کد خبر ۵۹۷۴۴۲ ۱۲۸ بازدید انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۳
هنای سیاست

رحمانی‌فضلی: رأفت نظام عامل ادامه چندروزه تجمعات اعتراضی در کشور بود

وزیر کشور با بیان اینکه رأفت نظام عامل ادامه چندروزه تجمعات اعتراضی در کشور بود از ادامه حرکات خودجوش ملت ایران برای محکومیت اغتشاشگران در روزهای آینده خبر داد و گفت: مردم ایران کشور و نظام خود را دوست دارند.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از تسنیم:

 عبدالرضا رحمانی‌فضلی دقایقی پیش در آیین تکریم و معارفه استاندار سمنان در سالن شهید مطهری اظهار داشت: امروز باید مشکلات کشور ریشه‌یابی و برای آن چاره‌اندیشی شود.

وی با بیان اینکه رأفت نظام عامل ادامه چندروزه تجمعات اعتراضی در کشور بود از ادامه حرکات خودجوش ملت ایران برای محکومیت اغتشاشگران در روزهای آینده خبر داد و گفت: مردم ایران کشور و نظام خود را دوست دارند.

وزیر کشور با بیان اینکه اینگونه اتفاقات و اعتراضات در همه کشورهای دنیا رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: خود آمریکا حداقل یکسال درگیر جریان وال‌استریت و جنبش 99 درصدی و یک درصدی با کشته‌‌های زیاد و آتش‌سوزی‌های فراوان و وسیع بود و همین شرایط در کشورهای اروپایی و منطقه‌ای موجود است و تحولات و تنش‌های اجتماعی در همه کشورهای دنیا به دلایل مختلف وجود دارد.

رحمانی‌فضلی تنش‌ها و اعتراض‌های اخیر کشور را در مقیاسی بسیار کوچک توصیف و گفت: مجموعه نیروهایی که در این مدت در کشور در شهرستان‌های مختلف آن فعال شدند کمتر از 42 هزار نفر بود و اگر این اعتراضات ادامه یافت به دلیل مدارا، خویشتن‌داری، قدرت تأمل و تعامل دولت با دستگاه‌های امنیتی و نظامی با مردم بود؛ چرا که مردم برای ما بسیار عزیزند.

وی با تأکید بر اینکه اعتراضات اخیر مانند حرکت فرزند خانه است که دچار ناملایمات شده و این اقدامات فرزند باب دل پدر و مادر نیست، بیان کرد: تلاش بر این است تا فضای کشور آرام شود.

وزیر کشور با اشاره به دخالت‌های کشورهای معاند علیه ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: در همین مدت کوتاه دست همه کسانی که نسبت به ایران کینه و عقده داشته و جمهوری اسلامی ایران را بر نمی‌تابند در دخالتها، موضع‌گیری‌ها و تهییجات آنان و رسانه‌هایشان رو شد.

رحمانی‌فضلی خطاب به کشورهای توطئه‌گر غربی و مداخله‌جو در امور دیگر کشورها  به ویژه جمهوری اسلامی ایران گفت: شما که به عدم دخالت در امور کشورها و حقوق بشر و نیز استقلال کشورها در چارچوب قوانین بین‌الملل معتقد هستید چرا در این مدت درباره ایران این صحبتها و این اقدامات را انجام دادید.

وی با اشاره به تحلیل‌های ارائه شده درباره ریشه اعتراضات اخیر خاطرنشان کرد: بر اساس برخی تحلیل‌های ارائه شده ریشه اقتصادی را برای اعتراضات اخیر عنوان کرده‌اند؛ اما من از بیان این موضوع پرهیز دارم؛ چرا که باید دلایل را به صورت جدی و دقیق بررسی کنیم و ریشه‌های این اعتراضات را بیابیم تا موضع‌ درستی در قبال آن اتخاذ کرده و اقدام مناسبی انجام دهیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه دلایل مختلفی درباره تجمعات اخیر در کشور بیان می‌شود، تصریح کرد: مسئله اصلی این است که اعتراضی به وجود آمده است و نظام تمام تلاش خود را به کار می‌برد تا این اعتراض‌ها را در حداقل هزینه‌ها و بالاترین حد مدارا و به بهترین شکل و با کمک مردم حل کند.

رحمانی‌فضلی با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی‌های محکومیت اغتشاشات اخیر در کشور عنوان کرد: در راهپیمایی‌های روز گذشته به ویژه در شهرهایی که تجمعات در آن به وقوع پیوست همه دیدند که مردم محور کار بودند و خود من دستور دادم به هیچ عنوان نباید حضور مردم در خیابان‌ها به صورت رسمی و با حمایت و هدایت دستگاه‌های اجرایی باشد.

وی با بیان اینکه ملت بزرگ ایران از جای‌جای آن و روز نخست اغتشاشات تقاضای راهپیمایی محکومیت آن را داشته‌اند، تصریح کرد: با توجه به شرایط عمومی و هیجانات موجود در کشور نیازی به این موضوع نمی‌دیدیم که مردم وارد این مهم شوند چرا که نگران بودیم بین خود مردم درگیری به وجود آید.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه حرکت‌های خودجوش مردمی در محکومیت اغتشاشات و فتنه‌های روزهای اخیر حتماً امروز، فردا و روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: مردم ایران کشور و نظام خود را دوست دارند و نمی‌گذارند اتفاق ناگواری در کشور بیفتد.

وزیر کشور اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به اقتدار نیروهای امنیتی و انتظامی خود و نیز در شرایط حضور دشمن به نیروهای نظامی خود و همچنین به قوه قضائیه، صداوسیما، شوراهای تأمین و شورای عالی امنیت خود اعتماد کامل دارد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه حجم اعتراضات در کشور گسترده نبود، گفت: موضوع تجمعات اخیر در درون شوراهای تأمین شهرستانهای کشور حل و فصل شده و اعضای این شوراها در شهرستانها خودشان این موضوع را حل کردند و تنها بخش کوچکی از موضوعات مرتبط به آن به شورای تأمین استانها رسید و در بخش شورای امنیت کشور نیز تنها سیاستهای کلان و کلی مسئله که هدایت صحنه است در آن مطرح شد.

وی با اشاره به دروغ‌پراکنی فضای مجازی و رسانه‌های کشورهای معاند و استکباری در جریان اغتشاشات اخیر، بیان کرد: اتفاقات چند روز اخیر برای ملت ایران یک آموزش عینی و عملی مجدد بود تا به شبکه‌ها و رسانه‌هایی که اصلاً به دنبال خیر مردم نیستند اعتماد نکنند و در همین روزها شاهد بودیم که این رسانه‌های معاند عکس‌هایی از دروغین از تانکها نشان دادند و گفتند ایران حکومت نظامی اعلام کرده است در حالی که واقعیت نداشت و نیز صحنه‌هایی مربوط به سال 88 را بازتولید و به عنوان صحنه‌های اعتراضی روزهای اخیر پخش می‌کردند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه آمار کشته‌هایی که در شهرهای محل اعتراضات مردمی و اغتشاشات از سوی رسانه‌های معاند اعلام می‌شد واقعیت نداشت، افزود: تجمعات اخیر برای ما عبرت و تجربه شد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه البته باید نقاط ضعف و کانون‌های اعتراضی خود را با رویکرد طبیبانه و تشخیصی بررسی کرده و مشکلات را حل کنیم، گفت: دلسوزی بیگانگان برای ما مسئله‌ای است که ما 39 سال با آن روبه‌رو بودیم و هیچ‌وقت فریب آنان را نمی‌خوریم و هرچه از آنها دیدیم چیزی جز سختی، هزینه، مشکل، تهمت و تحقیر نبود.

وی با اشاره به اینکه امروز تلاش استانداری‌ها و استانداران باید برای حل مشکلات کشور بوده و انگیزه خود را می‌بایست در راستای ارتقاء و توسعه کشور قرار دهند، اضافه کرد: امروز همه ما باید بدانیم که تلاش کشورها و دولت‌های نظام سلطه در عرصه بین‌المللی تسلط، غارت و استعمار است و این هدف را یکبار با لشکرکشی، یکبار با بمب، یکبار با جنگ روانی و یکبار نیز با محاصره اقتصادی و استثمار دنبال می‌کنند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه اساس هستی و قدرت این تفکر بر سلطه و قدرت‌طلبی خلاصه شده است، خاطرنشان کرد: کسانی که دم از حقوق بشر زده و ایران را ناقض حقوق بشر می‌دانند پاسخ دهند کجای لیبرالیسم، پراگ‌ماتیسم و پوزیلیتیسم بر اساس حقوق بشر است.

انتهای پیام/

0

آخرین اخبار