کد خبر ۵۹۳۷۵۳ ۱۷ بازدید انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۶
در میزگرد واکاوی ابعاد قیام خونین 5 آذر مطرح شد؛

قیام 5 آذر گرگان ملحق شد فاخر قیام 15 خرداد هست/ قیام 5 آذر ضروری هست در کتاب های درسی ثبت شود

میزگرد مهارتی واکاوی ابعد قیام خونین 5 آذر مردم گرگان و دشت در سالن نشست ها ارگان تبلیغات اسلامی استان گلستان برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پاسرو؛  حجت الاسلام احمدی در میزگرد مهارتی واکاوی ابعاد قیام 5 آذر مردم گرگان و دشت به اظهار نقش عنصر معنوی در این حماسه خونین پرداخت و اظهار کرد: اگر بخواهیم یک تلقیی از 5 آذر گرگان برخوردار باشیم ضروری هست بگوییم قیام 5آذر ملحق شد فاخر قیام 15 خرداد امام(قدس سره) هست.

حجت الاسلام احمدی افزود: وقتی 5آذر فراموش می گردد که قیام 15 خرداد فراموش گردد و وقتی که قیام امام فراموش گردد دیگر قیام ها نیز از افکار عمومی زدوده خواهد گردید.

رئیس شورای سازگاری تبلیغات اسلامی گلستان گفته بود: نمی گردد گمان کرد 5 آذر فراموش شدنی هست اگر این گمان را بکنیم ضروری هست قبول کنیم که انقلاب اسلامی به بن بست خواهد رسید به چه علت که هر آن چیزی که انقلاب اسلامی دارد در نماد و نمود در چهره 5 آذر قابل گمان هست.

وی افزود: اگر گمان بعضی جریانت لیبرالیستی بر این هست که می توان انقلاب اسلامی را به نقطه فراموشی برد و از بین برد مهال هست به چه علت که انقلاب اسلامی ملحق شد عاشورایی دارد و 5آذر گرگان نیز به همین سبب از یک قوام بهره مند هست.

رئیس شورای سازگاری تبلیغات اسلامی گلستان اظهار کرد: نمی گردد گمان کرد 5 آذر فراموش بدلیل برخوردار بودن روح انقلابی در عاشورا و استشمام آن در قیام 5 آذر توان نداریم در باور بگنجانیم که این قیام فراموش شدنی هست.

حجت الاسلامی احمدی یادآور گردید: گرفتن مجلس ترحیم به تنهایی، نا عدالتی بزرگی در این رخداد تاریخی هست، عناصر معنوی بسیاری در این قیام دخیل هست، عناصر از جانب مردم بودن، دین و اسلام(اگر قیدی غیر از اسلام برای انقلاب آمد حتما انحرافی است) و عنصر رهبری از ارزشمند ترین عناصر دخیل در قیام خونین 5 آذر می باشند.

وی در انتهاء تبیین کرد: بعضی تحلیل ها از روند 5 آذر مصادره به خوب کردند و تعیبر به انقلاب 57 کردند در حالی که انقلاب امام انقلاب منهای اسلامی تشریح نمی گردد.

مردم وقتی که نگاه کردند پای شعائر اسلام در میان هست انقلاب کردند

وی تبیین کرد: فردی توان ندارد اسلامی بودن انقلاب را نفی کند، و نمی گردد منکر رهبری حضرت امام و علما در این مبحث گردید، هرگز با بعضی از دسیسه ها و فاصله گرفتن حوادث اوایل انقلاب اسلامی بودن انقلاب به فراموشی سپرده گردد و بعضی به تحریف انقلاب بپردازند و تنها از آن با عنوان انقلاب57 یاد کنند.

حجت الاسلام طاهری افزود: تاکنون در میان ما شاهدهای زنده ای می باشند که به اسلامی بودن انقلاب گواهی دهند، وقتی توان دارد این انقلاب زنده بماند که روحانی آگاه به مسائل اسلامی رهبریت آن را بر عهده بگیرد و به صرف مسلمان بودن انقلابیون این انقلاب پیوسته نمی ماند کما اینکه نظیر این را در کشورهای دیگر داشتیم.

هر گاه مناصب انقلاب دست لیبرال ها افتاد از شعارهای انقلاب فاصله گرفتیم

قیام خونین 5 آذر گرگان مغفول مانده هست/ مردم گرگان کاملا اعتقادی دست به این جنبش زدند

رمضانعلی جعفری، جانباز قیام خونین 5 آذر گرگان، در این جلسه به نقش مردم اشاره کرد و یادآور گردید: پنجم آذر به جهت بزرگداشت هفتم شهدای مشهد اتفاق افتاد که مردم به تاسی از امام گرامی به پا خاستند.

جعفری ابراز کرد: خوب تر هست مدیران زیادتر به این ماجرا نظر کنند و بدانند ریشه اعتقادی مردم گرگان چه طور بوده هست که چنین جنبش عظیمی از خود بروز دادند که می توان آن را مقدمه ای برای برتری انقلاب دانست.

جانباز قیام خونین 5 آذر بیان کرد: انقلاب اسلامی سیر عظیم اعتقادی بود و رهبری آن بر دوش روحانیت بود، برپایه دستور حضرت امام مردم گرگان برنامه ریزی کرده بودند که این راهپیمایی را انجام دهند و اطراف صبح بصورت جمعی به طرف امامزاده عبدالله سیر کردند که تیراندازی از همان بدو سخنرانی آغاز گردید و این قیام خونین تشکیل شد.

به دلیل خورده گیری به نبودن نماد ایثار و شهید شدن در گرگان توبیخ گردیدم/ کمتر فردی از ساکنان گرگان از ماجرا 5 آذر خبر دارد

معاون فرهنگی و تعلیمی بنیاد شهید استان گلستان در مورد اینکه به چه علت المانی از قیام خونین 5آذر در سطح شهر گرگان واقع نیست، ابراز کرد: وقتی وبلاگ داشتم در در آن به صراحت درج کردم که گرگان تنها شهری هست که نمادی از ایثار و شهید شدن ندارد و توبیخ نیز گردیدم.

شهدای 5 آذر نخستین مدافعام حرم انقلاب اسلامی بودند

غلامرضا خارکوهی، تاریخ نگار گرگانی که در مورد قیام خونین 5آذر کتابی نیز نگاشته هست، ابراز کرد: شهدای پنجم آذر سال 57 و از جانب مردم که در آن ماجرا شرکت نمودند نخستین مدافعان حرم در انقلاب اسلامی بودند به چه علت که برای دفاع از حرمت و شان امام رضا(ع) آن روز به میدان رسیدند.

خارکوهی یادآور گردید: وقتی پیام امام مخابره می گردد که روز یکشنبه را هفتمین روز شهدای حرم امام رضا(ع) اظهار می کنند تنها شهری که قیام خونین راه می اندازند گرگان بوده هست حتی در تهران و شهر قم و مشهد نیز این اتفاق نیفتاد، جاسوس شهربانی سرپاسبان لشکری در روز چهارم آذر از قیام 5 آذر مردم دینی گرگان گزارش می دهد و همین امر سرآغاز آن اتفاق خونین می گردد.

تاریخ نگار گرگانی دنبال کرد: جمع شدن در امامزاده عبدالله(ع) نشان از اسلامی بودن و اعتقادی بودن این سیر داشت، نکته ارزشمند این هست ما ضروری هست از این عزیزان تجلیل به عمل آوریم به چه علت که این عزیزان نخستین بسیجیان و مدافعان حرم بودند، این قیام در حالی بود که تاکنون ساواک منحل نشده بود و شهربانی نیز جولان می داد این قیام ارزش زیاد بالایی دارد.

خارکوهی تبیین کرد: این قیام تنها مختص گرگان نبود از سراسر استان به میدان رسیدند و در گرگان جمع شدن کردند، امام و روحانیت با شبکه اطلاع رسانی قوی روحانیت و نیروهای مقتدر انقلابی پیام خود را مخابره کردند و علما و مردم به تبعیت از آن جمع شدن کردند.

قیام 5 آذر ضروری هست در کتاب های درسی مدرسه ها و دانشگاه ها ثبت شود

برچسب ها :رهبر انقلاب
0

آخرین اخبار