کد خبر ۵۹۳۷۵۲ ۲۹ بازدید انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۶

نقد اداره آشفتگی در زلزله کرمانشاه

کاملا مشهود هست که با واقع شدن هر زلزله، یک نوع حالت غافلگیرشدن به مدیران دست می دهد و هر بار ضروری هست رهبر معظم انقلاب، با یک اخطار و بیدار باش، دستگاه ها را برای آغاز کار یا قویتر کردن کار به سیر در آورند

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از مشرق، سید مسعود شهیدی طی یادداشتی نوست: در ایران، بروز زلزله، یک امر طبیعی و شناخته شده  هست. مردم ایران هم در تمام زلزله ها ثابت کرده اند که در همدردی و دلسوزی و مساعدت رسانی حقیقتا ملت بزرگوار و ایثارگری می باشند. دستگاه ها و مدیران نیز در همدردی کردن وخدمت رسانی، پرتلاش  اند و تمام شنیده ایم حتی در همین زلزله موخر هم چند نفر از پرسنل امداد ی در اثر شدت فعالیت و کوشش،  جان خود را از دست داده اند. واقعا ضروری هست از تمام امداد رسانها تشکر و  تشکر نمود و حتما تا همین امروز که هشت روز از زلزله سابق خدمات زیاد بسیاری از سمت تمام ارگانها به زلزله زدگان عرضه شده  ، ولی این تمام، مانع از آن نیست که ضعف ها و نارسائی ها  نیز دیده گردد تا برای برطرف آن اقدام فوری صورت گیرد. با این هدف، چند مورد که به نظر می رسد مهمتر هست یاد آوری می گردد:

1- با این هدف، چند مورد که به نظر می رسد مهمتر هست یاد آوری می گردد: 1- کاملا مشهود هست که با واقع شدن هر زلزله، یک نوع حالت غافلگیرشدن به مدیران دست می دهد و هر بار ضروری هست رهبر معظم انقلاب، با یک اخطار و بیدار باش،  دستگاه ها را برای آغاز کار یا قویتر کردن کار به سیر در آورند  . آ آیا بعد از این تمام تجربه زلزله، و این تمام خسارت، نباید هر دستگاهی، و بخصوص دستگاه های مسئول، فرمان العمل دقیقی  برای زلزله را تدوین کرده باشند وآن را  به نیروهای خود تعلیم داده باشند تا هنگام  بروز زلزله، از همان دقیقه اول، تکلیف هرکس مشخص باشد. آ آیا نباید یک برنامه عملیاتی زمانبندی شده در هر دستگاهی باشد تا از همان لحظه اول زلزله، بدون اتلاف وقت و بدون احتیاج به فرمان رهبری، و بدون احتیاج به جریان کند و زمانگیر اداری،  به طور خودکار و تند، وظائف مندرج در دستورالعمل   انجام شود  ؟ این روش امداد رسانی، سخن جدید ای نیست که قبلا تجربه آن را نداشته باشیم. آ آ آیا زلزله کم ارزش تر از آتش سوزی هست. به چه علت دستگاه های متفاوت، برای زلزله، فرمان العمل زمانبندی شده ندارند . آ آیا در زلزله کرمانشاه، امداد رسانی و رهایی، سرعت و نظم و اداره قابل قبول داشت ؟.

2- 2- تمام می دانیم که درهر  زلزله نیازهائی مرتبط به همان دقایق و ساعات اولیه هست که اگر اقدام نشود دیگر قابل جبران نیست. خدماتی هست که تعلق به همان روزهای اول دارد که اگر انجام نشود مجال از دست می رود و جبران آن میسر نیست. با تأسف گزارشهائی وجود دارد که نشان میدهد دستگاه های مسئول ما برای دقایق و ساعات اولیه که زیاد حیاتی می باشند برنامه تدوین شده و تعلیم داده شده ندارند و نوعی دیرکرد در آغاز خدمت رسانی و نوعی سردر گمی در نوع خدمت رسانی  در آن ساعات اولیه و حتی روزهای اولیه وجود دارد. بعضی مدیران حتی چند روز بعد از زلزله در گفت و گو رسمی میگویند  با مسرت بی نظمی های اولیه برطرف شده. به چه علت ضروری هست دستگاه هائی که وظیفه دارند به کمک  زلزله زدگان بروند در روزهای اول بی نظم بوده اند. آ آیا اگر هر دستگاه از قبل دستورالعمل دقیق و روشن و هماهنگ با دستگاه های دیگر داشت و از همان دقیقه اول کار خود را بدون وقفه آغاز می کرد،  بی نظمی به وجود می آمد ؟ مسئول دیگری در گفت و گو خود می گوید چون تعداد پس لرزه ها زیاد بود نتوانستیم خدمات خود را زود تر عرضه کنیم. آیا پس لرزه چیز تعجب آور و غیر منتظره ایست ؟ آیا در زلزله های قبلی پس لرزه  وجود نداشته، به چه علت باید   پس لرزه مانع خدمت رسانی شود  ؟

3- آیا پس لرزه چیز تعجب آور و غیر منتظره ایست ؟ آیا در زلزله های قبلی پس لرزه  وجود نداشته، به چه علت باید   پس لرزه مانع خدمت رسانی شود  ؟ 3- بعضی مدیران که ضروری هست خدمات میان مدت و بلند مدت به مردم بدهند با افتخار اظهار می کنند ما کار خود را آغاز کرده ایم.     از انجایی که روز هشتم زلزله گزارشگر سیما میگوید تاکنون نایلون کافی  برای مبارزه با باران وجود ندارد. بالاترین تلفات زلزله ها مرتبط به همین ساعات اولیه هست.

4- 4- قابل حدس هست که در هر زلزله آنان که جان سالم به در برده اند و مشغول رهایی خانواده خود می باشند، بلافاصله احتیاج به غذا و آب دارند. به چه علت دستگاه های مسئول برای این مسأله ی بدیهی و قابل حدس ، از قبل تمهیدات ضروری را نیندیشیده  اند  و به چه علت از همان  ساعات اول به مردم آب و غذا ی ضروری را نمی رسانند. در رسانه ها گزارشی انتشار یافته گردید که یک فرد زلزله زده در یکی از محل ها،  دو روز بعد از زلزله به مردم و مدیران کشور التماس میکرد که به ما غذا برسانید. پنج  روز بعد از زلزله، مدیران گزارش دادند پخش  بسته های غذائی هفت روزه  آغاز گردید. آ آیا واقعا امکان پذیر نبود که این بسته ها از همان ساعات اولیه بین مردم پخش می گردید ؟ مدیران محترم از خود بپرسید این پنج روز مردم زلزله زده  بدون غذا چه کرده اند ؟نماینده مجلس در روز هفتم میگوید در جائی غذا هست لباس نیست در جای دیگر لباس هست غذا نیست. به چه علت بعد از هشت روز تاکنون میگویند چادر کم هست پتو کم هست، بخاری کم هست ؟ آیا از همان لحظه اول قابل حدس نبود که در یک منطقه سرد سیر این اقلام مورد احتیاج هست، آیا واقعا دولت با ابزارها خود نمی توانست همان روز اول این اقلام را در کرمانشاه پیاده کند، مدیران کمی تفکر کنند بدون چادر و پتو توی این شبهای سرد، کودکانی کوچک کنار خیابان چه طور سر کنند؟ 

5- آ به چه علت ضروری هست این جمعیت، به سبب دوری راه یا خرابی راه در روزهای اول مورد کم دقتی باشند ؟ بسیاری از تلفات زلزله های ما مرتبط به همین دهات ها هست که در روزهای اول زلزله، عموما محروم از خدمات و امدادهای عمومی می باشند.

6- 6- گستردگی جغرافیائی منطقه های زلزله زده و جمعیت میلیونی زلزله زدگان، به طور طبیعی سبب می گردد، هیچ سازمانی به تنهائی قدرت رسیدگی به تمام زلزله زدگان را نداشته باشد. انتظار رسیدگی یک سازمان به تمام زلزله زدگان  نه واقع بینانه هست نه منصفانه، ولی وسیع بودن زلزله در ایران مسبوق به پیشینه هست وناتوانی یک دستگاه هم قابل حدس هست . به چه علت نباید از قبل،  شهرها و روستاهای هر استان ، برای لحظه وقوع  زلزله  ، بین ارگانها تقسیم شده و سهمیه هر سازمان در هر استان  به دقت آشکار باشد  تا در لحظه واقع شدن زلزله و در همان دقایق و ساعات اولیه هر سازمان بتواند بدون اتلاف وقت و بدون سر درگمی به سراغ شهرها و روستاهای سهمیه خود برود و امدادهای اولیه از قبیل رهایی زیر آوار ماندگان، درمان و اعزام مجروحان و رساندن آب و غذا و چادر و پتو را انجام دهد. این تقسیم کار سبب می گردد در هنگام بروز زلزله، ارگانها سرگردان نباشند و سبب می گردد در یکجا تراکم خدمت  و تداخل خدمت  و در جای دیگر کم بودن خدمت و فقدان خدمت نباشد و تلفات آدمی کم شدن چشمگیر برخوردار باشد.

7- 7- تجربه زلزله های قبل  نشان می دهد کارت شناسائی ویژه زلزله زدگان یا دفترچه دریافت خدمات یک لزوم حیاتی برای نظم دادن به خدمات و رعایت کرامت آدمی زلزله زدگان هست تا اقلام خدماتی  با نظم و آرامش و عدالت تحویل آنان گردد . آ آیا نمی گردد این دفترچه ها قبل از زلزله چاپ شده و به تعداد زیاد در اختیار ارگانها باشد تا در همان روز اول زلزله به هر فرد داده گردد تا  پخش اقلام  بدون ازدحام و بی نظمی صورت پذیرد. چه فردی مسئول   روز ها بی نظمی و جمع شدن و کشمکش و بی احترامی به زلزله زدگان هست ؟ آیا این خسارت کمی هست ؟

8- چه فردی مسئول   روز ها بی نظمی و جمع شدن و کشمکش و بی احترامی به زلزله زدگان هست ؟ آیا این خسارت کمی هست ؟ 8- مکررا در زلزله ها و اتفاقات همانند دیده شده و این بارهم رویت گردید که نیروی انتظامی چند روز بعد از ماجرا، به طور متعدد اعلان می کند ازدحام اتومبیلهای شخصی در جاده های منطقه زلزله زده، موجب بسته شدن راه ها شده و تریلی ها و کامیونهای حامل اقلام مورد احتیاج و آمبولانسها در ترافیک گیر کرده اند، و مرتب از مردم خواهش می کنند حتی برای مساعدت رسانی نیایند تا راه باز بماند. آ. آ  آ آیا ایجاد  ترافیک در جاده های منطقه های زلزله زده  با دقت به خواسته های متعدد از مردم برای مساعدت رسانی  و علاقه ایکه بین اقوام هست،  واقعا برای نیروی انتظامی غیر قابل حدس هست.   آیا در زلزله های قبل ترافیک اتفاق نیفتاد. بستن راه در نقطه ورودی یک شهر چه دستاورد ای جز راه بندان و اختلال در مساعدت رسانی خواهد داشت؟

9- آآ

10-

11- 11- رفتن مدیران به منطقه زلزله زده و همدردی با زلزله زدگان زیاد مفید و ضروری است  ولی مدیران محترم ضروری هست بدانند که حضور دست تهی و منحصرا دیده شدن  چهره آنان در منطقه قدر کفایت نیست و  دردی را  از زلزله زدگان  دارو نمی کند. بخصوص در ساعات و روزهای اول، هر مسئولی به منطقه زلزله زده می رود ضروری هست چند تریلی غذا و آب و دارو  و چادر و پتو با خود ببرد.  

12 –   12 – شبههی نیست که برای زلزله زدگان، خدمات بزرگی انجام شده و بازهم انجام می گردد و این لیوان یک نیمه پر دارد. نباید با ارائه مدامی محل ها تحت پوشش خدمات، سطح وسیع ای از منطقه های محروم از خدمات و انتقادها و ایراد های زلزله زدگان را مخفی کرد.       

13 - ایکاش قانونی تصویب گردد تا در هر منطقه زلزله زده یک ستاد خبری از خود زلزله زدگان تشکیل گردد و صدا و سیما مکلف گردد هر ساعت گزارش آنان را درباره وضع منطقه انتشار یافته کند تا درد زلزله زدگان را مدیران و مردم هر ساعت رویت کنند و داعیه زیادتری برای خدمت رسانی فوری  پیدا کنند. در خبر رسمی سراسری گفته گردید که تعداد ای از مجروحین زلزله زده را به بیمارستان امام خمینی تهران آورده و همراهان آنان را در حسینیه بیمارستان مستقر کردن داده اند. آیا واقعا در تهران، با این تمام وزیر و وکیل و سازمان و نهاد و با این تمام بازاری و بانک  واردات و صادرات و با این تمام بودجه و وامهای میلیاردی  و  اشخاص خیری که میلیاردها تومان صرف ساخت بیمارستان و مدرسه می کنند و علی رغم این تمام آقازاده و فوتبالیست و بورس باز ، یک نفر  نبود غذای این چند ده نفر یا چند صد نفر را آبرومندانه تأمین کند  ؟ آیا نایلون برای روی چادر ها را ضروری هست مجری تلویزیون از مردم درخواست کند ؟ مگر این نایلون چقدر هزینه دارد که دولت از تامین آن ناتوان است؟

14- ، ، رسانه ها، و مدیران، زلزله را فراموش می کنند  و مشغول امور عادی خود می شوند و تا زلزله بعدی که دوباره تمام این خطاها و نقص ها تکرار گردد، به کار روزمره خود مشغول اند . بنابراین در زلزله بعدی هم این نقائص تکرار می گردد.

برچسب ها :رهبر انقلاب
0

آخرین اخبار