کد خبر ۵۳۶ ۲۶۵ بازدید انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۴

کاسبی بی‌سرمایه پیاده‌روها/ گداهای وارداتی اعصاب مردم راصادرکردند

متکدیان غیربومی که برخی از آنها معتاد نیز هستند موجب بروز مشکلاتی برای شهروندان لرستانی شده اند تا جایی که در برخی موارد این مهمانان ناخوانده به بلای جان صاحبخانه تبدیل شده اند.
 

 به نقل مهر، اگر در خیابان ها و کوچه های شهر پلدختر از بالا تا پایین قدم بزنی به متکدیان زیادی بر می خوری که بساط خود را در کنار خیابان گوشه پیاده رو پهن کرده و با بهانه های مختلف نگاه ترحم آمیز دیگران را متوجه خود کرده و دست نیاز به سوی آنها دراز می کنند.

این روزها به محض خروج از منزل نخستین چیزی که توجهت را به  خود جلب می کند کودکان خردسال دختر و پسری سیاه چرده با چهره ای ژولیده، لباس های پاره، کهنه و با وضعیت رقت بار اما با حالتی معصومانه را می بینی که در حال گدایی هستند و به دنبال شهروندان می دوند و از آنها پول می خواهند.

اگر می خواهی کمک کنی بریز تو کاسه و گرنه راهت را بگیر و برو!

در کنار پیاده رو خیابان اصلی شهر به زنی که با چادر تمام صورت خود را پوشانده و کودکی را در بغل گرفته و با التماس به رهگذران می گوید «به این بچه یتیم رحم کنید».

نزدیکش می شوم و می پرسم خانم چرا گدایی می کنی؟ با لحنی تند و پر خاشگرانه جوابم را می دهد. می گویم: جایی را سراغ دارم که می تواند مشکلت را حل کند، که از من می خواهد مزاحمش نشوم و می گوید اگر می خواهی کمک کنی بریز تو کاسه و گرنه راهت را بگیر و برو!

زن چادر پاره و کهنه اش را روی صورتش می کشد و به همراه کودکش که مات و مبهوت به اطراف نگاه می کند به سمت ماشینی که ترمز زده حرکت می کند.

یک متکدی دیگر با چهره ای تکیده نوشته ای کهنه و رنگ و رو رفته در دست دارد و با دستان لرزانش آن را به سوی عابران دراز می کند و می گوید فرزندم در روستا مرتکب قتل غیر عمد شده و برای دیه به پول نیاز دارد، این متکدی آنقدر با التماس و اصرار تقاضای کمک می کند که رهگذران را مجبور به کمک می کند.

سطح شهر از متکدیان پر شده است

یک شهروند پلدختری به خبرنگار مهر می گوید: این روزها سطح شهر از متکدیان پر شده و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود و این پدیده این روزها به معضلی تبدیل شده که بر دردهای اجتماعی و فرهنگی شهر دامن می زند.

یکی دیگر از شهروندان پلدختری در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: برخورد مردم با این گدایان متفاوت است، عده ای از روی ترحم و دلسوزی به آنها کمک می کنند و عده ای دیگر از کنارشان با بی تفاوتی رد می شوند در هر صورت از دیدن هر روزه متکدیان بیزارم و از مسئولان می خواهم که مانع گسترش این پدیده و معضل اجتماعی شوند.

روشهای موذیانه متکدیان برای گرفتن کمک از مردم

محمد کریمی ادامه می دهد: آموزه های دینی تکدی گری را نهی کرده و بسیاری از گداهایی که هر روز در سطح شهر با آنها برخورد می کنیم با شگردهای مختلف مال اندوزی می کنند بدون آن که از نظر مادی در مضیقه باشند.

یک شهروند دیگر پلدختری می گوید: برخی از متکدیان بسیار موذیانه در گوشه ای ایستاده و  از شیوه های مختلف و مهارت های خاص با نشان دادن معلولیت خود به صورت ماهرانه ای درخواست کمک کرده و ترحم رهگذران را به سوی خود جلب و جذب می کنند.

فقر اقتصادی با تکدی گری متفاوت است

یک کارشناس اجتماعی شهرستان پلدختر می گوید: فقر با تکدی گری متفاوت بوده چرا که فقیر کسی است که مال و اموالش را از دست داده و مستمند شده ولی  متکدیانی که هر روز آنها را در سطح شهر مشاهده می کنیم نه تنها از نظر مالی و مادی در تنگنا قرار ندارند بلکه با شیادی و شگردهای خاص در صدد پر کردن جیب خود و مال اندوزی هستند.

وی می افزاید: متکدیان به کار گدایی عادت کرده و بدون زحمت و دردسر و تن دادن به کار امرار معاش خود را تامین می کنند و زندگی را می گذراند بدون آن که به جامعه خدمتی ارائه دهند. متکدیان افراد تنبل را به گدایی تشویق و ترغیب کرده و در مسیر انحراف ها گام بر می دارند در نهایت به اقتصاد کشور ضربه شدیدی وارد و به جامعه آسیب می زند.

این کارشناس اجتماعی متکدیان را عامل رشد آسیب های اجتماعی عنوان می کند و می گوید: فرد متکدی علاوه بر پرورش روحیه تن پروری عامل ترویج آسیب های اجتماعی جامعه است.

متکدیان سطح شهر پلدختر غیر بومی هستند

رئیس اداره  بهزیستی شهرستان پلدختر به خبرنگار مهر می گوید: متکدیانی که در سطح شهر حضور دارند عموما غیر بومی هستند و به صورت دوره ای در شهر ما اسکان پیدا می کنند و معمولا تعدادشان بیشتر از سایر متکدیان است.

فریدون شعاعی افزود: در حقیقت در هر منطقه به ویژه پلدختر متکدیان بومی بسیار محدود و انگشت شمارند البته این به آن معنی نیست که متکدی پلدختری اصلا وجود ندارد چرا که این ظاهر قضیه است و تکدی گری شامل حال متکدیان پلدختر نیز می شود.

وی تصریح کرد: بنابراین به طور کلی متکدیان از هر شهری که باشند سعی می کنند در محل زندگی خود کمتر تردد کنند دلیل هم واضح است چون نمی خواهند شناخته شوند.

رئیس اداره بهزیستی پلدختر ادامه می دهد: تکدی گری پیامدهای متفاوتی دارد اولین بازتاب این معضل اجتماعی ایجاد جو روانی منفی در بین جامعه است به این معنی که حضور متکدیان در شهر موجب بروز احساس ناخوشایندی در درون افراد می شود و تاثیرات روحی و روانی ناخود آگاهی بر رفتار و تفکرات مردم برجای می گذارد.

راه اندازی مراکز تفکیکی متکدیان در پلدختر

شعاعی از دیگر پیامدهای تکدی گری در جامعه را بزرگ نمایی فقر جامعه و یا فقر کاذب می داند ادامه می دهد: وقتی عده ای در سطح شهر اقدام به این عمل می کنند برخی از مردم تصوری غلط از جامعه و مسئولان در ذهن خود می سازند و گردانندگان جامعه را مقصر این فضای نامساعد می دانند.

وی ادامه می دهد: در صورتی که تکدی گری بیشتر زائیده اختلالات روانی و عدم وجود عزت نفس در فرد متکدی است.

رئیس اداره بهزیستی پلدختر می گوید: برای رفع این مشکل از طریق استانداری استان راهکارها و اقدامات قابل توجهی انجام شده از جمله راه اندازی مراکز تفکیکی که می توان این متکدیان را باتوجه به  شرایط سنی، روانی و شرایط خاص دسته بندی و در این مراکز نگهداری کرد.

شعاعی ادامه می دهد: شرایط لازم از طریق کارگروه اجتماعی استانداری استان فراهم شده که در صورت اجرایی شدن مصوبات این معضل می تواند کنترل شود.

وی یادآور می شود: بنابراین نیاز به برنامه جدیدی نیست چون شورای عالی مبارزه با مواد مخدر استانداری به صورت کارشناسی و تخصصی همه موارد را پیش بینی و ابلاغ کرده است.

شعاعی در ادامه سخنان خود می گوید: کار ساماندهی متکدیان اعم از شناسایی، جمع آوری، تحویل و هدایت متکدیان به عهده شهرداری ها گذاشته شده است.

رئیس اداره بهزیستی پلدختر تصریح کرد: شهرداری ها متکدیان را بعد از غربالگری و صورت جلسه توسط ادارات ذیربط به مراکز نگهداری که زیر نظر استانداری و سازمان بهزیستی استان بوده تحویل می دهند.

لزوم برخورد با پدیده تکدی گری در پلدختر

فرماندار شهرستان پلدختر نیز در این رابطه به خبرنگار مهر می گوید: بحث جمع آوری متکدیان را پیگیری کرده ایم که در این شهرستان خیلی کم و به ندرت اتفاق می افتد متکدی داشته باشیم.

قدرت الله ترابی نژاد ادامه می دهد: بعضی مواقع افراد از شهرستان های دیگر به شهر پلدختر می آیند که ما دستگاههای متولی را مامور کرده ایم تا با آنها برخورد کنند.

وی با بیان اینکه بهزیستی و شهرداری پیگیر موضوع هستند تا اگر مواردی مشاهده می شود به سازمان هایی که برای این متکدیان در نظر گرفته شده هدایت شوند و شهر را عاری از متکدی کنند ادامه می دهد: در جلساتی که تشکیل شد کار جمع آوری متکدیان مربوط به بهزیستی، شهرداری و نیروی انتظامی است و این دستگاهها باید با این پدیده برخورد کند.

اجرای طرح جمع آوری متکدیان در طول سال

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: طرح جمع آوری متکدیان را در طول سال فعال کرده ایم به طوریکه  در سال گذشته از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین امسال این طرح اجرا شد.

غلامرضا آقا میرزایی ادامه می دهد: این موضوع  در نخستین جلسه استانداری مصوب شد که طرح جمع آوری متکدیان در طول سال اجرا شود و اگر این طرح سه تا چهار ماه به صورت مستمر عملیاتی شود حداقل خروجی آن این بوده که معتادان مهاجر از استان ما فرار کنند.

وی با بیان اینکه کار جمع آوری متکدیان و معتادین و کارتن خواب های خیابانی مربوط به نیروی انتظامی و شهرداری است ولی نگهداری متکدیان بر عهده بهزیستی قرار دارد می گوید: همچنین معتادان پر خطر  «اچ ای وی» مثبت نیز باید توسط دانشگاه علوم پزشکی استان پوشش داده شود.

اخبار مرتبط :
1

آخرین اخبار