کد خبر ۴۲۵ ۲۰۱۳ بازدید انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸
افراط در خوردن نمک

عوارض جبران‌ناپذیر برای سلامتی

ه گفته یک دکترای تغذیه، افراط در مصرف نمک باعث افزایش دفع کلسیم بدن می‌شود، با وضعیت کاهش جذب و از طرفی با افزایش دفع کلسیم نیز به طور تدریجی سیستم اسکلتی فرد از درون تهی شده، در نهایت پوکی زودرس استخوان‌ها و سنگ کلیه گریبان فرد را می‌گیرد.

به گزارش هنانیوز و به نقل از ایسنا، دکتر مینو فروزانی با اشاره به اینکه در افراد سالم مواد غذایی و ترکیبات دارای پروتئین و نمک طعام (کلرید سدیم) باعث دفع بیش از حد ماده معدنی کلسیم در ادرار می‌شود، گفت: به ازای دفع 2300 میلی‌گرم سدیم در کلیه‌ها، 20 تا 60 میلی‌گرم کلسیم نیز دفع می‌شود. در بزرگسالان با سوخت و ساز یک گرم پروتئین، یک میلی گرم کلسیم نیز به همراه آن دفع می‌شود. بنابراین در شرایط دریافت کم پروتئین و سدیم، نیاز به کلسیم برای یک فرد ممکن است تا 450 میلی‌گرم در روز کاهش یابد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: اگر دریافت این مواد زیاد باشد (رژیم غذایی پرپروتئین و پرنمک)، ممکن است نیاز به کلسیم به حدود 2000 میلی‌گرم روزانه نیز برسد. مصرف مواد دیگری که موجب سوء جذب کلسیم می‌شوند هم در طولانی مدت تأثیر این وضعیت را تشدید می‌کند.

فروزانی گفت: کمبود ویتامین D که اکنون شیوع بالائی درجوامع بشری دارد، خود موجب کاهش جذب کلسیم می‌شود و با وضعیت کاهش جذب و از طرفی با افزایش دفع کلسیم به طور تدریجی سیستم اسکلتی فرد از درون تهی و در نهایت موجب پوکی زودرس استخوان‌ها و سنگ کلیه نیز می‌شود.

اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار