کد خبر ۶۰۵۶۶۰ ۹ بازدید انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۸
آیت‌الله کعبی به فارس خبر داد

صدر تا ذیل فعالیت «هیئت اندیشه‌ورز خبرگان» در دوره جدید/ 26 محور اندیشه‌ورزی این هیئت تعیین شد

عضو هیئت اندیشه‌ورز خبرگان از تعیین 26 محور نظامات اندیشه‌ورزی خبر داد و گفت: این 26 موضوع بر اساس 16 بند اصل سوم قانون اساسی تهیه و تدوین شده است.

آیت‌الله عباس کعبی عضو هیئت اندیشه‌ورز خبرگان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، با اشاره به تشکیل و راه‌اندازی نهایی هیئت اندیشه‌ورز در چهارمین اجلاسیه خبرگان و ارائه آن به مقام معظم رهبری، اظهار داشت: کلید تشکیل و راه‌اندازی هیئت اندیشه‌ورز در اجلاس گذشته خبرگان یعنی در 30 شهریورماه سال 96 با نگاه کلان راهبردی زده شد و رهبری در همان جلسه فرمودند که بعد از گذشت 39 سال از انقلاب خوب است که یک نگاه راهبردی نسبت به پیشرفت‌ها، پسرفت‌ها و توقف‌ها وجود داشته باشد.

آیت‌الله کعبی ادامه داد: رهبر انقلاب در آن دیدار فرمودند این کار وظیفه ذاتی خود رهبری است، البته نهادهای موجود در کشور برای این کار مهیا نیستند و ازاین‌رو فرمودند خوب است که اعضای خبرگان این کار را برعهده بگیرند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: هیئت‌ رئیسه خبرگان 12 روز پس از جلسه شهریورماه با رهبر انقلاب به این جمع‌بندی رسید که کارگروه موقتی متشکل از 7 نفر را تشکیل دهد تا سازوکار و ساختار این هیئت و مقدمات کار آن را برای اجلاس بعدی آماده کنند و بنابراین این کارگروه به ریاست آیت‌الله جنتی و توسط دبیرخانه ایجاد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس طرحی که برای اجلاس خبرگان تهیه شد، آقایان خبرگان از بین 20 نفر که هیئت‌رئیسه معرفی کرد، 10 نفر را به‌عنوان اعضای هیئت اندیشه‌ورز انتخاب کردند و این 10 نفر بر اساس سازوکارهایی که مشخص شده و بر مبنای شرح وظایف اندیشه‌ورزی کار خود را پیش می‌برند.

* جزئیات وظایف هیئت اندیشه‌ورز خبرگان

آیت‌الله کعبی در خصوص جزئیات وظایفی که به عهده هیئت اندیشه‌ورز گذاشته شده است، به احصا 6 مورد پرداخت و گفت: رصد و دیده‌بانی کلان در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی، ارزیابی کلان راهبردی پس از رصد، ترسیم وضعیت موجود پس از 39 سال، ترسیم وضعیت مطلوب، تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و گفتمان‌سازی جهت ساخت و هدایت افکار عمومی و مطالبه‌گری از قوای سه‌گانه و دستگاه‌های کلان نظام در قالب مطالبه‌گری کلان و نه مسائل اجرایی، ازجمله وظایف هیئت اندیشه‌ورز است که باید برای آن به ارائه راهکار جهت پیشرفت‌ها،‌پسرفت‌ها و توقف‌ها بپردازند.

عضو هیئت اندیشه‌ورز خبرگان با اشاره به دیدار اعضای خبرگان با رهبر انقلاب یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در جلسه گذشته خبرگان مثال‌هایی مطرح کرده و فرمودند انقلاب با شعار نه شرقی نه غربی آغاز شد،‌ اما آیا ما توانسته‌ایم خود را از فضای غرب آزاد کنیم یا خیر.

وی در هیمن زمینه ادامه داد: رهبر انقلاب به مسئله عدالت اجتماعی و شکاف طبقاتی، به‌عنوان مسئله‌ای مهم که باید مورد بررسی قرار گیرد هم اشاره کردند و مثال دیگر ایشان موضوع تقویت پول ملی، تدین مردم و تقویت انگیزه‌های انقلابی و ایمانی بود و برهمین اساس تأکید داشتند که نظام در قبال این مسائل مسئول است.

آیت‌الله کعبی بر همین اساس افزود: بنابراین رهبر انقلاب فرمودند این موضوعات را باید به 15 تا 20 موضوع تبدیل و بر روی آن کار کنید که البته در 6 ماه اخیر از اجلاسیه قبلی تاکنون، کارگروه موقت علاوه‌ بر مصادیق رهبری، موضوعات دیگری را نیز احصا کرد که مجموعاً به 26 مورد بنیادی رسید.

*مبنای 26 موضوع هیئت اندیشه‌ورز 16 بند اصل سوم قانون اساسی است

عضو مجلس خبرگان رهبری مبنای این 26 موضوع را 16 بند اصل سوم قانون اساسی عنوان کرد و با بیان اینکه موضوعات اندیشه‌ورزی تهیه و تدوین شده است گفت: بر اساس اصل سوم قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی باید تلاش خود را برای تحقق این 16 بند به کار گیرد.

وی از تشکیل 6 کارگروه ذیل هیئت اندیشه‌ورز خبر داد و گفت: کارگروه‌های دین و فرهنگ، سیاست، اقتصاد، اجتماعی، علمی و فناوری ـ حقوقی ـ قضایی به‌عنوان زیرمجموعه‌های هیئت اندیشه‌ورز فعالیت می‌کنند.

آیت‌الله کعبی اظهار داشت: این 26 مورد که نظامات اندیشه‌ورزی است، توسط اعضای این هیئت  مورد مطالعه قرار می‌گیرد و البته دامنه این هیئت متشکل از اعضای خبرگان بوده و حتی دست ما برای استفاده از صاحب‌نظران غیرعضو نیز باز است.

عضو هیئت اندیشه‌ورز خبرگان در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر فضای بسیار خوبی برای ایجاد تحول مبنایی و پیشبرد امور جهت کمک به نظام ایجاد شده است تا بتوانیم بر اساس اولویت‌ها این مسائل را پیش ببریم و محقق کنیم.

برچسب ها :رهبر انقلاب
0

آخرین اخبار