کد خبر ۵۹۵ ۴۶۳ بازدید انتشار : ۱۴ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۷
امام جمعه بروجرد گفت:

نبود نقدینگی مهم‌ترین مشکل واحدهای تولیدی بروجرد است

عمده‌ترین دغدغه واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان بروجرد نبود نقدینگی است.

به گزارش هنانیوز به نقل تسنیم ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی ظهر امروز در دیدار با صنعتگران و صاحبان صنایع این شهرستان اظهار داشت: صنعت و معدن موتور محرکه اقتصاد است که نقش مهمی در رونق اقتصادی، افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سالانه کشور دارد.

وی با تأکید بر تلاش و کوشش بیشتر در راستای افزایش رونق اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این زمینه، افزود: مادامی که مشکلات اقتصادی کلان کشور حل نشود به رشد اقتصادی هشت درصد پیش‌بینی شده در سند چشم انداز 20 ساله نمی‌رسیم بنابراین هم اکنون با توجه به این‌که از 20 سال پیش بینی‌شده، 10 سال گذشته است هم اینک باید نیمی از این راه طی شده باشد.

امام جمعه بروجرد با تأکید بر ریشه‌یابی مشکلات موجود در سند حرکت، عنوان کرد: ایجاد رونق اقتصادی و افزایش تولید ملی نیازمند جهاد اقتصادی در کشور است که برای رسیدن به این هدف مهم ضروری است حرکتی برنامه‌ریزی شده انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: توجه به هرگونه تحول اقتصادی با محوریت بخش خصوصی یکی از راه‌های اساسی در ایجاد رونق اقتصادی در کشور است و باید توجه داشت بدون کاهش تصدی‌گری دولت به اهداف رونق اقتصادی نائل نمی‌شویم.

ترابی بیان کرد: دولت باید تنها در عرصه‌هایی ورود پیدا کند که بخش خصوصی توان ورود به آن‌ها را ندارد و یا تمایل و رغبتی به انجام این کار نشان نمی‌دهد بر این اساس اگر دولت خود را رقیب بخش خصوصی بداند نمی‌تواند حامی رونق اقتصادی باشد.

وی تصریح کرد: با اجرای کامل سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی می‌توان علاوه بر حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به تأمین مالی آن‌ها نیز کمک شایانی کرد.

امام جمعه بروجرد لازمه توسعه را در فراهم نمودن منابع مالی دانست و گفت: تأمین مالی نیز باید از طریق بانک‌ها و دیگر راه‌های موجود انجام شود که در غیر این صورت شاهد توسعه در این بخش نبوده و واحدهای قدیمی نیز در این زمینه دچار مشکل می‌شوند.

وی عمده‌ترین دغدغه صنعتگران واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان را نبود نقدینگی لازم برشمرد و بیان کرد: دولت باید نسبت به منابع بانکی و تسهیلات را برنامه‌ریزی جدی داشته باشد تا بتواند نیازهای این بخش را مرتفع نماید.

ترابی یکی از راهکارهای توسعه بخش خصوصی را تأمین منابع مالی مورد نیاز آن دانست و عنوان کرد: در سال‌های اخیر میزان تسهیلات معوقه افزایش یافته به گونه‌ای که بسیاری از صنعتگران توان پرداخت معوقات بانکی خود را ندارند.

وی با تأکید بر لزوم ساماندهی معوقات بانکی خاطرنشان کرد: دولت‌هایی که تاکنون در این حوزه اقداماتی انجام داده‌اند نتوانسته‌اند انتظارات موجود را به خوبی رفع کنند و عملکرد ضعیفی از خود نشان داده‌اند بنابراین ضرورت دارد با ریشه‌یابی این مشکلات این موانع برطرف شود.

امام جمعه بروجرد با تصریح به این‌که اخذ هرگونه بهره بانکی توسط سیستم بانکی کشور از منظر شرع مقدس حرام است، بیان کرد: تحریم‌های همه‌جانبه دشمن یک جنگ تمام عیار علیه ملت ایران به وجود آورده است که این تحریم‌ها هزینه‌هایی را برای ملت و دولت ایران در برداشته است اما نباید به تنهایی صاحبان صنایع این هزینه‌های گزاف را پرداخت کنند.

وی با تأکید بر ضرورت قراردادن تولید محوری به عنوان ملاک عمل، اظهار داشت: امروز واردات کشور به صورت غیرمدیریت شده، انجام می‌شود و این خود ضربه‌ای مهلک بر توان تولید داخلی وارد آورده است.

اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار