کد خبر ۵۸۴۴۹۵ ۶۳ بازدید انتشار : ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶
بازار کار انتظار حقوق دانان را نمی کشد؛

سرریزدانش آموختگان حقوق را چه کسی پاسخگواست؟!

سالانه گشایش چند میلیون پرونده در کشور که رسیدگی به این پرونده‌ها از توان قضات و کارکنان فعلی دستگاه قضا بیرون است، می‌طلبد تا تعداد وکلا نیز به تناسب این پرونده‌ها افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نافع ،درهفته ای که گذشت،جمعی از دانش آموختگان رشته حقوق در اعتراض به کاهش ظرفیت کانون وکلا در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع نموده و خواستار رسیدگی به وضعیت موجود شدند.

 

این در حالیست که سالانه گشایش چند میلیون پرونده در کشور که رسیدگی به این پرونده‌ها از توان قضات و کارکنان فعلی دستگاه قضا بیرون است، می‌طلبد تا تعداد وکلا نیز به تناسب این پرونده‌ها افزایش یابد.

 

البته عده ای از دانش آموختگان و کارشناسان این رشته نیز معتقدند افزایش بی حد و حساب پذیرش نیز خود میتواند به نوعی مشکل ساز باشد.

 

در همین رابطه گفتگویی با دوتن از دانشجویان حقوق دانشگاه بوعلی سینا وعلیرضا ترکستانی رییس مرکز اموروکلای قوه قضاییه استان همدان  ترتیب دادیم که در ادامه به آن اشاره شده است؛

 

*دانشجوی دانشگاه بوعلی سینا: ، امید به آینده ی شغلی،منوط به تلاش وسواد حقوقی افراد است

یکی ازدانشجویان دانشگاه بوعلی سینای همدان که خود را"امیر حسین بوریایی"ورودی 94دانشگاه بوعلی معرفی کرد در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی برعلت انتخاب رشته حقوق با وجود محدودیت دربازارکار گفت: امکان تحصیل دررشته حقوق دردانشگاه های دولتی و غیر دولتی سبب تعدد فارغ التحصیلان این رشته شده اما این دلیل برعدم وجود بازار کار در زمینه های شغلی نظیر؛ قضاوت،وکالت،سردفتری وغیره نیست.

 

وی ادامه داد:وجود کانون وکلا برای جدا کردن افراد توانا در این زمینه ازافراد ناتوان لازم وضروری است.

 

بوریایی بیان کرد:البته کاهش چشمگیر ظرفیت کانون وکلا میتواند سبب عدم تعادل وتوازن درتعداد پذیرفته شدگان این رشته وشاغلان در این عرصه باشد که این سبب بیکاری انبوهی از دانشجویان این رشته میشود.

 

وی در ادامه عنوان کرد:با وجود تعدد دانشگاه ها در ایران وتعداد بسیار فارغ التحصیلان به خصوص در رشته های پرطرفداری مانند حقوق، امید به آینده ی شغلی منوط به تلاش وسواد حقوقی افراد است.

 

* یکی دیگراز دانشجویان رشته حقوق دانشگاه بوعلی سینای همدان: آینده ی شغلی ما در رشته حقوق تماما،تضمین شده نیست

یکی دیگراز دانشجویان رشته حقوق دانشگاه بوعلی سینای همدان نیز خود را "کیمیا مقدم پناه" ورودی سال 94معرفی کردو ضمن بیان علاقه شدید خودبه رشته حقوق علت انتخاب این رشته را اعتقاد به توانایی و موفقیت خود در آن دانست.

 

وی درادامه توضیح داد:اگر هر کسی بتواند در رشته تحصیلی خود بهترین باشد برای او بازار کاروجود خواهد داشت.

 

مقدم پناه درادامه اذعان داشت: پذیرش دانشجوتوسط کانون وکلا سختی های خود را دارد اما عبور از این مرحله غیرقابل دسترس نیست واین آزمون فیلتری الزامی برای پذیرش دانشجویان برگزیده و تفکیک خوب از بد می باشد.

 

وی بیان کرد:که اگر چه آینده ی شغلی ما در رشته حقوق تماما تضمین شده نیست اما باز هم میتوان روزنه هایی از امید را دید وبا ورود به شغل مقدس وکالت از بهترین ها بود.

 

*دانشکده های حقوق بدون توجه به بسترها،مبادرت به جذب دانشجو می نمایند

در ادامه،رییس مرکز اموروکلای قوه قضاییه  استان همدان درگفتگو باخبرنگار ما، با بیان اینکه، در کشورما دو مرجع به منظورصدورپروانه ی وکالت وجود دارد،گفت: این دومرجع شامل کانون وکلای دادگستری  وقوه قضاییه می باشد.

 

علیرضا ترکستانی درادامه با اشاره به تعدد فارغ التحصیلان رشته حقوق در سال های متوالی،اظهار کرد:متاسفانه دانشکده های حقوق بدون توجه به بسترها و زیرساخت های لازم مبادرت به جذب دانشجو می نمایند،در حالی که  جذب دانش آموختگان رشته حقوق به این ترتیب خود مورد انتقاد است.

 

وی افزود:علاوه برآن در حال حاضر دررشته حقوق مشاغل دیگری نظیر؛قضاوت وسردفتری دفترازدواج وطلاق وجود دارد که فارغ التحصیلان میتوانند در این شاخه مشغول به کار شوند.

 

* ایجاد اشتغال وظیفه کانون های وکلای دادگستری یا مراکز امور وکلای قوه قضاییه نیست/چنانچه هرکس بدون ضابطه، پروانه وکالت دریافت کند، حقوق مردم تضییع خواهد شد

ترکستانی درادامه با بیان اینکه، البته باید دانست که ایجاد اشتغال وظیفه کانون های وکلای دادگستری یا مراکز امور وکلای قوه قضاییه نیست،گفت: چنانچه آزمون ورودی وجود نداشته باشد و به هرکس پس ازدریافت لیسانس حقوق پروانه ی وکالت اعطاء شود وافراد بدون وجود هیچ گونه ضابطه ای وارد بازار کار شوند،مسلما حقوق مردم خدشه دارخواهد شد.

 

رییس مرکز اموروکلای قوه قضاییه  استان همدان توضیح داد:در راستای جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان،به عنوان مثال به منظور پذیرش وکیل ،پس ازآنکه افراد در آزمون پذیرفته می شوند از آنها مصاحبه ای تهیه می شود تا فرد به لحاظ صلاحیت اخلاقی توسط قوه قضاییه مورد گزینش  قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: پس ازگذراندن مرحله گزینش درصورت قبولی، فرد به دوره کارآموزی معرفی می شود ودوره دوازده الی هجده ماهه کارآموزی طی میگردد،که البته در دوره کارآموزی قوه قضاییه،فرد اجازه وکالت کردن را ندارد.

 

ترکستانی با بیان اینکه پس از گذراندن دوره  کار آموزی درصورتی که استعلام های فرد وصول شده باشد، به مقام وکالت پایه دو نائل می شود گفت:البته در این صورت نیز، شخص دردیوان عالی کشور ودعاوی که مستوجب رجم واعدام است، حق مداخله ندارد وبعد ازسپری شدن دوسال ازوکالت پایه دو،فرد در صورت داشتن صلاحیت لازم و انجام مصاحبه ی اختباربه مقام وکالت پایه یک نائل می  گردد.

 

وی درخصوص نحوه پذیرش دانش آموختگان رشته حقوق در کانون وکلا نیزعنوان کرد:اما در کانون ها پس ازپذیرفته شدن، فرد به دوره کارآموزی معرفی می شود که دردوره کارآموزی میتواند تحت نظر یک وکیل سرپرست وکالت کند و بعد ازطی دوره مذکور گذراندن اختبار میتواند به مقام وکالت پایه یک نائل شود.

 

*برخی از وکلای جوان توان دفاع کردن را ندارند

علیرضا ترکستانی همچنین با  اشاره به اینکه البته علیرغم مجموع  ضوابط مذکوربه منظورجذب وکیل   وپس ازطی تمامی مراحل ذکر شده، برخی از افراد هنوزهم توانایی دفاع کردن از حقوق مردم راندارند،گفت: این افراد به دلیل ناتوانی در دفاع از حقوق موکلان خود،در دادسراهای انتظامی، کانون ها و یامراکز امور وکلای قوه قضاییه مورد بازخواست قرار میگیرند و باآنها برخورد می شود وحتی در مواردی امکان ابطال پروانه ی آنها نیز وجود دارد.

 

رییس مرکز اموروکلای قوه قضاییه  استان همدان عنوان کرد:حال چنانچه ،آزمون وکالتی وجود نداشته باشدوهرتعداد ازافرادی که ازانشکده های حقوق فارغ التحصیل میشوند بدون وجود هیچ ضابطه ای پروانه وکالت اخذ نمایند، آیا به واقع حقوق مردم تضییع نمی شود؟!

 

*علاقه به تحصیل عطشی است که جامعه ما را فراگرفته

وی ادامه داد:متاسفانه علاقه به تحصیل عطشی است که جامعه ما را فراگرفته ونه فقط دررشته حقوق بلکه در رشته های مختلف، بسیاری از افراد با وجود تحصیلات عالیه شغل مناسب یا مرتبط باتحصیلات خود ندارند درحالی که آن افراد میتواند درحوزه های دیگر مثلا صنعت یا اموری یدی صاحب  تخصص شود.

 

وی همچنین با بیان اینکه درگذشته درکانون های وکلای دادگستری انحصار وجود داشت وجذب وکیل بسیار دشوار بود،اظهارکرد:حدود بیست یا بیست وپنج سال پیش، شاید درهر استان پنج الی ده نفر وکیل بیشتروجود نداشت اما پس از اینکه برنامه ی توسعه ی پنجم در ماده 187 به تصویب رسید، دستگاه قضا نیاز دیدکه وکالت در انحصار عده ای خاص نباشد وبراین اساس مراکز امور وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضاییه رادر سراسر کشور راه اندازی و راسا آزمون هایی رابرگزار وجذب وکلا رابرعهده گرفت.

 

*در حال حاضر وکالت یک شغل لوکس نیست

وی با بیان اینکه با توجه به مجموعه اقدامات انجام شده در حال حاضر وکالت یک شغل لوکس نیست گفت:پیش از این چنانچه مردم تمکن مالی نداشتند نمی توانستند از وجود یک وکیل در دعاوی خود استفاده کنند اما در شرایط فعلی، براساس تصمیمات نظام و دستگاه قضایی همه ی مردم میتوانند به وکلا دسترسی داشته باشند.

 

ترکستانی همچنین با اشاره به این که در حال حاضر کسانی که از نظر مالی دارای مشکل باشند میتوانند از وکالت معاضدتی بهره مند شونداظهار کرد:در صورتی که مشخص شود شخصی توان مالی انتخاب وکیل راندارد ویا تحت پوشش سازمان خاصی است میتواند از وکیل معاضدتی استفاده نماید.

 

*براساس نیاز جامعه به تعدادکافی وکیل وجود دارد

وی با اذعان به اینکه به عقیده من درحال حاظربراساس نیازجامعه به تعدادکافی وکیل وجود دارد عنوان کرد:چنلن چه تصمیم بر ورود وکلای جدید باشد باید وضعیت معیشتی وکلای فعلی نیز مد نظر قرارگیرد.

 

*بسیاری ازوکلا حتی از عهده ی تامین مخارج دفاتر خود نیز برنمی آیند

وی ادامه داد:هم اکنون بسیاری ازوکلا حتی از عهده ی تامین مخارج دفاتر خود نیز برنمی آیند چرا که گاها اصلا مراجعه کننده ای وجود ندارد.

 

*فارق التحصیلان بیکار نباید به وکلای بیکار تبدیل شوند

علیرضا ترکستانی با بیان اینکه چنانچه آزمون های ورودی در کانون ها و قوه قضاییه  برداشته شود وتمامی لیسانسه های حقوق دارای پروانه ی وکالت شوند در نهایت فارق التحصیلان بیکار به وکلای بیکار تبدیل میگردند.

 

*مردم زمانی به سراغ وکیل می روند که دیگر کاری از دست آنها ساخته نیست

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه با وجود تعدد پرونده های دعاوی در مراجع قضایی آیا باز هم ورود وکلای جدید به بازار کار،مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد،گفت:به عقیده ی من برخی چیزها نیازمند فرهنگ سازی است ویکی از مواردی که در بحث فرهنگ سازی باید مورد توجه قرار گیرد استفاده ازوکیل است چراکه متاسفانه فرهنگ بهره گیری ازوکیل دردعاوی هنوزجا نیافتاده ومردم زمانی به سراغ یک وکیل میروند که دیگر کاری از دست آنها ساخته نیست و احساس خطر میکنند.

 

ترکستانی تصریح کرد:البته رسانه ها میتوانند در تغییر نگرش مردم به حرفه وکالت و فرهنگ بهره گیری از یک کارشناس حقوقی در دعاوی کمک شایانی نمایند.

 

وی در نهایت بیان کرد: تا زمانی که فرهنگ استفاده از یک وکیل در جامعه ما جا نیافتاده ومردم به دلخواه خود به محاکم قضایی مراجعه میکنند ضرورت ورود وکلای جدید به بازار کار احساس نمی شود و این مهم نیازمند توجه همه جانبه است.

و اما ناگفته اینکه؛

به یقیین کاهش ظرفیت پذیرش مبادی ورودی چون کانون وکلا نمیتواند درمان قطعی برای این مهم  باشد و این تنها مسکنی برای درد ناشی از عدم توازن میان خروجی دانشگاها و بازار کار است،هرچند نویسنده این گزارش هرگز بر پذیرش بی قید و بند دانش آموختگان کم توان نیز تاکید ندارد چراکه تضییع حقوق شهروندان مرتبط با این موضوع است.

 

0

آخرین اخبار