کد خبر ۴۳۶ ۲۶ بازدید انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۶

شرایط لازم برای ازدواج آسان جوانان در استان لرستان فراهم شود

مدیرکل امور اجتماعی استانداری لرستان گفت: شرایط لازم برای ازدواج آسان جوانان در لرستان فراهم شود.

به گزارش هنا نیوز به نقل از تسنیم ؛ نادر قربانی عصر امروز در مراسم اهدای جهیزیه به نوعروسان خرم‌آباد، که در سالن جلسات تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: در میان 200 سازمان مردم‌نهاد لرستان، مؤسسه خیریه «آبشار عاطفه‌ها» بسیار خوب درخشیده و عملکرد موفقی داشته است.

وی افزود: بحث اقدامات خیرخواهانه و دستگیری از نیازمندان در میان مردم لرستان نهادینه‌شده و این مردم سابقه دیرینه‌ای در این زمینه‌دارند که سال‌های دفاع مقدس نیز پدیده انفاق در راه خدا به نحو شایسته‌ای به منصه ظهور رسید.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری لرستان با اشاره به اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام، تصریح کرد: در قرآن کریم، از سن بلوغ به‌عنوان زمان ازدواج یادشده چون انسان قدرت تشخیص و تصمیم‌گیری پیدا می‌کند و می‌تواند هدف و راه خود را تعیین کند، بنابراین بهترین سن برای ازدواج در دوران آغاز جوانی است.

قربانی با انتقاد از بالا رفتن سن ازدواج در جامعه، خاطرنشان کرد: در حال حاضر انگیزه ازدواج در میان جوانان کاهش پیداکرده که این تبعات منفی زیادی را برای جامعه به همراه دارد، بنابراین باید سنت رسول خدا و قرآن کریم را در این رابطه احیا کنیم کمااینکه امروز شاهد افزایش تجرد و گرایش جوانان به ازدواج در دهه سوم زندگی هستیم.

وی با اشاره به لزوم تسهیل شرایط ازدواج آسان برای جوانان بیان کرد: جوانان باید سطح توقعات خود را کاهش دهند و برای حفظ پاکدامنی خود ازدواج کنند، باید به این باور برسند که با امکانات ساده و ابتدایی هم می‌توان ازدواج کرد، همان‎طور که در سال‌های گذشته مرسوم بوده است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری لرستان با بیان اینکه خانواده منشأ آرامش، مهربانی و عطوفت است، بیان کرد: سلامت اجتماع نیز مستلزم نهادینه شدن این سه مهم در جامعه است.

وی بیان کرد: در گذشته بزرگان فامیل به‌عنوان واسطه، زمینه ازدواج جوانان را فراهم می‌کردند و امروز خیرین با اهدای جهیزیه به نوعروسان نقش مهمی در شکل‌گیری سنت پسندیده ازدواج در جامعه دارند بنابراین امروز نقش این افراد جایگزین واسطه‌گری‌های گذشته شده است.

قربانی با اشاره به اینکه خیران جایگاه والایی در نزد خداوند دارند، تصریح کرد: افرادی که مال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند در جهت تقویت روحیه هم‌دلی و هم‌زبانی در جامعه گام برمی‌دارند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت چشمگیر خواهرانی که بانی مؤسسه خیریه «آبشار عاطفه‌ها» در لرستان هستند سبب افتخار است چرا که این مؤسسه در رابطه با عملکرد خود شفاف‌سازی بسیار خوبی داشته است.

نرگس صفر بیرانوند مدیر مؤسسه خیریه آبشار عاطفه‌های لرستان نیز در این مراسم اظهار داشت: مؤسسه خیریه آبشار عاطفه‌های لرستان به مناسبت سالروز میلاد امام زمان (عج) در اولین مرحله اهداء جهیزیه، به نوعروسان لرستان 50 جهیزیه  اهداء کرد.

وی با اشاره به اینکه «آبشار عاطفه‌ها» به عنوان بزرگ‎ترین خیریه مردم‌نهاد کشور 180 نمایندگی دارد، افزود: مؤسسه آبشار عاطفه‌ها در استان لرستان شش نمایندگی فعال دارد و مراحل کار به این شکل است که خانواده‌های نیازمند به این مؤسسات مراجعه می‌کنند و بعد از تحقیق و بررسی در صورت صحت ادعای این افراد نسبت به اعطای کمک‌های نقدی یا غیرنقدی متناسب با نیاز افراد اقدام می‌شود.

مدیر مؤسسه خیریه آبشار عاطفه‌های لرستان عنوان کرد: سال گذشته از طرف سازمان خیریه آبشار عاطفه‌ها پنج هزار جهیزیه به نوعروسان واگذار شد که امسال نیز بناشده که هشت هزار جهیزیه در سطح کشور توزیع شود.

وی با بیان اینکه مؤسسه آبشار عاطفه‌ها در لرستان، سال گذشته 300 میلیون تومان کمک‌های نقدی و غیر نقدی جمع‌آوری کرده است، گفت: این مؤسسه امسال نیز به‌عنوان دومین مؤسسه خیریه برتر کشور شناخته‌شده و این در حالی است که مردم لرستان از بضاعت مالی بالایی برخوردار نیستند.

بیرانوند با اشاره به اینکه اقدامات مردم لرستان در کمک به مستضعفان هم‌استانی‌ خود تحسین‌برانگیز است،  افزود: امام خمینی(ره) فرمود:«خیر دنیا و آخرت شما در خدمت به محرومان و مستضعفان جامعه است».

وی خاطرنشان کرد:  مرحله اول اهدای جهیزیه به نوعروسان در سال روز میلاد امام زمان(عج)، مرحله دوم در میلاد امام  رضا (ع) و مرحله سوم در میلاد حضرت زینب(س) انجام می‌شود.

اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار