کد خبر ۵۹۳۷۲۸ ۳۴ بازدید انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

آخرین خبر ها از آزادسازی حریم امامزاده زیدبن علی/ ۱۰مغازه تخریب شد

خرم آباد- صادر کردن رأی تخلیه ۳۰ باب مغازه و تخریب ۱۰ مغازه در حریم امامزاده زید بن علی(ع)، آخرین خبر ها از اعمال طرح آزادسازی حریم این امامزاده در مرکز شهر خرم آباد هست.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام مرتضی خاکباز ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مبحث آزادسازی حریم امامزاده زیدبن علی(ع) خرم آباد، داستان مثنوی هفتاد من هست، اظهار داشت: از وقت دولت نهم و دهم مبحث آزادسازی حریم این امامزاده شروع گردید.

وی افزود: در آن وقت برنامه ای برای آزادسازی حریم این امامزاده تصویب گردید که امروز عملا هیچکدام از اشخاصی که آن طرح را امضا و تصویب کردند در راس کار نیستند.

مدیرکل اوقاف و کارها خیریه لرستان با اشاره به اینکه توقع می رفت همانطور که به مبحث آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک دقت گردید، به طرح آزادسازی حریم امامزاده زیدبن علی(ع) خرم آباد نیز دقت می گردید، اضافه کرد: متاسفانه این دقت نشد و تا به امروز همان طور بی دقتی ها ادامه دارد و تاکنون هیچ دستگاهی جز اداره کل اوقاف برای آزادسازی حریم این امامزاده هزینه ای نکرده هست.

حجت الاسلام خاکباز با اظهار اینکه طرح اولیه آزادسازی حریم امامزاده زیدبن علی(ع) خرم آباد را تقلیل دادیم و تخلیه ۱۰۷ مغازه حوالی امامزاده را که قوفی می باشند در فرمان کار قرار دادیم، اهتمام کرد: چندین نشست را با ریاست کل دادگستری لرستان و دادستان خرم آباد داشتیم و با مسرت مشارکت زیاد مطلوبی را با ما داشتند.

مدیرکل اوقاف و کارها خیریه لرستان با اشاره به اینکه ۱۰ مغازه حریم امامزاده را تخریب کرده ایم، اظهار داشت: طی ماه آینده نیز تخلیه و تخریب ۵ مغازه دیگر را خواهیم داشت.

لذا گزارش مقبره زید بن علی(ع) در محله ای به همین نام، در غرب مسجد جامع خرم آباد و در مرکز بازار روز این شهر واقع شده هست.

بنای کنونی مقبره به سال ۱۳۰۷ هجری قمری مرتبط می شود. طبق سنگ نبشتهٔ بنا که به خط کوفی هست، این مقبره در سال ۴۰۴ هجری قمری به فرمان بدر بن حسنویه ساخته شده و به زید بن علی بن حسین بن علی بن طالب(ع) اختصاص دارد.

همه بنای امامزاده زید بن علی خرم آباد از آجر ساخته شده هست.

در فعلی به سبب قرارگیری این امامزاده در مرکز بازار شهر خرم آباد حریم این بقعه به ابزار مغازه هایی احاطه شده که برای پیشرفت گردشگری دینی در خرم آباد احتیاج به آزادسازی حریم این بنا هست.

برچسب ها :خرم‌آباد
0

آخرین اخبار