کد خبر ۴۱۱ ۶۱۴ بازدید انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۹
در اولین میزگرد تخصصی خبرافلاک آسیبهای ماهواره و راهکارهای مقابله با آن بررسی شد

ماموریت ماهواره هجوم به ارزش هاست‎/ بیش از 80 درصد جرائم پیامد ماهواره است

ماهواره را می توان اصلی ترین مساله حال حاضر جامعه ما دانست چراکه به عنوان یک رسانه بیش ترین تاثیرگذاری را برای تغییر فرهنگ ،نگرش و باورها برجامعه می گذارد.

به گزارش هنانیوز به نقل از خبرافلاک،ماهواره یکی از قدرتمندترین و فراگیرترین رسانه های ارتباطی و اطلاع رسانی در دنیاست که طیف زیادی از مخاطبان روزانه جذب برنامه های آن می شوند.

 ماهواره را می توان اصلی ترین مساله حال حاضر جامعه ما دانست چراکه به عنوان یک رسانه بیش ترین تاثیرگذاری را برای تغییر فرهنگ ،نگرش و باورها برجامعه می گذارد.

کارشناسان معتقدند که شبکه های ماهواره برای رسیدن به اهداف خاص و مدنظر خود از طریق ساخت فیلم های جذاب و مخاطب جذب کن به تدریج نوع نگرش و باورها را به نفع خودشان تغییر می دهند.

و این درحالی است که درصد بیش تری از مردم فقط به بهانه سرگرمی پای برنامه های ماهواره می نشینند و از اهداف پشت پرده این برنامه ها آگاه نیستند.

پایگاه اطلاع رسانی "خبرافلاک" در نظر دارد  با برگزاری مستمر میزگردهای تخصصی با حضور کارشناسان به بررسی آسیب های ماهواره و راهکار های مقابله با آن بپردازد.

در همین راستا اولین میزگرد تخصصی این پایگاه خبری- تحلیلی باحضور سرهنگ پاسدار ماشالله بازگیر؛فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد،عظیم دارایی فاضلی؛دکترای روان شناسی و عضو انجمن روان شناسان ایران،بیژن حسین پور؛کارشناس ارشد علوم سیاسی،مهناز سپهوند؛مربی حلقه های صالحین خرم آباد برگزار شد.

مهمانان دعوت شده در این میزگرد ضمن پاسخگویی به سوالات خبرنگاران به بیان مطالب و دیدگاه های کارشناسی خود پرداختند.

در بخش اول این میزگرد ابتدا سرهنگ پاسدارماشالله بازگیر؛ فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد با اشاره به آسیب های ماهواره، گفت: ماهواره جنگ تمام عیار رسانه ای است یکی از سلاح های برنده و تکنیک دشمن ماهواره است که افراد متاسفانه با هزینه خود تکنیک دشمن را خریداری کرده و این دجال واره را که همان چشم شیطان می باشد در منزل یا محل کار در معرض دید قرار می دهند و دشمن به راحتی تفکرات پلید و ناشایست خود را به مردم ما القا می کند.

ماموریت ماهواره هجوم به ارزش هاست

وی ماموریت ماهواره را هجوم به دین و ارزش ها دانست و بیان داشت: ماهواره تنها تکنیک جنگ نرم، بکار گرفته شده توسط دشمن است که با داشتن هزاران تاکتیک در مقابل دین و ارزش ها عمل می کند.

فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد گفت: دشمن هویت واقعی ارزش ها را نشانه گرفته است در مقابل ایران اسلامی  با نکات مثبت داعش با را پرورش داده و اسلام را به عنوان دین خشن و بدون منطق نشان می دهد.

بازگیر مواردی همچون روابط نامشروع، ترویج پوشش غیراسلامی، ترویج اسلام زدایی، تبلیغ مزون های لباس های غیراسلامی، تبلیغ داروهای توهم زا، تبلیغ لوازم آرایشی و مدل های آرایش و الگوهای غیر اخلاقی، تبلیغ خشونت، بیان نظریه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی در مخالفت با اصول اسلامی را از جمله تاکتیک های ماهواره ای دانست.

بیش از 80 درصد جرائم پیامد ماهواره است

این مقام مسؤول به آمارهای قوه قضاییه و نیروی انتظامی در خصوص جرائمی که مربوط  به ماهواره می شود اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد بیش از 80 درصد جرائم به ماهواره بر می گردد چرا که این دجال واره به شکل یک سیستم آموزشی در داخل منازل به صورت رفتار در نفرات نمایان می شود.

بازگیر با بیان این که کار فرهنگی برای به نتیجه رسیدن نیاز به زمان دارد اظهار داشت: اگر چه کار فرهنگی  بازه زمانی تقریباً زیادی را برای رسیدن  به هدف مطلوب می طلبد اما اگر به نتیجه برسد چون از روی درک، عقل و منطق بوده خیلی سخت می شود آن فرهنگ و عادت را به طور مجدد در بین مردم از بین برد.

آسیب های ماهواره در برنامه های تلویزیونی بیان شود

وی اظهار داشت: صداوسیما در برنامه های تلویزیونی استفاده از کارشناسان خبره برای بیان آسیب ها و معضلات ناشی از ماهواره را در اولویت قرار دهد.

 فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد گفت: صداوسیما برنامه هایش طبقه بندی نیست بدون برنامه ریزی و پشتوانه فکری است؛ آسیب های ماهواره باید در کانال های تلویزیون گنجانده شود.در شبکه های تلویزیونی آسیب های ماهواره تبلیغ شود.

بازگیر اظهار داشت: رسانه ملی زیرساخت برای برنامه های اسلامی و تبلیغ دین در روستاها ندارد الان ماهواره به حدی تاثیرگذار بوده که سن ازدواج را به بالای 30سال افزایش داده است.

وی گفت: با استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر و نوشتن جملاتی در رابطه ی با آسیبها و خطرات ناشی از ماهواره بر روی قبوض تلفن، آب،برق و گاز می توان تا حدود زیادی در زمینه استفاده نکردن از ماهواره بین خانواده ها فرهنگ سازی کرد.

عظیم دارایی فاضلی،دکترای روان شناسی و عضو انجمن روان شناسان ایران گفت: از سال 70 ماهواره با یک رنگ و لعاب جدید و برنامه های تازه تری وارد ایران شد؛ازسال73 در مجلس مصوب شد که استفاده از آن ممنوع شود و الان21 سال  است که برخورد قهری با ماهواره انجام شده است.

دارایی فاضلی با اشاره به این که برخورد قهری با ماهواره پیامدهای نامطلوب داشته،اظهار داشت: براساس آمار بیش از 90 درصد مردم ایران ماهواره دارند و در این بین نه تنها خانواده های غیرمذهبی بلکه حتا خانواده های مذهبی هم از ماهواره استفاده می کنند.

 وی افزود:اهدافی که ماهواره دارد  به صورت غیرمستقیم است سریال های ادامه دار پخش می کند فیلم پخش نمی کند چون بعد دو ساعت تمام می شود و فراموش می شود اما سریال های 100قسمتی و بیشتر می سازند که10قسمت اول بحث غیراخلاقی هم ندارد برای همین پدر، مادر،دختر و همه باهم  فیلم خانوادگی را می بینند  10قسمت بعد روان شناسان می گویند که به صوت غیر مستقیم قبح ها شکسته می شود، بحث های غیراخلاقی راحت تر بیان می شود.

 

این مدرس دانشگاه گفت: بیش تر مردم ایران نسبت به سریال هایی که ادامه دار باشد علاقه نشان می دهند آن ها سریال های 100 الی 200قسمتی می سازند همان که تمام شود سریال دیگری می سازند و این چنین روی افکار مخاطبان که اکثرا هم زنان خانه دار هستند تاثیر می گذارند.

دارایی فاضلی گفت: الان ماهواره در سطح مهدکودک ها برنامه دارد ما اگر بخواهیم کیفی برای بچه مان بخریم شخصیت ایرانی نمی خریم چون بچه قبول نمی کند چون آن ها روی افکار مردم از کودکی تابزرگسالی کار کرده اند.

وی یادآور شد: از حضرت امام پرسیده بودند لشگرت کجاست گفته بودند لشگر من در قنداقه است وهمان شد که امام فرمودند و در زمان جنگ جوان های 18ساله فرماندهان جنگ شدند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: الان دشمن لشگرش را در خانه های ما آماده می کند یعنی الان هر خانه یک لشگر و نیرو برای آمریکا دارد الان هر خانواده ای که بگوییم ماهواه را جمع کند می گوید بگذارید این سریال تمام شود، سریال تمام می شود اما سریال بعدی شروع می شود و جایگزین قبلی می شود.

عضو انجمن روان شناسان ایران به پیامدهای منفی ماهواره اشاره کرد و گفت: ماهواره کاری کرده که حرمت ها شکسته شده، روی افکار مردم  تاثیر گذاشته است این ها اوج تخریب ماهواره است.

 دارایی فاضلی گفت:ماهواره اول شیرین است ولی به تدریج یک سمی را وارد بدن می کند که وابستگی و اعتیاد می آورد و برگشت هم ندارد.

 

این روان شناس خرم آبادی اظهار داشت: مشکل خوراک فکری است که صداو سیما انجام نمی دهد اگر آسیب های ماهواره و اثرت مخرب آن روی خانواده  را بتوان با حضور کارشناسان مستندسازی کرد و به صورت مستمر از تلویزیون پخش کرد می توان ماهواره را جمع کرد.

فاضلی دارایی گفت: اگر مردم آگاهی داشته باشند می توان بساط ماهواره را جمع کرد الان زن و مرد علنا به هم خیانت می کنند  چون ماهواره تبلیغ کرده و تاثیر گذار بوده است اما اگر آسیب های ماهواره در برنامه های مستند بیان شود می توان ماهواره را کنار گذاشت.

در بخش دیگری از این میزگرد بیژن حسین پور، کارشناس ارشد علوم سیاسی در رابطه با طبقه بندی کانال های ماهواره ای به چهار دسته گفت: دسته اول کانال های دولتی و مرجع هستند کانال هایی که صرفاً نظرات رسمی دولت ها را بیان می کنند ، مثل صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران در کنار کانال های دیگر سرساعت مشخصی مثل شبکه های بی بی سی و آمریکا اخبار پخش می کنند یا نظرات حاکمان دولت آن کشورها را بیان می کنند.

حسین پور در رابطه با کانال های تجاری به عنوان دومین دسته گفت: هدف از تاسیس این کانال ها صرفاً درآمدزایی است که برای درآمد زایی ،کسب درآمد ، جذابیت و جذب مخاطب جهت رپورتاژ و آگهی دست به ابتکاراتی می زنند از جمله پخش فیلم و پخش مسابقات ورزشی که مثلا در تلویزیون ایران گران ترین تبلیغات قبل از برنامه نود است ،هدف از این کانالها صرفاً درآمدزایی برای جذب مخاطب ،هدفهای تجاری و فروش بیشتر آگهی شبکه های اختصاصی است.

وی با بیان این که متولیان شبکه های ماهواره ای چه مثبت و چه منفی کانال هایی را طراحی کرده اند که جوابگوی برخی نیازهای خاص افراد و بیان موضوعات ویژه باشند درمورد سومین دسته کانال های ماهواره ای گفت: کانال های شبکه های تخصصی با موضوعات ویژه ، مثل کانال ورزشی، مستند علمی، موسیقی ،مذهبی و قرآن که برای مخاطبان خاص است یعنی برای کسانی که علاقه مند به یک موضوع خاص هستند و برای کسانی که رشته تخصصی شان است و نیازمند افزایش اطلاعات هستند.

این کارشناس ارشد علوم سیاسی دررابطه با راه اندازی کانال های سیاسی ماهواره گفت: امروز یک کانال های سیاسی طراحی کرده اند که با راهکار و روش های مختلف در کشورها به خصوص کشورهایی که باب طبع کشورهای استکباری نیستند ،داعیه استقلال دارند و نمی خواهند برده  کشورهای استکباری باشند خط دهی و جهت دهی می کنند.

 

هدف متولیان شبکه های ماهواره ای حیازدایی است

وی افزود: امروز شیوه های برده داری و مستبد بودن تغییر  کرده  است آقای روبرت مرداک صهیونیسم متولی این شبکه ها که 90درصد شبکه های مال او هست اعلام کرده که ما کاری می کنیم که ظرف پنج سال چیزی به نام حیا در کشورهای مسلمان دیده نشود.

برجسته ترین خط دهی های سیاسی از طریق ماهواره است

این کارشناس ارشد علوم سیاسی با شاره به خط دهی و جهت دهی کانال های سیاسی و اپزوسیون و راه اندازی شبکه تلویزیونی بی بی سی قبل فتنه 88 یادآور شد : سریع ترین و برجسته ترین  این خط دهی ها را ما در فتنه 88 دیدیم. در آن جا نوری زاد خائن شعار می داد انتخابات بهانه است /اصل نظام نشانه است و با فردای همان روز سرسپردگان  بی بی سی و منافقان همان شعارها را اعلام می کردند.

وی افزود: یکی از اهداف کانال های سیاسی و اپوزوسیون برای کشورهایی که هم سو و هم جهت با استکبار نیستند برنامه ریزی برای مردم آن منطقه و کشاندن آن ها پای ماهواره و تلقین فرهنگ و عقاید خود به آن هاست.

حسین پور با بیان این که کتک یک عامل بازدارنده است اما وقتی که بد بودن آن دروجود فرد نهادینه شود و باور وی شد آن وقت می شود عامل تربیتی اظهار کرد: ماهواره هم کانال مثبت دارد و هم کانال منفی ؛ اما اگر جوان ما به سراغ ماهواره می رود برای ابعاد مثبت آن نیست بلکه برای رفتن به سراغ ابعاد منفی ماهواره است.

 این کارشناس ارشد علوم سیاسی با اشاره به شبکه هایی که در پی ترویج اسلام آمریکایی و تشیع لندنی هستند تأکید کرد: الان شبکه های مسیحیت تبلیغ مسیحیت تبشیری می کنند شبکه اهل بیت متاسفانه با لعن شروع می شود و با لعن تمام می شود چیزی که مقام معظم رهبری لعن خلفا و همسران پیامبر را حرام شرعی  اعلام کردند.

وی درخصوص ترویج قمه زنی توسط شبکه های  مذهبی ماهواره ها گفت: مقام معظم رهبری و همه مراجع تقلید قمه زنی را حرام اعلام کردند ما باید چهره رحمانی دین را ترویج کنیم اما آن ها در روز عاشورا قمه زنی می کنند.

حسین پور ادامه داد:  این کانال های تخصصی تبلیغات دینی و مذهبی شان برای منکوب کردن باورهای دینی درست جریان تشیع است تا دین را به هر نحو که دلشان می خواهد معرفی کنند.

 

وی از پخش مستند گردن زدن 300 ایزدی عراق توسط شبکه های ماهواره ای به اسم مسلمانان یاد کرد و افزود: افرادی که هیچ آشنایی با اسلام و دین ندارند وقتی می بینند که جریانی به نام دین 300نفر از ایزدی های عراق را گردن می زنند این به نام دین در ذهن شان حک می شود و به طور طبیعی از اسلام حقیقی  دور می شوند.

حسین پور درخصوص آسیب های ماهواره گفت: سریع ترین و برجسته ترین  این خط دهی ها که دقیقاً در مقابل باورهای قرآنی ما برنامه ریزی شده است که می فرمایند: هرکس خود را شناخت، خدایش را می شناسد ، این که انسان خودش را نمی شناسد نتیجه خود فراموشی است.

وی با اشاره به آیه "اناهدیناه سبیلا اما شاکرا واما کفورا" گفت:  دشمنان درشبکه های ماهواره ای روی اما کفورا برنامه ریزی کرده اند،ناسپاسی به پدر و مادر، وظیفه پدر و مادر فقط تأمین نیازهای مادی فرزندان است.

وی در رابطه با ترویج خانواده های تفقد یافته توسط این شبکه های ماهواره ای گفت: در خانواده های تفقد یافته، پدر فقط کارگرخانواده است ،مادر براساس سنت طبیعت زادو ولد می کند و پدرو مادر فقط در پی تأمین معاش هستند ودیگرهیچ وظیفه ای نسبت به بچه هایشان ندارند.

سریال های ماهواره ای بنیان خانواده را نشانه گرفته است

حسین پور در خصوص اهداف سریال های ماهواره ای و کشاندن مخاطب به سمت همزاد پنداری گفت: این سریال ها سریال های دامنه داری هستند که اساس یک خانواده و رکن اصلی آن یعنی مادر را نشانه گرفته است.

وی  در رابطه با سریال ویکتوریا گفت: چند قسمت اول این سریال روال عادی زندگی طی می شود که یکباره در سالگرد ازدواج خانم و آقا، زن متوجه می شود که همسرش با منشی شرکت ارتباط دارد یعنی درست زمانی که زن در سالگرد ازدواجش انتظاردارد جشن بگیرد متوجه خیانت همسرش می شود ،ازطرف دیگر مادر و دختر ما در این قسمت احساس دلسوزی برای زن می کند که در سالگرد ازدواجش مردش با کس دیگری در ارتباط است و ناخودآگاه این حس به وجود می آید که چون مرد خیانت کرده این حق برای زن ایجاد می شود که او هم خیانت کند که زن هم برای انتقام از همسرش با کس دیگر ارتباط برقرار می کند و به تدریج برای خانم های ما اینطور القا می شود که این قضیه هیچ اشکالی ندارد واین همزاد پنداری است.

وی دررابطه با برنامه ریزی شبکه های ماهواره ای برای سه دسته خانواده گفت: خانواده های امروزی را به سه دسته طبقه بندی می کنند خانواده های دورزی یعنی خانواده هایی که  دور از هم زندگی می کنند پدر یا مادر خانواده به خصوص مرد خانواده دور از خانواده زندگی می کنند ،وقتی پدر نیست همه مسؤولیت ها متوجه مادر می شود بچه ازبچگی احساس می کند یاور دومی ندارد و مسؤولین شبکه های ماهواره ای برای این خلا عاطفی برنامه ریزی می کنند.

حسین پور در خصوص دسته دوم خانواده ها گفت: خانواده هایی که  از سر اضطرار و نیاز یک عمل در کنار هم هستند یعنی از ازروی اجبار باهم زندگی می کنند ،زن از دست مرد عاصی است و بهانه ای به نام فرزند وجود دارد چون مادر احساسی وعاطفی تراست بنابراین به خاطر بچه اش تحمل می کند.

وی افزود: احساس،عاطفه،تعلق خاطر، لطافت و دوستی در این خانواده وجود ندارد واز سر اضطرار باهم هستند وقتی تعلق خاطر وجود ندارد مردو زن از روی اجبار باهم زندگی می کنند این خلا به وجود می آید و شخص سومی این نیاز را برطرف می کند که شبکه های ماهواره ای روی آن ها برنامه ریزی می کنند و برای خلا عاطفی آن ها در جهت منفی کار می کنند.

خانواده های تفقد یافته،پیامد ماهواره است

کارشناس ارشد علوم سیاسی از خانواده های تفقد یافته که شبکه های ماهواره ای در راستای ترویج این نوع خانواده ها کار می کنند به عنوان سومین نوع خانواده ها یاد کرد و افزود: در این نوع خانواده ها هرم قدرت افقی است و اعضای خانواده هم ارز هستند ، حرف آخری در خانواده ها وجود ندارد ، اعضای خانواده وعده ملاقاتشان آشپزخانه است و فقط در آشپزخانه همدیگر را می بینند.

 مهنازسپهوند؛مربی حلقه های صالحین گفت: سریال های ماهواره از همه امکاناتی برای جذب مخاطب از لحاظ سمعی،بصری وموسیقی استفاده می کنند.

وی افزود: یکی از مهم ترین اعضای بدن چشم است یعنی ما زیبایی ها و پلیدی ها را با چشم می بینیم متاسفانه یکی از برنامه های  که ماهواره دارد همین است.

ماهواره روی همه اقشار سنی تاثیرگذار است

این کارشناس حوزه ماهواره گفت: یکی از اهداف خانم های جوان در استفاده از ماهواره انتخاب رنگ مو، آرایش، مدلباس و امثال این هاست حتا خانم های مسنی هستند که به بهانه این که سرگرمی ندارند خانواده را ملزم به خریدن ماهواره کرده اند.

سپهوند گفت: افراد مسنی که می گویند سنی از آن ها گذشته و دیگر شور و هیجان جوانی را ندارند که ماهواره روی آن ها تاثیر بگذارد از آن استفاده می کنند اما به عینه مشاهده شده که به مرور زمان یا حتا کوتاه مدت  در طرز رفتار و پوشش آن ها نیز تاثیرگذار بوده است.

 

وی اظهار داشت: خانواده هایی که وابسته به ماهواره می شوند در زمان تماشای سریال های ماهواره ترجیح می دهند که به تماشای سریال ماهواره بپردازند تا این که از میهمانانشان پذیرایی کنند و این پیامدهای اعتیاد به ماهواره است.

این مربی حلقه های صالحین گفت: یکی از محورهای مهم مدنظر ماهواره دین است چراکه دین یکی از موانع مهمی است که دشمنان را در رسیدن به اهدافشان ناکام می گذارد.

سپهوند عنوان کرد: در روایات داریم که تا خودمان را نشناسیم نمی توانیم خدا راهم بشناسیم وقتی خودمان را فراموش کنیم مطمئنا به سمت شناخت خدا هم نمی رویم.

وی بیان کرد: افرادی که از ماهواره استفاده می کنند اکثرا زنان و دختران قشر جوان هستند که خانه دارند به بهانه این که سریال های صداو سیما جذابیت آن چنانی ندارند از ماهواره استفاده می کنند.

سپهوند با اشاره به این که اکثر تحصیل کرده های بیکار ما هم از روی بیکاری جذب برنامه های ماهواره می شوند، افزود: متاسفانه برنامه های ماهواره هرگونه فعالیت و تحرکی را از این افراد می گیرد و آن ها وابسته می کند.

 

اخبار مرتبط :
1

آخرین اخبار