کد خبر ۴۴۵ ۵۱۸ بازدید انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۹
هادی کردی:

آیا قهرمانان ملی و نخبگان ورزشی لرستان به حقوق اجتماعی و اشتغالی خود دست یافته‎اند؟

قهرمان جهان در کشتی آلیش، قهرمان فستیوال جهانی جوجیتسو و قهرمان کوراش آسیا که در عین جوانی روی به مربی‎گری آورده، از شرایط ورزشکارهای این استان ناراضی و به وزیر ورزش نامه داده است.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی هنانیوز  هادی کردی در این نامه خطاب به محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان آورده است:

همان‎گونه که مستحضرید طی دهه‎های اخیر گرایش کشورهای جهان به سوی ورزش و همچنین سرمایه‎گذاری در حوزه ورزش، رشد قابل ملاحظه‎ای یافته است؛ به گونه‎ای که امروزه فعالیت‎های ورزشی به ضروریات گریزناپذیر دنیای کنونی تبدیل شده و متخصصان بر نقش ورزش در سلامتی انسان از جنبه‎های گوناگون تاکید کرده‎اند و این تاکیدات بیشتر درباره نقش ورزش بر سلامت جسمی است که سلامتی جسمانی، سلامت و بهداشت روانی و فرهنگی را نیز برای جوانان به ارمغان خواهد آورد. بستر واقعی سلامتی فرهنگی روح و روان انسان می‎باشد.

ورزش به عنوان یک عامل بسیار مهم در سلامتی روح و روان انسان نقش ویژه‎ای دارد. به عبارتی تاثیر ورزش در ابعاد شناختی آدمی به ویژه جوانان و همچنین نقش ورزش درمانی در بهبود پاره‎ای از اختلالات روانی و روان تنی جوانان غیرقابل انکار است.

پژوهش‎ها نشان داده‎ که اجرای ورزش و حرکات جسمی باعث افزایش عملکرد ذهنی و شناختی ناشی از افزایش اکسیژن موجود در هوای استنشاقی به دنبال خستگی ناشی از کار ذهنی می‎باشد. بنابراین ارتباط تنگاتنگی بین آمادگی جسمانی و موفقیت تحصیلی وجود دارد.

همچنین در پژوهش‎های متعدد ثابت شده است که ورزش و بازی‎های ورزشی باعث افزایش خلاقیت، استقلال، رهاسازی تنش‎ها و نیز برقراری روابط صمیمانه بین جوانان می‌‎‎‎شود و بدین ترتیب سازگاری اجتماعی جوانان افزایش می‎یابد. علاوه بر سازگاری‎های اجتماعی، ورزش باعث افزایش مسئولیت‎پذیری جوانان و کاهش غیبت تحصیلی و شغلی می‎شود. ورزش به مثابه نوعی درمان سودمند در حوزه رفتاری افراد جامعه ما می‎باشد.

در چنین شرایطی است که قدر و منزلت ورزشکاران آن هم جوانان ورزشکار به عنوان طیف هدف و سازنده در جامعه دوچندان می‎شود آنجا که می‎توانند و باید در نقش‎های مهم اجتماعی ورود کنند و مشاغل مرتبط را با روحیه ورزش و قهرمان‎پرورانه‎شان بر عهده بگیرند تا ضمن توسعه این نوع تربیت ورزشی، به بخشی از سهم خود در روند پیشرفت جامعه نیز دست یابند.

سوال اینجاست؛ آیا ورزشکاران ما به ویژه قهرمانان ملی و نخبگان ورزشی در استان لرستان تا به امروز به این حقوق اجتماعی و اشتغالی خود دست یافته‎اند؟

بدون شک ورزش در اقتصاد سالم و روند رو به رشد جامعه نقش بسزایی دارد و یکی از عوامل مهمی است که نقش بسزایی در افزایش روحیه اجتماعی می‎تواند داشته باشد.

از زمان‎های بسیار دور، ورزش عامل بسیار مهمی در تقویت روحیه مردم هر جامعه‎ای بوده است. در کنار استفاده از ورزش و مسابقات ورزشی به عنوان افزایش دهنده روحیه اجتماعی و همبستگی بین مردم، ورزش عاملی برای تقویت روحیه دفاع نیز بوده است.

اما روزگار ورزشکاران ما در استان زرخیز و قهرمان‎پرور لرستان امروز این نیست. لرستان بزنگاه قهرمان ‎پروری است و سهمش از ارائه خدمات به قهرمانان ناچیز! شوربختانه افزایش اعتیاد در میان برخی ورزشکاران حاکی از عدم رسیدگی به امور آنان و روحیه افسردگی و کناره‎گیری در نتیجه نبود شرایط بهینه کاری است. مردم لرستان که در سرزمینی کوهستانی زندگی می‎کنند و از دیرباز با ورزش‎های طبیعت همچون کوهنوردی، اسب‎سواری و صخره‎نوردی و شنا میانه نزدیکی داشته‎اند امروز در دیگر زمینه‎های ورزشی نیز توانسته‎اند به یمن پیشینه مساعد به توفیقات چشمگیری دست پیدا کنند و به تایید بسیاری از کارشناسان و مسئولان، لرستان می‎تواند قطب ورزشی نمونه‎ای در سراسر ایران باشد اما آیا این‎گونه است؟

آیا سهم لرستان از ارائه خدمات ورزشی و حمایت‎های معنوی از ورزشکاران سهم بسزایی است و پاسخگوی خیل عظیم جوانان علاقه‎مند است؟

آیا تقسیم بودجه‎های ورزشی و تسهیلات و خدمات نباید بر پایه نرخ بیکاری در استان‎های کشور و خدمت‎رسانی به مناطق محروم‎تر باشد؟

آیا موافق نیستید که جوانان این منطقه اعم از ورزشکار و غیرورزشکار به دلیل مشکلات ناشی از بیکاری و فشارهای روحی روانی فزاینده بیشتر و بیشتر در معرض آسیب‎هایی همچون اعتیاد، طلاق و خودکشی خواهند بود؟

از سوی دیگر یقیناً شما هم موافقید قهرمانان ورزشی ما الگوهای مهم جوامع هستند که اگر سرنوشت و زندگی جاری‎شان الگو نباشد و گرفتاری‎هایشان مورد رسیدگی قرار نگیرد قطعاً نوجوانان و جوانان دیگر از راهی که آنها رفته‎اند کناره خواهند گرفت.

در چنین شرایطی و نظر به تأثیر همه جانبه امر مهم ورزش و لزوم حمایت معنوی از جوانان و قهرمانان ورزشی ملی، اینجانب به نمایندگی از قشر عظیم و فهیم ورزشکاران لرستان از شما تقاضای رسیدگی و ایجاد فرصت‎های شغلی گوناگون، مشاغل ورزشی و حمایت‎های معنوی، برگزاری رویدادهای بزرگ ورزشی در استان و ارائه خدمات بیمه و تسهیلات اشتغال و مسکن به ورزشکاران‎مان را دارم.

امید است در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) همواره پیروز و موید باشید و در راه خدمت‎رسانی به مردم شریف ایران بیش از پیش موفق گردید.

هادی کردی

مربی و قهرمان جودو، جوجیتسو، آلیش و کوراش جهان و آسیا

اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار