کد خبر ۶۰۹۰۳۲ ۱۴ بازدید انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۶
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی:

منظور از حفظ قرآن تسلط اجمالی و نسبی است

تهران- ایرنا- دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی معتقد است منظور رهبر معظم انقلاب در تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، حافظ اجمالی کل قرآن است که تسلط نسبی به کلام الهی و معنای آن دارد.

حجت‌الاسلام حمید محمدی روز جمعه درباره ملاک حافظ قرآن بودن برای تربیت 10 میلیون حافظ قرآن که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، به خبرنگار معارف ایرنا گفت: ظاهرا نظر رهبر معظم انقلاب درباره حفظ قرآن، حفظ کل قرآن است، البته حفظ اجمالی 30 جزء قرآن و نه حفظ حرفه ای، چون حفظ حرفه ای مربوط به آن دسته از حافظانی است که در مسابقات شرکت می کنند و کار سختی است که معمولا بعد از چند سال تعدادی به این روش موفق به حفظ قرآن می شوند.
وی افزود: حفظ اجمالی یعنی این که اگر ابتدای آیات را بخوانید، حافظ بتواند ادامه آیات را بخواند و معنای اجمالی آیه را نیز بداند بنابراین در اطلاق حافظ قرآن می توانیم بگوئیم کسانی که حتی حافظ یک جزء هستند نیز حافظ قرآن محسوب می شوند ولی حفظ مورد نظر رهبر انقلاب مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ 30 جزء ، همان حافظ اجمالی است که 300 میلیون نفر-جزء خواهد شد.

** گزارشی از آخرین وضعیت بودجه قرآنی
قائم مقام شورای توسعه فرهنگ قرآنی درباره وضعیت بودجه قرآنی سال 96 گفت: در پایان سال گذشته اعلام شد که تخصیصی برای فعالیت های قرآنی در نظر گرفته شده و در آخرین روزهای سال گذشته اعلام شد که 10 میلیارد تومان تخصیص داده خواهد شد که بعد از تعطیلات نوروزی متوجه شدیم که این مبلغ هنوز دریافت نشده است.
وی افزود: با پیگیری های به عمل آمده مشخص شد غفلت و اشتباه چند دستگاه و نهاد باعث واریز نشدن این بودجه شد که البته فقط به بودجه قرآنی اختصاص ندارد و شامل چند دستگاه دیگر نیز شده است.
محمدی اظهار کرد: با پیگیری‌های ویژه‌، سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیشنهاد داد تا طی یک نامه درخواست 10 میلیارد تومان به عنوان تنخواه از بودجه سال 97 پرداخت شود که این مبلغ به زودی واریز می شود.
وی اضافه کرد: بنابراین ما از مجموع 100 میلیارد تومان سال 96 فقط توانستیم 10 میلیارد را دریافت کنیم که آن هم به عنوان تنخواه در سال 97 است، البته واریز این بودجه به معنای آن است که مبلغ فوق از بودجه سال 97 کسر خواهد شد.

**رخدادهای خوب در بودجه 97
وی از دو اتفاق خوب در بودجه سال 97 سخن گفت و اظهار داشت: بودجه فعالیت های قرآنی به ردیف اصلی آمده است که این جابجایی بودجه می‌تواند یک دوازدهم، دو دوازدهم یا سه دوازدهم باشد و دیگر منتظر نمی‌مانند تا اگر بودجه‌ای باقی ماند، آن را به بودجه قرآنی تخصیص دهند.
این کارشناس قرآنی افزود: اتفاق خوب دوم این است که بودجه عناوین ویژه‌ای پیدا کرد، یعنی از امسال تحت عنوان توسعه آموزش عمومی، توسعه پژوهش و آموزش عالی، تبلیغ و ترویج و شوراهای استانی بودجه دریافت خواهیم کرد و بودجه، ذیل این عناوین دریافت می‌شود، بنابراین تولید این عناوین و قرار گرفتن آنها در ردیف‌های بودجه‌ای اتفاق مهمی است که موجب به رسمیت شناخته شدن این فعالیت ها خواهد شد.
وی اظهار امیدواری کرد تا مسئولان بودجه‌ای کشور برای جبران سال‌های گذشته حداقل تخصیص 80 تا 90 درصدی از بودجه سال 97 داشته باشند تا هم موسسات مردمی و هم دستگاه‌های دولتی بتوانند فعالیت‌های خود را انجام دهند.
محمدی، تخصیص هر بودجه ای به فعالیت های قرآنی را سهمی مهم در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و کمک به دستگاه‌های دولتی و عمومی دانست تا این نهادها بتوانند رسالت خود را به بهترین شکل انجام دهند.

** دفاع از تلاش های شورای توسعه برای دریافت بودجه
محمدی با اشاره به تلاش های شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای تخصیص کامل بودجه های قرآنی گفت: بزرگ‌ترین مشکل بودجه، نبود پول است و حقیقت امر این است که ما به قدر کافی در مساله بودجه جدی بوده‌ایم و مکاتبات ما از اردیبهشت سال گذشته تاکنون مهر تاییدی بر این پیگیری هاست.
وی افزود: شورا تاکنون در زمینه دریافت بودجه با پاسخ منفی مواجه نشده اما هیچ بودجه‌ای هم دریافت نکردیم، البته در روزهای پایانی سال با مسئولان ارشد سازمان برنامه و بودجه جلسه ای برگزار کردیم و قرار شد تا بعد از پرداخت حقوق کارکنان رسمی و قراردادی دولت و یارانه‌ها و همچنین بعد از پرداخت‌های ضروری و اضطراری وارد بحث پرداخت بودجه قرآنی شوند.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شرایط سال 96 را شرایطی خاص با امکانات محدود دانست که حتی بخشی از کارهای ضروری و دارای اولویت درجه یک نیز دچار مشکل شدند، بنابراین نه تنها بودجه قرآنی بلکه اغلب دستگاه‌هایی که در ردیف های فرعی بودجه قرار داشتند تا پایان سال با مشکل مواجه شدند.
وی با اشاره به دستور رئیس جمهوری در یکی از نامه های شورا و ابلاغ دفتر رئیس جمهوری در دو نامه دیگر برای محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در شرایط عادی هر کدام از این نامه‌ها می‌توانست به تنهایی بالای 80 درصد بودجه را محقق سازد ولی به دلیل محدودیت‌ها و با وجود قول‌های بسیار زیادی که داده شده بود، بودجه محقق نشد.
محمدی درباره ضرورت تعدد منبع مالی برای دستگاه های قرآنی به خبرنگار ایرنا گفت: این تنوع منبع باعث می شود تا چنانچه یک منبع دچار مشکل شد، سایر منابع وجود داشته باشد، با این وجود برای سال 97 با توجه به اینکه بودجه به ردیف اصلی آمده است و تخصیص ها یک دوازدهم و دو دوازدهم امکان دارد، شرایط کاملاً متفاوتی را تجربه می کنیم.

** دستگاه های مسئول در زمینه حفظ قرآن پاسخگو باشند
قائم مقام شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن به مدت یک سال در دبیرخانه شورای توسعه مستقر خواهد بود و طی سه ماه گذشته چند اقدام مهم در این ستاد انجام شد که از جمله دستگاه ها همه با هم توافق کردند که کدام دستگاه چه میزان حافظ قرآن را طی چه مدت تربیت کند.
وی افزود: برای تحقق تربیت 10 میلیون حافظ قرآن یک تقسیم کار ملی صورت گرفت، حد هر کدام نیز تعیین شد و در کنار آن افق 1404 و 1414 نیز مشخص شد و در این زمینه سه حلقه اصلی برای حفظ قرآن کریم وجود دارد که یکی از آنها سیاستگذاری کلان و بر عهده شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.
رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم اضافه کرد: حلقه دوم مربوط به پشتیبانی است که کارهای رسانه ای و مالی از آن جمله است و حلقه سوم به اقدامات و اجرای عملیات حفظ قرآن مربوط می شود که متعلق به دستگاه های عهده دار عملیات حفظ قرآن مانند وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان اوقاف و امور خیریه است.
وی تاکید کرد: دستگاه ها از این به بعد باید در زمینه حفظ قرآن پاسخگو باشند و گزارش بدهند و این گزارش دهی باید به صورت منظم باشد و دستگاه هایی که گزارش کار نداده اند، از بودجه محروم شده اند تا زمانی که اثبات شود بودجه قبلی بر اساس برنامه هزینه شده است.
محمدی افزود: گزارش دستگاه ها در حوزه قرآن به صورت داخلی همان دستگاه ارائه می شود، گزارش دوم مربوط به بودجه ای است که از منشور توسعه فرهنگ قرآنی می گیرند و بر اساس اعلام شورای توسعه نظارت راهبردی در حد کلان صورت می گیرد و بر اساس اعلام کمیسیون های سه گانه (آموزش عمومی، پژوهش و تبلیغ و ترویج) پرداخت ها انجام می شود.
فراهنگ**1003**1055

برچسب ها :رهبر انقلاب
0

آخرین اخبار