کد خبر ۲۶۰۷۸۴ ۱۰۳ بازدید انتشار : ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۴

فزایش 16 درصدی صید میگوی دریایی

صید میگوی دریایی در آبهای خوزستان در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افزایش 16 درصدی همراه بوده است.
به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) ، مدیر کل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت : صید میگوی دریایی با صید 525 تن انواع میگو در آبهای استان خوزستان در سال جاری به اتمام رسید.
مختار آخوندی ادامه داد: صید میگو در آبهای استان خوزستان طی دو فصل صورت می گیرد که یک بار همزمان با صید میگو در آبهای بوشهر در فصل مرداد ماه و دیگری نیز با صید میگو در آبهای هرمزگان در پاییز است.
وی خاطرنشان کرد : امسال صید میگوی دریایی در آبهای خوزستان از23 مهر آغاز شد و تا 23 آذر ماه ادامه داشت.
اخوندی در ادامه با اشاره به اینکه سه گونه میگوی دریایی در آبهای استان خوزستان صید می شود، گفت: امسال از مجموع صید انجام شده، 87 درصد به گونه میگوی سفید، 18 درصد به گونه سرتیز و 3 درصد به گونه ببری اختصاص داشت.
مدیر کل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد : امسال در مجموع 773 فروند شناور به صید میگوی دریایی پرداختند.
از این تعداد 526 فروند لنج و 247 فروند قایق های کوچک صیادی بود و در مناطقی که موسسه تحقیقات علوم شیلاتی برای صید آزاد اعلام کرده بود به صید پرداختند.
آخوندی بیان کرد: حجم قابل ملاحظه ای از میگوی دریایی صید شده در خوزستان به مصرف داخلی بومیان این منطقه می رسد و صادرات ندارد.
آخوندی با اشاره به اینکه صید میگوی دریایی با لنج ها به روش ترال کف صورت می گیرد، اظهار داشت : صید هدف با لنج های مذکور عمدتا 20 تا 25 درصد است و بقیه هم صید ضمنی است که اکثراً ماهیان بسیار ریز و فاقد ارزش اقتصادی را شامل می شود.
وی خاطرنشان کرد : برای کاهش صید ضمنی، لنج های صید میگو به ابزار کاهنده صید تجهیز شده است تا اقدامی مهم در راستای حفظ ذخایر صورت گیرد.
مدیر کل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران بیان داشت: معمولاً مدت زمان صید میگوی دریایی 45 روز به طول خواهد می انجامد که مدت زمان دقیق صید از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور مشخص می شود.
آخوندی گفت : زمان بعدی صید میگوی دریایی در آبهای خوزستان، مرداد سال آینده همزمان با شروع فصل صید میگو در آبهای استان بوشهر خواهد بود که زمان دقیق آن بنا به بررسی وضع میزان ذخایر میگو در آن منطقه تعیین خواهد شد.
0

آخرین اخبار