کد خبر ۶۰۳۷۱۹ ۲۷ بازدید انتشار : ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱

تکنیک‌های صیانت از عشق به روایت امام خامنه‌ای

تکریم عشق در فرهنگ ایرانی-اسلامی ریشه‌ای عمیق دارد، تا آنجا که رهبر معظم انقلاب نیز حفظ آن را بسیار مهم می‌دانند و تکنیک‌هایی برای صیانت از عشق به جوانان ارائه می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در فرهنگ ایرانی - اسلامی یک روز خاص برای ابراز عشق وجود دارد که فلسفه وجودی بسیار عمیق تری نسبت به رفتارهای وارداتی در سال‌های اخیر دارد. ایرانیان روز پنجم اسفند ماه را به عنوان سپندارمذگان گرامی می‌داشتند. جشن اسفندگان یا سپندارمذگان روز عشق ایرانی است. 

ابوریحان بیرونی دانشمند ایرانی در این باره نوشته است که اسفندارمَذ ایزد موکل بر زمین و ایزدِ حامی و نگاهبان زنان پارسا و درستکار بوده و به همین مناسبت این روز، عید زنان، تلقی شده و مردان به جهت گرامیداشت شخصیت زنان، به همسران خود هدیه می‌دادند و بخشش می‌کردند.

از سوی دیگر، در فرهنگ اسلامی نیز نخستین روز از آخرین ماه قمری، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. شرح خواستگاری و ازدواج امیرالمومنین با حضرت زهرا بسیار شنیدنی است. از چگونگی طرح خواستگاری توسط حضرت علی‌‌(ع)  تا ازدواج ساده ایشان با حضرت فاطمه_س)  همگی بلوغی از انسانیت را به تصویر می‌کشد که تعهد و وفاداری از نقاط برجسته آن است.

مناسبت‌هایی با عنوان روز «عشق ورزیدن» در فرهنگ ایرانی اسلامی نه تنها خیلی قدیمی‌تر از نمونه غربی خود است، بلکه غنای فلسفی، اخلاقی و زیبایی شناختی بیشتری دارد. اما متاسفانه در دهه اخیر شاهد پررنگ شدن نوعی از فرهنگ وارداتی با موضوع عشق هستیم.

این در حالی است که همانطور که گفته شد تکریم عشق در فرهنگ ایرانی-اسلامی ریشه‌ای عمیق دارد، تا آنجا که رهبر معظم انقلاب نیز حفظ آن را بسیار مهم می‌دانند و تکنیک‌هایی برای صیانت از عشق به جوانان ارائه می‌کنند.

ایشان  راه حفظ عشق را پرهیز از گله‌ها، دلخوری‌ها، افزون طلبی و پرتوقعی‌ها، بی محبتی‌ها و گاهی دخالت‌های دیگران می‌دانند و در پاسخ این سوال که چگونه زن و مرد می‌توانند این علقه را حفظ کنند می‌فرمایند: «البته آدم‌های عاقل و زیرک و با احساس و وجدان صادق، راهش را پیدا میکنند. این، با اطمینان و با محبت متقابل حفظ شود. زن به مرد تحمیل نکند و زور نگوید؛ مرد هم به زن زور نگوید و افزون طلبی نکند؛ مثل دو رفیق و مثل دو شریک، با هم صمیمی باشند، تا این کانون خانواده حفظ بشود.»

0

آخرین اخبار