کد خبر ۱۱۵۱۹۹ ۲۱۶ بازدید انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۸
در جلسه نمایندگان شهرستان با مسئولین و مردم خنداب

ساماندهی جاده‌های مواصلاتی خنداب در دستور کار استانداری قرار بگیرد/تکمیل بیمارستان خنداب تا دو ماه آینده

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان به حادثه‌ای که به تازگی در جاده خنداب باعث مرگ چند تن از مردم شهرستان شد اشاره کرد و گفت: وزارت راه بداند در مقابل هر خونی که ریخته می شود مسئولیم؛ ساماندهی جاده های مواصلاتی خنداب به عنوان خواسته به حق مردم باید در دستور کار استانداری قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری هنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای که در سالن فرمانداری شهرستان خنداب با حضور مسئولین و مردم برگزار شد گفت: وظیفه اصلی ما قانون‌گذاری در مجلس است، اگر قانونی در شهرستان به درستی اجرا نشده ما می توانیم از وظیفه نظارتی خود استفاده و با وظیفه قانونی، پیوند دهیم.

مقدسی با بیان این که در کشور بدعت گذاری در خصوص وظایفی فراتر از وظایف نمایندگان در امورات اجرایی انجام شده اظهار کرد: خط مقدم خدمتگذاری با مسئولین و قوه مجریه است، اما نمایندگان همواره برای رفع مشکل، حامی مردم و حمایت کننده از مسئولین هستند.

وی انسجام بین نمایندگان استان مرکزی را مستحکم عنوان کرد و افزود: امیدوارم انسجام بین نمایندگان خیرات و برکات برای مردم داشته باشد و تا پایان دوره دهم مجلس، مکاتبات و پیگیری مشکلات مردم، مشترک انجام خواهد شد.

محورهای مواصلاتی خنداب از مهمترین مشکلات شهرستان است

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: با جدیت پیگیر مطالبات مردمی در تهران هستیم، با نوبخت رئیس برنامه و بودجه کشور جلسه ای داشتیم و مشکلات راه ارتباطی شهرستان، را به عنوان اولین مشکل شهرستان خنداب مطرح کردیم.

وی به پروژه نیمه کاره بیمارستان خنداب تاکید کرد و گفت: ۸ سال است که بیمارستان خنداب در حال ساخت است، مطالبات مردم در دستور کار نمایندگان و مسئولین استان قرار دارد.

عدم پرداخت به موقع وجه گندمکاران را در مجلس مطرح کردم

مقدسی در خصوص پرداخت دیر هنگام پول گندم کاران متذکر شد: در مجلس شورای اسلامی عدم پرداخت به موقع وجه گندمکاران را مطرح کردم و گفتم، شیرینی خودکفایی را با عدم پرداخت مطالبات کشاورزان به تلخی تبدیل نکنید.

ما در مقابل خونی که در جاده ها ریخته می شود مسئولیم

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان به حادثه‌ای که به تازگی در جاده خنداب باعث مرگ چند تن از مردم شهرستان شد اشاره کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی باید بداند ما در مقابل هر خونی که ریخته می شود مسئول هستیم، تمام نقاط حادثه خیزی که منعکس کردید دوباره برجسته کنید و به وزیر راه و شهرسازی منعکس کنید.

وی با بیان این که برگزاری اتاق فکر در خنداب باید ادامه یابد، گفت: نماینده مجلس نمی تواند به دانش خود اکتفا کند و باید از خرد جمعی استفاده نماید، تا قانونی که در مجلس تصویب می کنند اثر بخش و موثر باشد.

مقدسی یادآور شد: در سفر ریاست جمهوری به استان سعی می‌کنیم وزیری به شهرستان بیاید که با نیازهای منطقه مرتبط باشد.

وی گفت: ساماندهی جاده های مواصلاتی خنداب خواسته به حق مردم است که باید در دستور کار استانداری قرار بگیرد، این مباحث مرتبا باید پیگیری شود، در همین روزها با وزیر راه و شهرسازی ملاقات خواهیم کرد و دغدغه مردم شهرستان را به وی منتقل خواهیم کرد.

 

دکتر علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: براساس قولی که به مسئولین دادیم برای دیدار با مردم و شنیدن مسائل و مشکلات در روستاها حضور خواهیم یافت.

 

 کریمی به استفاده از ظرفیت‌های شوراهای اسلامی در روستاها اشاره و اظهار کرد: شوراهای اسلامی منتخبین مردم هستند و به لحاظ جنسی با نمایندگان مجلس از یک سنخ هستیم و باید ارتباط نزدیک با یکدیگر داشته باشیم تا با هماهنگی، سطوح مطالبات مردم را در سطوح ملی و محلی هماهنگ و پیگیری کنیم.

وی افزود: استفاده از تشکل های غیر دولتی در شهرستان می تواند بسیار خوب باشد، اتاق فکر یکی از ظرفیت ها برای مشکلات شهرستان است که متشکل از صاحب نظران و نخبه‌ها در حوزه های مختلف است، از ظرفیت فکری آنها استفاده خواهیم کرد.

 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: با توجه به گستردگی حوزه انتخابیه و ایجاد سهولت دسترسی مردم به نمایندگان در شهرستان ها رابطی تعیین کردیم تا دسترسی آسان مردم به نمایندگان شهرستان را فراهم کند.

 

فروش کشمش، دغدغه باغداران خندابی

کریمی تصریح کرد: نگرانی باغداران شهرستان خنداب، فروش کشمش است، بر همین اساس مکاتبات متعددی انجام شده تا مکانیزی فراهم و حداکثر ارزش افزوده نصیب کشاورزان شود، فروش کشمش نباید به گونه ای باشد که زحمت را کشاورزان بکشند و سود اصلی را دلالان ببرند.

 

وی عنوان کرد: ساز و کار بایستی به گونه ای انجام شود تا حداکثر ارزش افزوده در منطقه باقی بماند، یک واحد صنعتی در شهرستان می تواند با حداکثر ظرفیت کار کند، چرا که اشتغال و تولید از منطقه است.

 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی به خرید تضمینی کشمش از باغداران اشاره و تاکید کرد: کشاورزان باید اطمینان خاطر داشته و محصول خود را دست کسی بدهند که مورد اعتماد باشد.

 

بازار جهانی تعیین کننده قیمت کشمش در خنداب است

وی گفت: در خصوص قیمت خرید تضمینی با صفایی رئیس سازمان تعاون روستایی کشور مذاکراتی داشتم، چون بخش اعظمی از کشمش تولیدی منطقه و مناطق دیگر صادر می شود، به طبع قیمتی که در بازارهای جهانی وجود دارد می‌تواند تعیین کننده قیمت در داخل باشد.

 

پیگیری خرید تضمینی کشمش و پرداخت یارانه به کشاورزان

کریمی تصریح کرد: در سال جاری خرید تضمینی کشمش و پرداخت یارانه به کشاورزان با گفتگویی که با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داشتیم، پیگیری شد تا در صورتی که امکان پذیر باشد یارانه خرید کشمش به کشاورزان پرداخت شود.

 

جای تعاونی باغداران در شهرستان خالی است

 نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که چرا کشاورزان هر ساله با مسئولین برای خرید تضمینی کشمش درگیر هستند گفت: اگر تعاونی فراگیر باغداران و انگورداران در شهرستان خنداب تاسیس شود می تواند در تولید و خرید و تنظیم بازار ،محور باشد، با توجه به اهمیت استراتژیک انگور در منطقه، جای تعاونی باغداران در شهرستان خالی است، وجود این تعاونی در منطقه با حمایت مسئولین و کشاورزان می تواند ساز و کار خوبی در شهرستان فراهم کند.

 

وی به تعاونی پسته کاران در رفسنجان که به قطب بزرگ سرمایه گذاران در کشور تبدیل شده است اشاره کرد و گفت: تعاونی پسته کاران از جای کوچکی شروع و به اینجا رسیده است.

 

کریمی گفت: شهرستان خنداب ظرفیت خوبی در حوزه کشاورزی است، اگر این ظرفیت ها توسط مردم پیشروی داشته باشد، منافع آن می تواند به مردم برسد.

 

بیمارستان خنداب کمتر از ۲ ماه آینده تکمیل می شود

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی به پروژه بیمارستان خنداب اشاره کرد و گفت: یک و نیم میلیارد تومان توسط سازمان مجری ساختمان های دولتی به بیمارستان خنداب اختصاص پیدا کرده، با این روند بیمارستان کمتر از ۲ ماه آینده تکمیل می شود، دانشگاه علوم پزِشکی نیز اعلام کرد که تجهیزات خریداری و پرسنل بیمارستان آماده خدمت هستند، امیدواریم در چند ماه آینده بیمارستان تکمیل و به بهره برداری برسد.

اختصاص ۳۰ درصد اعتبارات شهرستان خنداب به حوزه راهسازی

وی به مطالبات مردم در حوزه راه‌های مواصلاتی تاکید و تصریح کرد: یکی از مطالبات مهم مردم شهرستان خنداب، محورهای مواصلاتی است، بیش از ۳۰ درصد اعتبارات شهرستان به حوزه راه اختصاص پیدا کرده است، باید بتوانیم از حوزه ملی برای به سرانجام رساندن پروژههای راه در شهرستان بهره‌مند شویم که به این منظور در تلاش هستیم در سفر هیئت دولت به استان مباجث راه پیگیری و مطرح شود.

 

کریمی حذف حق آلایندگی خنداب از پتروشیمی شازند را غیر قانونی توصیف کرد و گفت: در جلسه ای که با خانم ابتکار داشتیم این موضوع مطرح و از سوی مسئولین قول داده شد تا موضوع بازنگری شود، ما با این حال که شرکت پتروشیمی بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد فروش دارد، انتظار نداشتیم، مقادیر ناچیزی که به شهرستان خنداب داده می شد،  قطع شود.

 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: زبان گویای مردم باشیم و بطور منظم در مجامع مردمی و مناطق حضور پیدا کنیم و از ظرفیت های قانونی مجلس برای پیگیری مطالبات مردم  استفاده کنیم.

 

۱۰ درصد محصولات کشاورزی استان در خنداب تولید می شود

بابایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: حدود ۱۰ درصد محصولات کشاورزی استان در شهرستان خنداب تولید می شود، این آمار بیانگر این است که شهرستان خنداب، شهرستان کشاورزی است.

 

 بابایی اظهار کرد: تاکنون ۵۶ هزار هکتار سیستم های نوین در سطح استان انجام دادیم، به ازای هر هکتار اجرای سیستم های آبیاری حدود ۴ هزار و ۴۰۰ متر مکعب، ذخیره سازی آب انجام می شود، هیچ محدودیتی برای اجرای سیستم های آبیاری در سطح استان نداریم.

 

وی افزود: اولویت با اجرای سیستم های آبیاری قطره‌ای است که با اجرای آن حدود ۹۰ درصد در مصرف آب کاهش خواهم داشت.

 

مشکلی برای خرید تضمینی کشمش در خنداب نداریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: بیشترین کشمش استان در شهرستان خنداب تولید می شود، مکاتبات بسیاری در این خصوص انجام شده و مشکلی برای خرید تضمینی کشمش نداریم، تعاونی روستایی آماده خرید تضمینی کشمش از مردم است، نرخ قیمت تضمینی توسط شورای اقتصاد در هفته آینده اعلام خواهد شد.

 

بابایی گفت: اگر چاه‌های غیر مجاز ساماندهی شود می توانیم در ارائه تسهیلات و اجرای سیستم های آبیاری به کشاورزان کمک کنیم.

 

وی در خصوص خرید گندم و پرداخت وجه گندم به کشاورزان در استان مرکزی خاطرنشان کرد:  ۳۶۰ هزار تن گندم مازاد در استان خریداری شد که ۳۲ درصد نسبت به سال قبل رشد داشتیم، امیدواریم پرداخت وجه گندم کشاورزان در روزهای آتی واریز شود.

0

آخرین اخبار