کد خبر ۵۸۴۵۰۲ ۴۲ بازدید انتشار : ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۸

تداوم طرح آمارگیری فرهنگی خانواره تا پایان آبان

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: طرح آمارگیری از رفتار‌های فرهنگی خانوار‌ها تا ۳۰ آبان ماه با تعداد ۲۴ آمارگیر ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، داوود آقایی، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان بیان داشت: طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوارها با هدف جمع‌آوری اطلاعات، فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی اعضای خانوار استان از ۳۰ مهرماه آغاز شده و به مدت یک ماه تا ۳۰ آبان ماه با تعداد ۲۴ آمارگیر، ۵ بازبین و یک نفر کارشناس مسئول طرح همزمان با کل کشور انجام می‌شود.

وی افزود: در این طرح وضعیت و میزان مطالعه کتاب، روزنامه، استفاده از رسانه ملی، ماهواره، موسیقی، شبکه‌های اجتماعی، ورزش، دخانیات، تغذیه و ویژگی‌های اجتماعی – اقتصادی خانوار از جمله سن، جنس وضع سواد و وضع اشتغال پرسیده می‌شود.

آقایی با اشاره به برخی از نتایج دوره قبلی این طرح در سال ۱۳۹۴در سطح کشور تصریح کرد: در بخش ورزش ۴۶ درصد از افراد 15ساله و بیشتر، فعالیت ورزشی نداشته‌اند. در ۵۴ درصد افرادی که ورزش می‌کنند، نرمش و پیاده روی ۶۰ درصد، فوتبال ۲۸ درصد، شنا ۱۵ درصد، والیبال ۱۲ درصد، کوهنوردی ۱۲ درصد، آمادگی جسمانی ۹ درصد، پرورش اندام ۸ درصد و دوچرخه سواری ۶ درصد بوده است.

وی اضافه کرد: در زمینه سینما، تئاتر و کنسرت ۲۰/۹ درصد از افراد ۱۸ ساله به بالای شهری کشور به سینما رفته‌اند، ۵/۵ درصد از افراد ۱۸ ساله به بالای شهری کشور به تئاتر رفته‌اند، ۶/۶ درصد از افراد ۱۸ ساله به بالای شهری کشور به کنسرت رفته‌اند، ۵۸ درصد از این افراد ، اولویت اولشان در دیدن فیلم اجتماعی، ۲۰درصد کمدی، ۹ درصد از آن‌ها دفاع مقدس، 3 درصد آن‌ها پلیسی و حادثه‌ای، ۲ درصد آن‌ها کودک و نوجوان و ۲ درصد معناگرا بوده است که از میان آن‌ها افراد با درآمد متوسط بیش از گروه‌های با درآمد پایین به سینما رفته‌اند و موسیقی سنتی شنونده بیشتری نسبت به موسیقی پاپ و محلی داشته است.

آقایی همچنین درخصوص آمار مربوط به ازدواج استان خوزستان افزود: ۳۸ درصد از افراد ۱۸ ساله به بالای شهری زمان مناسب برای ازدواج پسران را دارا بودن شرایط مناسب مالی و ۳۶/۵ درصد بعد از اشتغال به کار و ۱۳/۳ درصد بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی دانستند. افراد ۱۸ ساله به بالای شهری معضلات ازدواج جوانان را به ترتیب مربوط به بیکاری با ۷۴ درصد، نداشتن شغل دائم ۵۴/۴ درصد، مشکل تهیه مسکن ۵۴/۱ درصد، وضع نامناسب مالی ۳۳/۵ درصد و پیدا نشدن فرد مناسب ۳۰/۳ درصد ذکر کرده‌اند.

0

آخرین اخبار