کد خبر ۲۸۳۱۷۷ ۱۴ بازدید انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۴
در پی سیر صعودی دلار؛

رکوردزنی روزانه طلا در ترکیه

با افزایش روزانه قیمت دلار، نرخ طلا هم شاهد افزایش بی سابقه می باشد.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، ترکیه که این روزها به دلیل رکود اقتصادی حاصل از بحران های داخلی و منطقه ای، با اوضاع نابه سامان اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، کاهش شدید ارزش لیره در مقابل دلار را نیز تجربه می کند و شکسته شدن رکورد نرخ دلار تا 3.90 لیره، باعث شده قیمت طلا هم به نقطه اوج تاریخی خود برسد.

در بازار خرید و فروش طلا، قیمت طلا هر روز رکورد جدیدی می شکند و باعث رکودی بی سابقه در بازار طلا شده تا جایی که امروز هر گرم طلای 18 عیار در بازار ترکیه با 4 لیره افزایش نسبت به دیروز، به قیمت 148 لیره به فروش رسیده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، برای شکسته شدن این سیر صعودی سرسام آور در بازار ارز و طلا، فراخوانی برای تبدیل دلار و طلا به لیره، به مردم داد و در روابط اقتصادی ترکیه با کشورهای همسایه و حوزه فعالیت، خواستار ترویج ارز ملی کشورها به عنوان ارز تبادلی شد که با استقبال گسترده برخی کشورها و از جمله ایران مواجه گشت ولی شواهد گویای استقبال ناچیز مردم از طرح تعویض سرمایه دلاری و طلای خود به لیره است.

احزاب مخالف حزب حاکم، در مقابل این پیشنهاد با انتقاد شدید از دولت عنوان نموده بودند که مردم در وضع موجود اقتصادی به فکر نان روز خود هستند و آهی در بساط ندارند تا با تبدیل سرمایه خود بتوانند کمکی به بهبود شرایط بکنند و تنها سرمایه دار موجود، خود دولت و حامیانشان هستند.

اما، بیش تر سیاستمداران، بر این عقیده هستند که گسترش مبادلات اقتصادی کشورها بر اساس ارز ملی آن ها، کاری صحیح و در دراز مدت کارآمد برای سیستم اقتصادی کشورها می باشد تا کم ترین آسیب را از نوسانات نرخ دلار و یورو، ببینند.

اکثر مردمی که در انتظار اتمام حالت فوق العاده اعلام شده در سراسر کشور برای رهایی از این رکود ایجاد شده بودند، معترض تمدید دوباره این وضعیت به مدت 3 ماه دیگر، هستند.

0

آخرین اخبار