کد خبر ۳۸۹ ۹۴ بازدید انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۱
پایان شصت‌و‌هشتمین جشنواره فیلم کن

نخل طلا به "ژاک اودیار" رسید

فیلم فرانسوی "دیپان" به کارگردانی ژاک اودیار جایزه نخل طلای شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن را دریافت کرد.
به گزارش هنانیوز به نقل از فرارو، مراسم اختتامیه این دوره جشنواره فیلم کن یکشنبه شب در کاخ جشنواره برگزار شد و هیئت داوران بخش مسابقه اصلی به ریاست جوئل و ایتن کوئن برادران فیلمساز آمریکایی جایزه اصلی را به "دیپان" (Dheepan) تازه‌ترین ساخته ژاک اودیار کارگردان کهنه‌کار فرانسوی اعطا کرد. 
 
اودیار که به عنوان برترین کارگردان مؤلف در بین سینماگران فعلی سینمای فرانسه شناخته می‌شود، در سال 2009 با فیلم «پیامبر» جایزه ویژه هیئت داوران کن را از آن خود کرده بود و در سال 2012 نیز با فیلم «استخوان و زنگار» نامزد نخل طلا بود.
 
نخل طلا به اودیار رسید
 
"ژاک اودیار هنگام دریافت جایزه نخل طلای کن 
 
در سایر بخش‌ها نیز جایزه ویژه هیئت داوران کن که مهمترین جایزه پس از نخل طلاست به فیلم «فرزند سائول» ساخته «لاسلو نمس» رسید که جایزه اصلی هیئت داوران انجمن بین‌المللی منتقدین فیلم (فیپرشی) را نیز در کن امسال از آن خود کرده بود.
 
نخل طلا به اودیار رسید
 
جایزه ویژه هیات داوران برای لاسلو نمس (مجارستان) به خاطر فیلم "پسر شائول"
 
«هو سیائو- سین» فیلمساز تایلندی که امسال با فیلم «ترور» در بخش رقابتی کن حضور داشت در حضور کارگردانان سرشناس دیگر حاضر در جشنواره، جایزه معتبر بهترین کارگردانی کن شصت و هشتم را از آن خود کرد. وی هشت سال را برای ساخت فیلم «ترور» صرف کرده بود.
 
نخل طلا به اودیار رسید
 
جایزه بهترین کارگردانی برای «هو سیائو- سین» فیلمساز تایلندی 
 
جایزه بهترین بازیگر زن امسال جشنواره کن نیز به صورت مشترک به «رونی مارا» برای فیلم «کارول» و «امانوئل بارکوت» برای فیلم «پادشاه من» رسید و «وینسنت لیندون» برای فیلم «قانون بازار» جایزه بهترین بازیگری را به خانه برد.
 
نخل طلا به اودیار رسید
 
جایزه بهترین بازیگر زن به طور مشترک برای «رونی مارا» به خاطر فیلم «کارول» 
 
همچنین جایزه هیئت داوران کن نیز به فیلم «خرچنگ» ساخته «یورگس لانتیموس» رسید، فیلمی که با نمایش خود تحسین منتقدین را در کن برانگیخته بود و انگلیسی ها امیدوار بودند امسال با این فیلم برنده نخل طلا شوند.
 
نخل طلا به اودیار رسید
 
 "ونسان لندون"، بازیگر «حد یک مرد» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد
 
فیلم انیمیشن کوتاه «موج‌های 98» ساخته «الی راگر» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه این دوره از جشنواره کن شد. «عبدالرحمن سیسالکو» کاگردان اهل موریتانی ریاست هیئت داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فوندانسیون کن را بر عهده داشت.
 
جایزه دوربین طلای جشنواره کن که هرساله به بهترین فیلم اول از میان فیلم های حاضر در جشنواره اعطاء می شود امسال به فیلم «زمین و سایه» ساخته «سزار آکودو» از کشور کلمبیا رسید.
 
جایزه بهترین فیلمنامه نیز به فیلم «مزمن» به کارگردانی «مایکل فرانکو» رسید تا به این ترتیب امید «تیم راث» برای کسب جایزه بهترین بازیگری مرد جشنواره از بین برود چرا که بر اساس قانون کن به هر فیلم حداکثر یک جایزه تعلق می گیرد.
 
نخل طلا به اودیار رسید
 
جایزه بهترین فیلمنامه برای  «میشل فرانکو» 
 
امسال برادران «کوئن» ریاست هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره کن را بر عهده داشتند و در کنار آنها «گیلرمو دل تورو» کارگردان صاحب نام مکریکی، «خاویر دولان» کارگردان کانادایی برگزیده کن در سال گذشته، «جک جیلنهال» بازیگر هالیوودی، «روسی دی پالما» بازیگر اهل اسپانیا، «سینا میلر» بازیگر انگلیسی، «سوفی مارسو» بازیگر و کارگردان فرانسوی به همراه «روکیا ترائوره» نویسنده و آهنگساز اهل مالی دیگر اعضای هیئت داوران را تشکیل می‌دادند.
 
 فهرست برندگان جوایز بخش مسابقه به شرح زیر است:
 
جایزه نخل طلا: "دیپان" به کارگردانی ژاک اودیار (فرانسه)
 
جایزه بزرگ: "پسر شائول" به کارگردانی لاشلو نمس (مجارستان)
 
جایزه هیئت داوران: "خرچنگ" به کارگردانی یورگوس لانتیموس (یونان، فرانسه، ایرلند، هلند، بریتانیا)
 
جایزه بهترین کارگردان: هو سیائو-سین برای "آدمکش" (تایوان، هنگ کنگ)
 
جایزه بهترین بازیگر مرد: ونسان لیندون برای "حد یک مرد" (فرانسه)
 
جایزه بهترین بازیگر زن: رونی مارا برای "کارول" (بریتانیا و آمریکا) و امانوئل برکو برای "پادشاه من" (فرانسه)
 
جایزه بهترین فیلمنامه: میشل فرانکو برای "وخیم" (آمریکا)
 
جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم بلند اول: "سرزمین و سایه" به کارگردانی سزار آسه‌ودو (کلمبیا، فرانسه، هلند، شیلی، برزیل)
 
نخل طلای بهترین فیلم کوتاه: "موج 98" به کارگردانی علی داغر (لبنان، قطر)
اخبار مرتبط :
0

آخرین اخبار