کد خبر ۴۰۶ ۴۷ بازدید انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۹

اصلاح مجرمان ازجمله راه های کاهش جرایم است

رئیس کل دادگستری استان لرستان گفت: اصلاح مجرمان ازجمله راه های کاهش جرایم است.

به گزارش هنانیوز به نقل از خبرگزاری برنا از لرستان، رئیس کل دادگستری استان لرستان در جلسه روز نسیم مهر که به منظور حمایت از خانواده زندانیان در مرکز استان برگزار شد ضمن گرامی داشت این روز بزرگ، مردم را دعوت به اعمال خیر خواهانه نمود.

وی موسسات فرهنگی، روحانیون، صداوسیما و دستگاه های اجرایی را مشوق خوبی برای مردم دانست و این فرهنگ خیر خواهی را بیش از گذشته زنده نمایند.

بدری تصریح کرد: قطعا اگر عمده مردم در این مسیر راهنمایی شوند شاهد تقویت این انجمن بر اساس یک سیستم نظام مند خواهیم شد و تبعات مثبتی را در برخواهد داشت، زندانی امروز نیازمند توجه است و نباید این تفکر ایجاد شود که یک عنصر اضافی در جامعه محسوب می شود.

وی در ادامه افزود: علت عمده ای که شخص را زندانی می کنند، اولا کاهش جرم در جامعه ودر ثانی متنبه نمودن مجرمان و ثالثا" محکوم یا خاطی را اصلاح نمودن است، و لیکن درنظام کشور ما هدف سوم مغفول مانده و مجازات ها جنبه انتقام جویی داشته و کاملا عکس عمل اصلاح پذیری را دارد، شیوه های قضایی که امروزه در کل جهان وجود دارد هیچ کدام نتوانسته اند جرایم را کاهش دهند و لیکن اگر هدف سوم که همان اصلاح است را حمایت کنیم می تواند عاملی برای کاهش جرایم باشد و در واقع اصلاح مجرمان از جمله راه های کاهش جرایم است.

بدری سپس خاطرنشان کرد: در دوران مجازات یکی از وظایف سازمان زندان تحت مراقبت قرار دادن مجرمان است هم از نظر روانشناسی هم پزشکی هم اصلاح پذیری اجتماعی و هم نهادینه نمودن ارزش های مذهبی در این مددجویان است،سرزنش های زندانی و خانواده او یکی از بلایای عمومی در جامعه است، یک زندانی پس از خروج از زندان بایستی به صورت ویژه هدایت و حمایت شود.

رئیس شورای قضایی استان در ادامه افزود: در راه رسیدن به اهداف عالیه انجمن حمایت بایستی دستگاه های دیگر هم مساعدت کنند و فقط صرف کمک های مردمی شفابخش نیست امروزه مخارج سنگین زندگی برای خانواده های زندانیان که سرپرست شان در زندان است مشکلات فراوانی را در جامعه ایجاد نموده است که بایستی برای آن راهکاری اندیشید و انجمن را باید به بنگاه های زود بازده اقتصادی کوچک تبدیل کنیم و هر چه قدر بتوانیم خطرات بالقوه را در جامعه مهار کنیم به همان مقدار می توانیم آرامش فکری را در جامعه ایجاد کنیم.

وی در پایان گفت: در اصلاح رفتار زندانی باید همه همت کنند، بایستی در برنامه های انجمن بگونه ای اندیشه شود و حداقل خانواده های زندانیان حمایت شوند تا شاهد مشکلات عدیده همسران و فرزندان مددجویان نباشیم.

اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار