کد خبر ۶۰۴۶۱۷ ۱۶۰ بازدید انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۸

ماجرای بیمارستانی که زیر کِشت رفت؛ شخم زدن بیمارستان کوهدشت

بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی شهرستان کوهدشت به جای آماده شدن برای خدمات درمانی به مردم، شخم زده شده و زیر کِشت رفت!

 

بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی شهرستان کوهدشت به جای آماده شدن برای خدمات درمانی به مردم، شخم زده شده و زیر کِشت رفت!

 

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از تسنیم: شهرستان کوهدشت در غرب استان لرستان و سومین شهرستان پرجمعیت استان است. این شهرستان با 218 هزارنفر جمعیت تنها یک بیمارستان دارد؛ بیمارستان 120 تختی امام خمینی کوهدشت جوابگوی نیازهای درمانی مردم نیست و به گفته اغلب شهروندان در ارائه خدمات درمانی به بیماران ناتوان است.

با گذشت 24 سال از افتتاح این بیمارستان عمومی، هم چنان حفره‌های درمانی سلامت شهرستان کوهدشت را آزار می‌دهد، به‌طوری که برخی از بیماران مجبور هستند برای درمان با رنج فرسنگ‌ها راه به شهرهای دیگر بروند.

وعده‌های ساخت بیمارستان دوم کوهدشت

کمبودهای درمان و تجهیزات در شهرستان کوهدشت، مسئولان استان لرستان را برآن داشت که احداث بیمارستان دوم این شهرستان را با وعده‌های مختلفی در دستور کار خود بدهند.

«هوشنگ بازوند»، استاندار سابق لرستان در سفری به شهرستان کوهدشت در 26 مرداد 1394 وعده پیگیری ساخت بیمارستان دوم شهر که مجوز آن از ماده 215 تأمین شده بود را داد.

او در سفر خود به شهرستان کوهدشت گفته بود احداث بیمارستان دوم در کوهدشت یکی از طرح‌های بلندمدت ارتقای سلامت در این شهرستان است که به‌واسطه اخذ موافقت مجوز ماده 215 در زمره طرح‌های شناسنامه‌دار و پروژه‌های ملی با اعتباری بالغ بر 1200 میلیارد ریال قرار گرفته که تا پایان سال 94 وضعیت نقشه‌های فاز 1 و 2 آن تعیین تکلیف و در سال آینده نیز عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد!

در حالی استاندار سابق لرستان، عملیات اجرایی بیمارستان دوم شهرستان کوهدشت را به سال 95 موکول کرده بود که در وعده‌ای دیگر رئیس شبکه بهداشت و درمان این شهرستان در نشست خبری با خبرنگاران در دی 94 گفته بود که در سفر وزیر بهداشت به شهرستان کوهدشت کلنگ بیمارستان دوم کوهدشت نیز به‌زمین زده خواهد شد!

زمین بیمارستان کوهدشت به‌زیر کشت رفته است

وعده‌ها برای افتتاح بیمارستان جدید این شهرستان در حال فراموشی بود که بار دیگر در بهمن‌ماه امسال با حضور خادمی استاندار لرستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و مسئولان شهرستان کوهدشت کلنگ احداث بیمارستان 250 تختوابی رازی در زمینی به‌مساحت 120 هکتار در غرب میدان امام حسین کوهدشت و با اعتباری بیش از 60 میلیارد تومان به‌زمین زده شد.

هنوز دو ماه از کلنگ‌زنی بیمارستان جدید کوهدشت نگذشته که زمین اختصاص یافته برای احداث این بیمارستان شخم زده شده و به‌زیر کشت رفته و هیچ نشانی از عملیات ساخت این بیمارستان مشاهده نمی‌شود!

در حالی عملیات ساخت بیمارستان دوم کوهدشت متوقف شده که استاندار لرستان در سفر خود به شهرستان کوهدشت گفته بود که کلنگ بدون برنامه و اعتبار بر زمین زده نمی‌شود و برای همین عملیات اجرایی این بیمارستان باید هرچه سریع‌تر آغاز و پیگیری شود.

امیدی که مردم را ناامید کرد!

یکی از شهروندان کوهدشت در گفت‌وگو با «تسنیم» می‌گوید مردم شهرستان کوهدشت منتظر احداث بیمارستان جدید کوهدشت بودند، اما به یک باره شاهد شخم زدن زمین و کشاورزی در آن هستیم.

به گفته این شهروند که منتقد و ناراضی از مسئولان است، هنوز چند هفته‌ای از وعده‌های مسئولان به مردم برای حل مشکلات بهداشت و درمان شهرستان نمی‌گذرد که این اتفاق رخ داده  و زمین بیمارستان 250 تختخوابی شخم زده شد.

یکی از شهروندان کوهدشت که برای انجام چند آزمایش به خرم‌آباد رفته به «تسنیم» می‌گوید امکانات موجود در بیمارستان کوهدشت پاسخگوی نیاز مردم منطقه نیست و مشکل اصلی این بیمارستان کمبود پزشک متخصص است، به‌طوری که در کوهدشت تنها یک مطب متخصص‌ پزشک زنان وجود دارد.

آن‌طور که «اتیوند» می‌گوید مردم کم‌درآمد کوهدشت و روستاهای اطراف در کنار هزینه‌های درمان باید هزینه انتقال بیمار به مراکز استان‌های همجوار را نیز پرداخت کنند و این رفت‌وآمدها هزینه‌های مالی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

این شهروند معتقد است اغلب بیماران در شهرستان کوهدشت مجبور هستند از ساعات اولیه‌ صبح برای نوبت‌دهی به درمانگاه تخصصی این شهرستان مراجعه کنند و به‌دلیل ازدحام مردم نوبت‌دهی به بیماران با کندی پیش می‌رود.

مردمی که سهمی از طرح تحول سلامت ندارند

یکی دیگر از شهروندان در گفت‌وگو با «تسنیم» می‌گوید در برخی از شب‌ها که برای درمان به بیمارستان کوهدشت مراجعه کرده، پزشک متخصص در بیمارستان نبوده و برای ادامه درمان مجبور شده به کلینیک‌های درمانی در خارج از استان مراجعه کند.

او معتقد است وقتی خبر ساخت بیمارستان دوم کوهدشت را پس از سال‌ها وعده از شنیده، نه‌تنها خوشحال شده، بلکه آن‌روز را در تقویم جیبی خود ثبت کرده‌است.

 به گفته«حسینی» این خوشحالی مردم از ساخت بیمارستان دوم کوهدشت دوام نیاورده و بار دیگر وعده‌ ساخت بیمارستان به‌زیر کِشت رفته تا هم‌چنان آبِ خوش از گلوی سلامت و درمان در شهرستان کوهدشت پایین نرود.

او می‌گوید پس از سال‌ها وعده بیمارستان در شهرستان کوهدشت، آیا باید این‌گونه با اختصاص زمین بیمارستان به زمین کشاورزی با درمان مردم بازی شود؟ آیا مردم کوهدشت در طرح تحول سلامت جایگاهی ندارند؟

0

آخرین اخبار