کد خبر ۵۴۳۲۲۷ ۱۶ بازدید انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۴

سفیر ارمنستان: برخورد متوازن ایران در حل مناقشه قره باغ برای ما بسیار ارزشمند است/ تعمیق و توسعه همکاری های دو جانبه

تهران - ایرنا - سفیر ارمنستان در تهران با بیان این که مناقشه قره باغ کماکان لاینحل باقی مانده و این از مهمترین مسائل سیاست خارجی ماست، به اهمیت برخورد متوازن و متعادل جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط اشاره کرد و گفت: این موضوع برای ما بسیار ارزشمند است.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، «آرتاشس تومانیان» پنجشنبه شب در آئین بیست و ششمین سالگرد استقلال ارمنستان در باشگاه آرارات افزود: ملت ارمنستان، با زندگی در این منطقه و طی مسیر دشوار هزاران ساله، دوره های حکومت مستقل و سرحدات ارضی مختلفی را تجربه کرده و بارها و بارها نیز شاهد از دست رفتن حکومت خود بوده است.
وی ادامه داد: امروز ما دارای حکومت مستقلی هستیم که در آن، ملت و دولت در جهت تحکیم ارکان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تلاش عظیمی به کار می گیرند. کشور ما برای تامین امنیت خود و منطقه اهمیت بسیاری قائل است و به شدت مخالف بروز جنگ ها، ترورها و افراطی گری است.
**هیچگاه وقایع تضادگونه بین ایران و ارمنستان وجود نداشته است
تومانیان با اشاره به سطح بالای روابط سیاسی جمهوری ارمنستان با جمهوری اسلامی ایران گفت: برای ما برقراری روابط صلح آمیز و همکاری با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای همسایه از اولویت خاصی برخوردار است؛ در طول 25 سال گذشته هیچگاه وقایع تضادگونه میان دو کشور وجود نداشته و این امر به روابط در کلیه زمینه‌ها مربوط می‌شود.
سفیر ارمنستان همچنین با اشاره به شرکت سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: همواره ملاقات‌هایی در سطح عالی و برنامه های مشترک اقتصادی محقق شده، روابط فرهنگی و اجتماعی تحکیم یافته و شاهد رشد شاخص های گردشگری بوده ایم و حضور سرکیسیان نمی تواند امری اتفاقی تلقی شود.
وی در عین حال در خصوص مناسبات دوجانبه و چند جانبه ارمنستان با ایران و سایر کشورها گفت: فعالیت های بسیاری برای احداث خط سوم انتقال انرژی برق، همکاری چهارجانبه ارمنستان، ایران، روسیه و گرجستان، احداث شاهراه جنوب – شمال، برقراری نظام تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه اوراسیا، همکاری متقابل میان مناطق آزاد تجاری دو کشور و دیگر زمینه ها انجام شده است.
تومانیان با بیان این که سال های پیش رو، سال های توسعه و تعمیق همکاری ها خواهد بود افزود: امروز نیز دستور کار روابط دوجانبه بسیار غنی، پربار و پرمحتوا است؛ به ویژه در زمینه همکاری‌های اقتصادی، فعالیت‌های بسیاری انجام می شود.
وی افزود: سیاست‌ خارجی کشور ما از گستردگی بسیاری برخوردار است و به همکاری راهبردی خود با فدراسیون روسیه ادامه داده، با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا فعالانه همکاری کرده و در راستای تحکیم روابط با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها نیز اقداماتی انجام می دهیم.
تومانیان همچنین با اشاره به مناقشه قره باغ اظهار داشت: این مناقشه کماکان لاینحل باقی مانده است و این امر از مهمترین امور سیاست خارجی ماست؛ از نظر ما این مساله با مذاکرات صلح آمیز قابل حل است.
وی افزود: در ارتباط با این موضوع، با کشورهای عضو عضو گروه مینسک به ویژه فدراسیون روسیه، فرانسه و آمریکا همکاری می کنیم. در این ارتباط اهمیت برخورد متوازن ایران امری بسیار ارزشمند برای ما است.
سیام**6084** 1613خبرنگار: امیر خان زاده*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

0

آخرین اخبار