کد خبر ۱۹۶۱۹۱ ۹۲ بازدید انتشار : ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵

آغاز به کار اولین سمینار تخصصی فیزیوتراپی در اختلالات اسکلتی عضلانی

اولین سمینار تخصصی اختلالات اسکلتی عضلانی با حضور فیزیوتراپیست های سراسر کشور در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اولین سمینار تخصصی اختلالات اسکلتی عضلانی با حضور فیزیوتراپیست های سراسر کشور از امروز چهارشنبه 4 آذر در هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد.

 

دکتر فرشاد اخوتیان دبیر علمی این سمینار اظهار داشت : با توجه به افزایش اختلالات اسکلتی عضلانی در کشور انجمن فیزیوتراپی ایران تصمیم به برگزاری این سمینار کرد و در یک تحقیقی که در آمریکا انجام شده بین 29 تا 35 درصد مشکلاتی که باعث ترک افراد از شغلهایشان می شود اختلالات اسکلتی عضلانی است و این هزینه در سال 2007 حدود یک و نیم میلیون دلار برآورد شده است .

 

وی ادامه داد یکی از مشکلاتی که اختلالات اسکلتی عضلانی در کشور ما ایجاد کرده در تولیدات است و با بررسی هایی که انجام شده در کارخانجات متال و فلزات سنگین مشاهده شده که حدود 60 درصد کارگران آن کارخانه ها دارای مشکلات اسکلتی عضلانی بوده و این مشکلات در ارتباط با وزن سنگین و ساعات کاری آنها است

 

اخوتیان عنوان کرد : انجمن فیزیوتراپی بر ان است تا با بررسی جدید ترین روش ها و ابزار های تشخیص و درمان اختلالات اسکلتی عضلانی در این سمینار بتواند اهمیت جایگاه فیزیوتراپی در نظام سلامت کشور را مورد توجه قرار دهد .

 

دبیر علمی این سمینار در خاتمه عنوان کرد: در این سمینار 20 مقاله در قالب سخنرانی و 50 مقاله در قالب پوستر برای همکارن ارائه خواهد شد و در روز اختتامیه این  سمینار به 3مقاله و 3 پوستر برتر جوایزی اهدا خواهد شد .


19 درصد بستری‌های بیمارستانی ناشی از اختلالات اسکلتی عضلانی است

دکتر محمدعلی محسنی بندپی رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران نیز در افتتاحیه سمینار تخصصی فیزیوتراپی در اختلالات اسکلتی عضلانی که در هتل المپیک تهران برگزار شد گفت: 40 درصد ویزیت پزشکان در دنیا به اختلالات اسکلتی عضلانی بر می‌گردد.

وی اظهارداشت: 19 درصد علل بستری در دنیا و هزینه ای معادل 5 برابر درمان ایدز، 3 برابر درمان آلزایمر صرف هزینه های ناشی از اختلالات اسکلتی عصلانی است.

محسنی بندپی گفت: سیاستگذاران بهداشت و درمان با بررسی هزینه های درمان عوارض اختلالات اسکلتی عضلانی باید امروز چاره اندیشی کنند چرا که فردا پاسخگویی سخت تر و پرهزینه تر خواهد بود.

وی در ادامه گفت: همان گونه که نگران درمان سرطان، بیماری‌های قلبی، معاینه و سایر بیماریها هستیم باید بدانیم که فقر حرکتی، تغذیه نامناسب و سونامی سالمندی تهدیدی برای بهداشت و درمان کشور و سلامت جامعه است.

محسنی بندپی افزود: ساز و کار بهداشت و درمان باید برای پدیده سالمندی برنامه داشته باشد زیرا 25 درصد جمعیت ایران درسال‌های آتی سالمند خواهد بود.

وی گفت: اختلالات اسکلتی و عضلانی در جامعه امروز سن و سال نمی‌شناسد و آمارها نشان می‌دهد پنج هزار کودک در کشور از کمردرد رنج می‌برند که اگر این فشار عصبی اسکلتی تعدیل نشود جامعه جوانان، افراد سالمند، کودکان و سایر اقشار جامعه در سنین مختلف با آن عوارض دست و پنجه نرم می‌کنند.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران در ادامه اظهار داشت: ایران در زمینه ریشه‌کنی فلج اطفال، سکته و سایر بیماری‌ها پیشینه خوبی داشته است که ریشه‌کنی این بیماری‌ها و موفقیت آن به پیشگیری در گام اول بازمی‌گردد.

وی افزود: اگر به فکر پیشگیری اختلالات اسکلتی عضلانی نباشیم بهداشت و درمان کشور به زودی باید هزینه‌های بالایی را متحمل شود و پیشنهاد جامعه فیزیوتراپی این است که با بکارگیری فیزیوتراپیست‌ها در پیشگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی  از هم اکنون به فکر این نیاز جامعه باشند.

محسنی گفت: فیزیوتراپیست‌ها باید پا را فراتر نهند و با حمایت وزارت بهداشت در کلینیک‌های بهداشت و درمان در کنار پزشک عمومی و در گام اول به بررسی تعادل فرد، اختلالات اسکلتی عضلانی، استعداد بروز آرتروز پیشرفته و سایر موارد بپردازند تا با هزینه اندک در گام نخست شاهد ارتقا سلامت جامعه باشیم.

0

آخرین اخبار