کد خبر ۶۰۷۳۷۴ ۹۰ بازدید انتشار : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۱

وجود ۱۱میلیون کم سواد در کشور/ تحصیل تا پایان سال دوازدهم اجباری شود

وجود ۱۱میلیون کم سواد در کشور/ تحصیل تا پایان سال دوازدهم اجباری شود

 

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از تسنیم:علی باقرزاده با اشاره به اتخاذ سیاست‌های سال 97 در چارچوب اهداف مندرج در سند ملی ریشه کنی بی‌سوادی اظهار کرد: در این راستا سیاست‌های اجرایی نهضت سوادآموزی را در قالب محورهای سند راهبردی و رویکردهای مدنظر تهیه کرده‌ایم.

وی افزود: تمرکز زدایی و کاهش تصدی گری، توسعه مشارکت‌ها و انعطاف پذیری در روش‌های سوادآموزی از رویکردهای اصلی فعالیت‌های سازمان در سال جدید است. همچنین گسترش فرصت هاییادگیری، ارتقای کیفی آموزش‌ها و تثبیت جایگاه سوادآموزی در برنامه‌های توسعه کشور از جمله اهداف استراتژیک ما در سال 97 هستند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در سال گذشته آموزش و توانمندسازی بیش از 70 هزار آموزش دهنده و تهیه و تولید بیش از 151 عنوان کتاب درسی، کمک درسی، راهنمای آموزشی و مهارت آموزی انجام شد، گفت:     تشکیل پرونده فیزیکی برای آموزش دهندگان، برنامه‌ریزی برای دوره جدیدتوانمندسازی برای آموزش دهندگان با رویکرد سواد چند گانه، جذب نیروی جدید در سازمان، پیگیری افتتاحیه و اختتامیه در طرح‌های مشارکتی آموزش اتباع، تهیه کتاب ویژه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، تهیه کتاب فرآیند تولید کتب ساده و کاربردی، برگزاری کارگاه‌های نقد و بررسی کتب درسی، تدوین و ابلاغ آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات آموزش دهندگان و اجرای برنامه مدون و منسجم برای ترویج نماز و آموزش عملی آن تنها بخشی از اولویت‌های پیش رو هستند که به جد آنها را دنبال می‌کنیم.

باقرزاده افزود: طی سال‌های 91 تا 95 نرخ سوادآموزی رشد 2.85 درصدی پیدا کرد و یک میلیون و 480 هزار نفر از آمار بی‌سوادان کاهش پیدا کرد. این در حالی است که نرخ رشد باسوادی طی سال‌های 86 تا 90 حدود 0.2 درصد بوده و متاسفانه نرخ بی‌سوادی در 13 استان افزایش پیدا کرده است.

به گفته وی، طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، در گروه سنی 10 تا 49 سال بالغ بر دو میلیون و 700 هزار نفر بی سواد شناسایی شده است که حدود 400 هزار نفرشان را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. اما در مجموع در همه گروه‌های سنی هشت میلیون و 800 هزار بی سواد مطلق و 11 میلیون کم سواد در کشور داریم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: میانگین تحصیل ایرانیان هشت سال بوده و لازم است زمینه اجباری شدن تحصیلات تا پایان سال دوازدهم فراهم شود.

0

آخرین اخبار