدام به ساخت و ساز کرده اند که این سکونتگاه ها در هر نقطه شهر می توانند وجود داشته باشند و دستگاه های خدمات رسان از جمله آب و برق مجبور به ارائه خدمات به این افراد هستند.
وی ادامه داد: در برخی موارد سکونتگاه های غیر رسمی به دلیل مهاجرت روستاییان به شهر برای دریافت شغل و درآمد مناسب ایجاد می شود چراکه این افراد به صورت خانوادگی مهاجرت کرده و با تصرف اراضی و ساخت و ساز در هر نقطه شهر موجب ناهنجاری شهرنشینی می شوند.

** حاشیه نشینان کمتر از 50 درصد خدمات شهری را دریافت می کنند
وی اظهار داشت: افراد مستقر در بافت های حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی کمتر از 50 درصد خدمات شهری را دریافت می کنند که این امر منجر به بروز مشکلات بسیاری برای آنان شده است.
بردی نشین فقدان سند مالکیت رسمی و محرومیت از خدمات و زیرساخت‌ های شهری را از شاخص‌ های سکونتگاه های ناکارآمد عنوان کرد و افزود: شرایط موجود و حاکم بر این گونه نواحی در بروز ناهنجاری ‌های اجتماعی بسیار مساعد است.
وی ادامه داد: ساکنان بافت های ناکارآمد به طور عمده از خدماتی نظیر مدرسه، پارک، ورزشگاه و معابر مناسب محروم هستند و درصورت بروز حوادث، روند امداد رسانی کند می شود.
این کارشناس بهسازی شهری درخصوص چگونگی مواجهه با بافت های ناکارآمد گفت: بدون شک انجام اقدامات ضربتی راه حل نهایی بهسازی و یا حذف این مناطق نیست.
وی افزود: توانمندسازی این مناطق از تمامی جهات فرهنگی، امنیتی، اقتصادی و آموزشی راه حل مناسبی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته است.
بردی نشین گفت: توانمندسازی رویکرد جدیدی برای کاهش فقر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و مجموعه اقداماتی را در بر می‌ گیرد که منجر به شکوفایی قابلیت‌ ها و خلاقیت ‌های فردی برای ارتقای وضعیت موجود به وضعیت بهتر شود.
وی یادآور شد: در طرح های توانمندسازی، ارتقای زیرساخت‌ ها و خدمات شهری، حمایت از گروه های آسیب ‌پذیر اجتماعی (کودکان، زنان سرپرست خانوار، معلولان)، ارتقای وضعیت معیشت و اشتغال ‌زایی در کنار بهبود مسکن اجرا می شود.

** مشکلات مشخص بافت های ناکارآمد برای جامعه
مسئول طرح بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی لرستان در خصوص مشکلات حاشیه نشینان و اهالی سکونتگاه های غیررسمی گفت: مسائل اجتماعی، نداشتن امنیت، نبود شغل و رشد فرهنگی مناسب از جمله معضلات این مناطق است.
وی اضافه کرد: از نظر کالبدی و مهندسی شهری نیز این مکان ها چهره زشتی به شهر داده اند و متناسب با روند توسعه نیستند.
بردی نشین با بیان اینکه بسیاری از بزهکاری های اجتماعی حاصل سکونتگاه های غیررسمی است، اظهار داشت: بدون شک هزینه کردن اعتبار در این برهه از بسیاری از هزینه های سنگین تر مالی و اجتماعی در آینده جلوگیری خواهد کرد.
وی بهترین راه حل برای کمرنگ شدن این سکونتگاه ها را کاهش فقر شهری دانست و افزود: رشد فرهنگی بدون داشتن اقتصاد مناسب، کار سختی است.
مسئول طرح بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی لرستان همچنین درخصوص اقدامات دولت در رابطه با بافت های ناکارآمد گفت: هیات دولت در سال 93، سند ملی بازآفرینی شهری را مصوب کرده است و بدون شک بر اساس این سند، بهسازی و نوسازی بافت های ناکارآمد شهری وظیفه یک دستگاه نیست و این سند نیز برای همکاری بیشتر نهادهای دولتی و غیردولتی تنظیم شده است.
بردی نشین با بیان اینکه جلسات ستاد ملی بازآفرینی شهری به ریاست رئیس جمهوری برگزار می شود، اضافه کرد: خرم آباد و بروجرد بیشترین مساحت بافت فرسود ه را در لرستان دارند و تهیه طرح بازآفرینی این شهرها تصویب شده است.

** 27 محله لرستان معادل 2 هزار هکتار برای اجرای طرح بازآفرینی شهری انتخاب شد
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان به خبرنگار ایرنا گفت: 27 محله در پنج شهرستان لرستان برای اجرای طرح بازآفرینی شهری انتخاب شده است.
علی علیخانی افزود: این محلات در شهرهای خرم آباد، بروجرد، کوهدشت، الیگودرز و دورود هستند که طرح بازآفرینی و توانمندسازی آنها در ابعاد مختلف با همکاری دستگاه های مربوطه انجام می شود.
وی ادامه داد: سال گذشته در راستای اجرای طرح های بازآفرینی شهری استان لرستان، 63 میلیارد و 500 میلیون ریال جذب شد که تلاش می شود با افزایش تخصیص در سال جاری، حجم فعالیت های زیرساختی و عمرانی در محلات ارتقا یابد.
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: در مجموع 2 هزار هکتار برای اجرای طرح بازآفرینی شهرهای لرستان انتخاب شده که در حال حاضر عملیات اجرای طرح در سطح 300 هکتار در دست اجرا است.

** طرح بازآفرینی 20 درصد جمعیت لرستان را زیرپوشش قرار می دهد
مدیرکل راه وشهرسازی لرستان گفت: 350 هزار نفر معادل 20 درصد جمعیت استان لرستان زیرپوشش طرح بازآفرینی قرار می گیرد.
وی افزود: مادامی که اجرای طرح در 27 محله مشخص شده تمام نشود، محله جدید برای این طرح معرفی نخواهد شد و هم اکنون حدود 30 طرح با توجه به نیاز محلات از جمله آسفالت معابر، جمع آوری آبهای سطحی و فاضلاب، احداث خانه محله و مرمت بازار در دست اقدام است.
وی اظهار داشت: برای نخستین بار شهردار محله های تاریخی در بروجرد منصوب شده که این امر کمک شایانی به بازآفرینی شهری کرده تا علاوه بر اجرای طرح، آثار تاریخی نیز حفظ شوند.
علیخانی هدف اصلی طرح بازآفرینی شهری را افزایش کیفیت زندگی در مناطق حاشیه ای و آسیب دیده عنوان کرد و افزود: نخستین اقدام در این محلات نه تخریب، بلکه بازسازی است.

** پرداخت تسهیلات کم بهره در طرح بازآفرینی شهری
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: برای نوسازی و بهسازی در مناطق حاشیه ای و فرسوده، تسهیلات مناسب با سود کم و مدت بازپرداخت طولانی مصوب شده است.
وی ادامه داد: در این راستا تسهیلاتی با سود هشت تا 12 درصد و مدت بازپرداخت 13 سال به متقاضیان نوسازی اعطا می شود.
علیخانی گفت: درمجموع 2 هزار و 700 محله کشور مشخص شده اند که هر سال باید 270 محله در قالب یک برنامه 10 ساله نوسازی شود و متقاضیان استانی نیز باید برای دریافت تسهیلات مصوب شده، اقدام کنند.

** احیای هویت شهری و جلوگیری از توسعه بی رویه شهرها
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اظهار داشت: احیای هویت شهری از ویژگی های بارز طرح بازآفرینی است که در قالب آن نماد تاریخی، هویتی و شخصیتی شهرها حفظ می شود.
وی افزود: این طرح با هدف کاهش توسعه شهر در حاشیه و احیای بافت مرکزی شهر اجرا می شود.
علیخانی گفت: در اجرای طرح بازآفرینی نیازی به ایجاد زیرساخت های جدید آب، برق و گاز نیست که این امر در کاهش هزینه ها و تسریع در روند کار بسیار موثر است.
وی اضافه کرد: در بسیاری از سایت های مسکن مهر، دستگاه های خدمات رسان و مراکز مورد نیاز از جمله مدرسه، مسجد و درمانگاه وجود ندارد اما با توجه به اینکه طرح بازآفرینی درون شهر انجام می شود، دسترسی به امکانات رفاهی همچنان میسر است.

** لرستان جزو استان های پیشرو در طرح بازآفرینی
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: لرستان در سال 96 جزو استان های موفق کشور درخصوص اجرای طرح بازآفرینی بوده و تمام برنامه ریزی های انجام شده در این استان اجرایی شده است.
وی مشکل اصلی در اجرای این طرح را ناهماهنگی بین دستگاهی دانست و افزود: فعالیت مثبت شهرداری ها در این طرح بسیار مهم است و به همین دلیل استاندار لرستان دستور داده شهرداری ها با جدیت در اجرای این طرح در کنار مردم به عنوان مولفه اصلی حضور داشته باشند.
وی تصریح کرد: براساس بخشنامه دولت، دستگاه های دولتی مکلف هستند زمین های بی استفاده خود در محدوده شهرها را برای اجرای طرح بازآفرینی واگذار کنند که تحقق این مهم، نیازمند همکاری همه ادارات است.
وی ادامه داد: دولت نیز همه دستگاه ها را ملزم کرده 30 درصد اعتبار خود را در محله های هدف بازآفرینی هزینه کنند.
7269/3022

0

آخرین اخبار