کد خبر ۴۵۹ ۳۱۵ بازدید انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۶
سد معشوره باید احداث شود

چالش کم آبی در کوهدشت و رومشکان

استاندار لرستان به چالش کم آبی در شهرستان رومشکان اشاره کرد و گفت: در این راستا سد معشوره برای رفع این مشکل باید احداث شود.

به گزارش هنانیوز به نقل از مهر، استاندار لرستان ظهر دوشنبه در مراسم کلنگ زنی کارخانه ذوب آهن رومشکان با بیان این که حدود ۱۵ ماه از شهرستان شدن رومشکان می گذرد، گفت: رومشکان ظرفیتهای خوبی دارد هر چند چالش هایی هم پیش روی آن قرار دارد اما نیازمند ایجاد یک سری زیر ساخت ها برای رفع هستند.

بازوند ادامه داد: از ظرفیتهای بسیار خوب شهرستان رومشکان وجود نیروهای تحصیل کرده آن است که می تواند یک فرصت برای توسعه منطقه باشد.

وی بیان داشت: این منطقه نسبت به سایر مناطق استان فرهنگ کار و کارآفرینی بالایی دارد که این امر نیز از نقاط مثبت این شهرستان محسوب می شود.

استاندار لرستان با بیان این که روند توسعه در این منطقه خیلی هزینه بردار نیست، اظهار داشت: مردم رومشکان از مشارکت بالایی برخوردار هستند سرمایه گذاری که به این منطقه آمده تا سرمایه گذاری کند بدون شک تحقیقات خود را قبلا انجام داده و یکی از دلایل حضور سرمایه گذار در رومشکان بدون شک همین ویژگی مشارکت پذیری مردم آن است.

بازوند بیان داشت: رومشکان دارای قدمت تاریخی بسیار کهنی است که فرصت بسیار مناسبی برای توسعه گردشگری در این شهرستان است.

وی افزود: رومشکان از لحاظ کشاورزی دارای ظرفیتی بسیار خوب است اما متاسفانه هم کوهدشت و هم رومشکان از نظر کشاورزی با چالش هایی مواجه هستند.

 استاندار لرستان ادامه داد: رومشکان دارای میادینی از نفت و گاز است و محدوده رومشکان، پلدختر و کوهدشت از ۱۸ میدان نفتی برخودار هستند که مطالعاتی روی آنها انجام گرفته است.

استاندار لرستان افزود: شش میدان از این میدان های نفتی منجر به حفر چاه شده اند که حدود ۱۵۰ میلیون بشکه نفت در خود ذخیره دارند و این یعنی اینکه این منطقه می تواند به تنهایی نیمی از اقتصاد استان لرستان را تامین و نگرانی اقتصادی آن را برطرف کند.

بازوند یادآور شد: متاسفانه زمانی که ارز هفت تومان بود هیچ زیرساختی در این منطقه ایجاد نشده و امروز بخش خصوصی در جاهایی سرمایه گذاری می کند که زیرساخت های آن فراهم باشد.

وی تصریح کرد: درست است که دولت اولویت سرمایه گذاری را به میادین نفتی مشترک با کشورهای دیگر اختصاص داده اما تقاضا داریم دولت برای ایجاد زیرساخت ها که بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری به این منطقه و مناطق مشابه بکشاند، کمک کند.

استاندار لرستان از بیکاری به ویژه بیکاری جوانان تحصیل کرده به عنوان چالش دیگر رومشکان نام برد و خواستار آبی کردن  ۱۸۰ هزار هکتار اراضی کشاوری این شهرستان شد تا بتوان ۱۲ هزار شغل ایجاد کرد و افزود: این موضوع بستگی به راه اندازی سد معشوره دارد که ما هنوز درگیر کار کارشناسی این سد هستیم.

بازوند افزود: این درحالی است که رومشکان درمحاصره دو رودخانه کشکان و سیمره است اما از بی آبی رنج می برد و دراین رابطه وضعیت به مرز هشدار رسیده است.

استاندار لرستان یادآور شد: امسال در کوهدشت و رومشکان نسبت به سال های گذشته ۴۵ درصد با کاهش بارندگی روبرو بوده ایم که این خشکسالی حالا دارد خودش را نشان می دهد.

اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار