کد خبر ۵۷۴ ۲۸۲ بازدید انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۰۳

قطب کشاورزی لرستان وارد کوره داغ ذوب‌آهن رومشکان شد

وزارت نیرو با موافقت اولیه با تخصیص آب از رودخانه کشکان برای ذوب‌آهن رومشکان عملا قطب کشاورزی لرستان را وارد کوره داغ ذوب‌آهن رومشکان کرد.

مسئول روابط عمومی آب منطقه‌ای لرستان ضمن تائید این خبر که مجوز برداشت آب از رودخانه کشکان برای ذوب‌آهن رومشکان صادر شده است، گفت: تخصیص آب برای ذوب‌آهن رومشکان را وزارت نیرو صادر کرده است و این شرکت از آن بی‌خبر است.

فرهاد ظهراب افزود: طبق این مجوز ذوب‌آهن رومشکان مجاز است، 44 لیتر بر ثانیه آب از رودخانه کشکان برداشت کند که سالانه حدود یک میلیون و 400 هزار متر مکعب است.

مجوزی از طرف وزارت نیرو صادر نشده است

این در حالی است که مدیریت روابط عمومی شرکت منابع آب ایران (وزارت نیرو) در این خصوص به فارس گفت: این وزارت هیچ مجوزی را به صورت مستقیم برای ذوب‌آهن رومشکان صادر نکرده است.

اسکویی با اشاره به اینکه این موضوع در حال پیگیری است، اضافه کرد: فعلا هیچ مجوزی نه از طرف وزارت نیرو صادر شده، نه از سوی آب منطقه‌ای بلکه فقط با تخصیص آب برای ذوب‌آهن رومشکان از طرف شرکت منابع آب موافقت شده است.

وی تصریح کرد: صدور هرگونه مجوز برداشت منوط به طی مراحل کارشناسی و ظرفیت‌سنجی است و بعد از مطالعه، طرح در کمیسیون به رای گذاشته می‌شود و در صورت موافقت اعضا مجوز برداشت صادر می‌شود.

مجوز برداشت آب برای کارخانه ذوب‌آهن رومشکان سیاسی است نه کارشناسی

 

مدیر منابع آب پلدختر با بیان اینکه در این چند روز آب رودخانه کشکان به شدت کم شده است، در خصوص صدور مجوز برداشت آب برای کارخانه ذوب‌آهن رومشکان گفت: از این مجوز اطلاع ندارد و برای نخستین‌بار است، این خبر را می‌شنود؟!

وی افزود: این اقدام بیشتر جنبه سیاسی دارد، تا کارشناسی زیرا آب رودخانه کشکان آنچنان کاهش پیدا کرده که کشاورزان منطقه چم مهر و هلوش با بحران آب مواجه هستند و کشاورزی این منطقه در حال نابودی است.

وضعیت کشاورزی در پلدختر به خاطر کم‌آبی بحرانی است

فرماندار پلدختر  این مطالب را تائید کرد و اظهار داشت: مجوز برداشت از رودخانه کشکان برای ذوب‌آهن رومشکان صادر شده و قرار است در منطقه "پران پرویز" ایستگاه انتقال آن احداث شود.

قدرت‌الله ترابی‌نژاد با غیرکارشناسی دانستن این طرح اضافه کرد: به دلیل خشک‌سالی‌های متوالی این رودخانه پاسخگوی بخش کشاورزی پلدختر نیست و اگر این کار صورت گیرد، این رودخانه خشک و کشاورزی پلدختر نابود می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت آب‌دهی کم رودخانه کشکان و اینکه به علت برنج‌کاری در بالادست آب به مزارع جنوب پلدختر نمی‌رسد، خواستار توجه جدی مسئولان استانی به این وضعیت شد و گفت: اگر از کاشت برنج در منطقه ویسیان جلوگیری نشود، منطقه وارد بحران می‌شود.

مخالف برداشت هرگونه آب از رودخانه کشکان هستیم

نماینده مردم پلدختر در مجلس با اعلام اینکه مخالف هرگونه برداشت آب از رودخانه کشکان و انتقال آن به ذوب‌آهن رومشکان هستیم، اظهار داشت: انتقال آب از این رودخانه علاوه بر خطرات زیست‌محیطی باعث به وجود آمدن مسائل امنیتی می‌شود.

علی کائیدی تاکید کرد: کشاورزهای منطقه امروز با کم‌آبی و خشک‌سالی دست و پنجه نرم می‌کنند و کاهش آب رودخانه کشکان باعث شده، آب به مناطق جنوبی پلدختر نرسد.

وی افزود: همانطور که قبلا مخالفت خود را با احداث سد معشوره اعلام کرده بودم، امروز هم مخالف برداشت هرگونه آب برای صنایع دیگر مناطق هستم و جلوی آن خواهم ایستاد.

راهکار و پیشنهاد

اما با این وضعیت چه راهکاری می‌توان داد؟! قطعا برای حل هر بحرانی نیاز به یک سری راهکارها و برنامه‌ریزی‌های دقیق است، این راه حل‌ها عبارتند از: مجموعه عملیاتی که به وسیله سازمان‌های دولتی، خصوصی و مردمی در رویارویی با بحران با هدف تقلیل خسارت و ضایعات، عادی‌سازی شرایط و باز گرداندن به حالت پیش از بحران صورت می‌گیرد.

یکی از این راهکارها حذف و عدم کاشت محصولات آب‌دوست است، البته در کنار این اقدام مسئولان هم باید از صدور مجوز برای احداث صنایع آب‌بر مانند ذوب‌آهن و فولاد خودداری کنند و یا آب این‌گونه صنایع را از سد سیمره تامین کنند، چرا که این‌گونه اقدام‌ها فقط و فقط بحران خشک‌سالی را در کشور تشدیدتر خواهد کرد و منطقه را با بحران روبرو می‌کند.

اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار