کد خبر ۶۰۳۷۰۸ ۹ بازدید انتشار : ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۶
رئیس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران:

سهم سالانه فناوری اطلاعات و ارتباطات در اشتغالزایی ایران 9.5 درصد است

خرم آباد - ایرنا - رئیس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: سهم سالانه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایجاد اشتغال در کشور 9.5 درصد در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرنگار ایرنا غلامرضا عزیزی روز شنبه در همایش استانی دبیرخانه هوشمند در سالن علامه طباطبایی خرم آباد افزود: متوسط رشد اقتصادی سالانه برای کشور هشت درصد در نظر گرفته شده که سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در متغییرهای اقتصادی در زمینه بهره وری کل عوامل تولید 6.5 درصد، سرمایه گذاری 51.8 درصد، اشتغال 9.5 درصد و متوسط رشد سالیانه ارزش افزوده 19.4 درصد است.
وی سه ماده اصلی در برنامه ششم توسعه را فناوری اطلاعات، تعامل دولت با مردم و خدمات دولت به مردم خواند و گفت: 42 ماده دیگر برنامه ششم توسعه با خدمات الکترونیک دولت در ارتباط هستند و وظیفه و نقش هوشمندسازی دبیرخانه الکترونیک سازمان ها را پر رنگ تر می کنند.
رئیس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: بخشی از مشکلات سیستمی به آموزش های ارائه شده برای نحوه استفاده از دبیرخانه های هوشمند برمی گردد.
وی با بیان اینکه هرچه ارائه خدمات قوی تر باشد افراد بیشتر جذب می شوند، اظهار کرد: برخلاف تاکید دولت بر استفاده نکردن از نرم افزارها در مراحل اداری اما کارکنان ادارات همچنان از برخی نرم افزارها برای تبادل اطلاعات اداری استفاده می کنند.
عزیزی بستر مهیا شده قانونی برای انجام تبادلات اداری توسط دولت را اتوماسیون اداری خواند و افزود: در دوران جدید مثلث همکاری مدیران فناوری اطلاعات و مدیران اسناد موجب راه اندازی 2 دبیرخانه هوشمند می شود.
وی افزود: در دبیرخانه هوشمند ارتباطات دولت با دولت و خدمات دولت به مردم فراهم می شود.

** انجام 69 درصد مکاتبات کشور به صورت الکترونیکی در 6 ماه نخست امسال
مدیرکل دبیرخانه نهاد ریاست جمهوری نیز در این همایش گفت: 69 درصد مکاتبات در 6 ماه نخست سال جاری در سطح کشور به صورت الکترونیکی انجام شده است.
حسین ملاجردی با بیان اینکه مجمع مدیران نظام اداری کشور یکهزار و 700 عضو مدیر فناوری دارد، بیان کرد: سالانه گزارش هایی براساس حذف کاغذ و مکاتبات الکترونیکی از دستگاه های اجرایی اخذ می شود که در استان لرستان نیز از تمام دستگاه های اجرایی استعلام گرفته شده که این استعلام ها با دستگاه های اجرایی و سایر استان ها مقایسه شده است.
وی ایجاد دبیرخانه هوشمند را اقدام بسیار مهم و مثبتی دانست و افزود: سیستمی در حال راه اندازی است که در آن نامه های اداری از کارتابل افراد به فرد مقصد ارسال شود تا در دبیرخانه پرینت و اسکن نشوند.
به گفته وی لرستان در این راستا پیشرفت خوبی داشته و نسبت به سایر استان ها عملکرد خوبی ارائه داده است.
وی گفت: طبق استعلامی که از یکهزار و 661 دستگاه اجرایی در سطح کشور انجام شده در 6 ماه نخست سال جاری 36 میلیون و 200 هزار مکاتبه انجام شده است.
وی افزود: 25 میلیون مکاتبه از این مجموع برابر با 69 درصد مکاتبات به صورت الکترونیکی و 11 میلیون و 200 هزار مکاتبه به صورت کاغذی انجام شده است.
مدیرکل دبیرخانه نهاد ریاست جمهوری گفت: طبق استعلامی که از 69 دستگاه اجرایی استان لرستان صورت گرفته 2 میلیون و 350 هزار مکاتبه برابر با 80 درصد الکترونیکی بوده و 6.5 درصد مکاتبات استان ها را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: استان فارس با 11.27 درصد بیشترین و قزوین با 0.5 درصد کمترین مکاتبات را به خود اختصاص داده اند.
ملاجردی با بیان اینکه پرینت یک برگ کمتر در هر دستگاه نتیجه خوبی در پی خواهد داشت، اظهار کرد: در یکهزار و 661 دستگاه و 36 میلیون مکاتبه حدود 26 میلیون برگ در کل کشور و 453 هزار پرینت در لرستان گرفته شده است.
مدیرکل دبیرخانه نهاد ریاست جمهوری افزود: آذربایجان شرقی بیشترین و قزوین کمترین چاپ را در مکاتبات اداری داشته اند.
وی گفت: از مجموع 325 هزار نیروی انسانی دستگاه های اجرایی 147 هزار نفر یعنی 45 درصد کاربران در دستگاه ها امکان چاپ دارند که در لرستان با 12 هزار کاربر، چهار هزار و 433 کاربر یعنی 35 درصد امکان چاپ و پرینت دارند.
وی افزود: در تمام دستگاه های اجرایی هر پنج نفر یک دستگاه چاپ، هر 33 نفر یک دستگاه کپی و هر 24 نفر یک نمابر دارند.
به گفته وی لرستان به رغم وضعیت الکترونیکی که دارد، با 80.22 درصد در رتبه سوم کشور قرار دارد.

** استاندار لرستان: دولت الکترونیک به کاهش فساد کمک می کند
استاندار لرستان نیز در این همایش ایجاد دولت الکترونیک را از حقوق مردم بر دولت ها دانست و گفت: دولت الکترونیک به کاهش فساد کمک می کند.
سید موسی خادمی افزود: دولت الکترونیک با کاهش ارتباط چهره به چهره و ساماندهی اقدامات کارکنان، ارتباطات و فسادهای اداری را حذف می کند.
وی اظهار کرد: به تعبیر ریاست جمهوری در این سیستم، نامه اداری ارائه می شود و با حذف ارتباطات و سفارشات پاسخ ها در درخواست ها دریافت می شوند.
استاندار لرستان افزود: برای استقرار دولت الکترونیک باید از جنبه های مختلف دولت با دولت، دولت با فعالان کسب و کار و دولت با شهروندان و کارکنان استفاده کرد.
به گفته وی در این سیستم گام دولت با دولت باید به خوبی انجام شود و ساده ترین حالت در این بحث اتوماسیون اداری است.
خادمی افزود: این مرحله از اقدامات اولیه ای است که باید به خوبی اجرا شود که متاسفانه برخلاف تاکید فراوان تاکنون خیلی جدی گرفته نشده است.
در این همایش از سه دستگاه بیمه سلامت، شرکت گاز و پست به عنوان دستگاه های برتر در حوزه دولت الکترونیک و دادگستری به عنوان دستگاه سبز تجلیل شد.
7274/3022

برچسب ها :خرم‌آباد
0

آخرین اخبار