کد خبر ۸۶۶۶۴ ۳۲۸۹ بازدید انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
گفتگویی با مهندس بازوند استاندار لرستان پیرامون مقوله مهم اقتصاد مقاومتی

مجتمع کشت و صنعت لرستان مصداق بارز اقتصاد مقاومتی/فرصت سازی یا فرصت سوزی؟

یکی از افتخارات دولت دهم این است که عملاً مجری حرکتی ست که پرچمدارش رهبری ست/پایه ی اصلی اقتصاد مقاومتی مردم هستند. اگر مردم نباشند کار می ماند/اقتصاد دانش بنیان یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی ست/مصداق بارز اقتصاد مقاومتی در استان لرستان همین کشت و صنعت است..

به نام خدا

پایگاه خبری هنا : با سلام و خسته نباشید؛ دیدگاه و تعریف کلی خود را پیرامون اقتصاد مقاومتی بیان کنید؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : با سلام به شما و مردم خوب لرستان و مخاطبان فهیم پایگاه خبری پایگاه خبری هنا  و نیز تبریک به اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار. می دانید که همواره یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری، مباحث اقتصادی در کشور بوده. از حدود هشت سال گذشته به صورت آشکار در شعارهایی که برای نامگذاری سال انتخاب کرده اند، شعارهایی بوده که به نوعی به اقتصاد بر می گشته و این نشان می داد که کشور در زمینه ی اقتصاد با چالش مواجه است. حتی دقیقاً به یاد دارم تعطیلات نوروزی در یکی از سال های دولت قبل شخصاً به عسلویه سفر کردند. این سفر برای همه ی مردم ایران پیام داشت و پیامش این بود که مردم باید به کار و اقتصاد توجه مخصوصی داشته باشند. در شعارهای ایشان نیز همین بود. حال یک سال تحت عنوان مدیریت جهادی، یک سال به عنوان جهاد اقتصادی، یک بار اصلاح الگوی مصرف و ... و نیز به صورت ویژه تاکید داشتند بر خرید کالاهای داخلی که نشان دهنده ی دغدغه ی ایشان بود و دغدغه ی درستی هم هست و کاملاً مردم و مسؤولین کشوری به این اجماع رسیده اند. تا امسال که ایشان مشخصاً اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل را به عنوان شعار سال برگزیدند.

 

پایگاه خبری هنا : آغاز مبحث و شعار اقتصاد مقاومتی کجا بود؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : در واقع استارت رسمی این کار در سال 92 زده شد. یعنی همزمان با دولت آقای دکتر روحانی و امروز هم یکی از افتخارات دولت دهم هست که عملاً مجری حرکتی ست که پرچمدارش رهبری ست و انصافاً دولت از همان آغاز، مباحث خود را روی اقتصاد مقاومتی به عنوان یک اولویت قرار داده است. طبیعتاً نیرهای صف دولت مثل استانداران این برنامه را در اولویت برنامه های خود قرار داده اند. آنچه که مسلم هست این است که ما یک الگو داریم برای اقتصاد مقاومتی. ماحصل صحبت های مقام معظم رهبری که حدود بیست جلسه در این مورد صحبت کرده اند و شاید هزاران اقتصاد دان در گروه های مختلف راجع به این مقوله نظر داده اند و نقد کرده اند. اقتصاد مقاومتی یک واژه ی کاملاً علمی و تخصصی ست و در همه جای دنیا تجربه شده است و از آن استفاده شده است. شما پیشرفت کشور چین و دیگر کشورهای آسیای شرقی را نمی توانید در چیزی جز اقتصاد مقاومتی ببینید. خاطرم هست حدود بیست سال پیش یک شوک بر اقتصاد شرق آسیا وارد شد که آنها را دچار مشکل کرد. آنها آمدند از همین مدل اقتصاد مقاومتی استفاده کردند و آن را اجرا کردند. اگر شما امروزه سرعت پیشرفت چین را می بینید، ناشی از اجرای همین طرح اقتصاد مقاومتی ست.

پایگاه خبری هنا : پایه و اساس اقتصاد مقاومتی را چه می دانید؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : پایه ی اصلی این مقوله مردم هستند. اگر مردم نباشند کار می ماند. مثل اصل 44 که ماند. بالاخره شما دیدید اصل 44 در دولت گذشته به اجرا گذاشته شد، اما اصلی که می توانست اقتصاد کشور را نجات دهد، اصلی که می توانست اقتصاد را از دست دولت خارج کند، مجدداً آمد و به دولت واگذار شد. مثلاً شما در گذشته وزارت نفت را صاحب، مدیر یا مسؤول پالایشگاه می دیدید، امروز وزارت کار هم پالایشگاه دارد. وزارت دفاع هم پالایشگاه دارد. این نشان از عدم اجرای درست اصل 44 است.

پایگاه خبری هنا : رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی چه چیزهایی هستند؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : ماحصل اقتصاد مقاومتی در سه یا چهار صفحه خلاصه می شود که 24 رویکرد دارد که توسط مقام معظم رهبری به عنوان رویکردهای اصلی این مقوله ابلاغ شده اند. رویکردها کاملا شفاف هستند. حالا ممکن است ما نتوانیم به دلیل کمبود زمان به همه بپردازیم، اما در آنها کاملاً مشخص است که وضعیت اقتصادی چطور باید باشد. این رویکردها کاملاً بر اساس واژگان علمی تهیه شده اند و در آنها اعلام شده است که اگر شما می خواهید به این سیاست ها سرعت ببخشید، باید سراغ اقتصاد دانش بنیان بروید. درست هم هست. بالاخره اقتصاد دانش بنیان یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی ست که شاید یکی از عواملی که بناست سرعت را دو چندان کند. اقتصاد دانش بنیان قرار است از نخبگان استفاده کند. افراد متخصص و دانشگاه ها پای کار بیایند. معنی این حرف این است که این اقتصاد می خواهد دانشگاه ها را وادار کند بیایند و داخل این اتوبان اقتصاد حرکت کنند. بحث برون زا بودن نیز در این رویکردها خیلی ملموس است و درگیرش هستیم و در آن ظرفیت هایی وجود دارد. اگرچه مفوم خیلی کلی ست و ما در این رابطه باید از همه ی ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری استفاده کنیم. در ظرفیت های نرم افزاری، نیروی انسانی یک ظرفیت بزرگ است که باید به کار گرفته شود. دانشجویان و فارغ التحصیلان ظرفیت هایی هستند که باید به کار گرفته شوند. ظرفیت های سخت افزاری هم منابعی ست که وجود دارند. وقتی می گوییم استفاده از همه ی ظرفیت ها یعنی همه ی منابع. خواه سخت افزاری وخواه نرم افزاری.

 

 

پایگاه خبری هنا : در استان خودمان نمونه ای برای مثال از این ظرفیت ها داریم؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : در استان خودمان برش هایی از این ظرفیت های کاملن مشخص وجود دارد که بد نیست به آنها اشاره ای داشته باشیم. مثلاً ظرفیت ها و منابعی که بیش از 10 تا 12 سال خوابیده اند، علیرغم اینکه می توانستند نخوابند. چون این ظرفیت ها با نفت بشکه ای 140 دلار خوابیده اند و حالا دولت کنونی دارد با دلار بشکه ای 35 دلار آنها را احیا می کند. نیز بحث بیکاری فراوانی که وجود داشت و آوارهای فراوانی که در مسائل اقتصادی وجود داشت. من فکر می کنم راه آوار برداری در اقتصاد، اقتصاد مقاومتی ست. یعنی ما نمی توانیم این آوارها را بدون یک تکنولوژی جدید برداریم. این آوارها را باید با یک واژگان علمی جدید به نام اقتصاد مقاومتی برداریم. این آوارها فقط در پروژه های اقتصادی ما نیست. بلکه در پروژه های عمرانی ما نیز هست. برای مثال؛ ما حدود دو هزار و خورده ای پروژه داریم . بیش از سه هزار میلیارد تومان هزینه ی آنها شده. هفت هزار میلیار نیاز دارند تا به اتمام برسند. یعنی این آوار سه هزار میلیاردی را بالاخره ما باید بیاییم و جمع کنیم. خب طبیعی ست که ما الان هفت هزار میلیارد پول نداریم. پس برای جمع کردن آن باید دنبال یک راهکار جدید باشیم.

پایگاه خبری هنا : چه راهکاری؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : باید دنبال این باشیم و بیاییم و مردم را محور قرار دهیم. گفتیم یکی از رویکردهای 24 گانه ی اقتصاد مقاومتی، بحث مردم و مردمی سازی اقتصاد هست. پیرو همین ها، دولت یک برنامه ی 12 گانه در ذیل این 24 رویکرد تهیه کرده است. یک برنامه ی 12 گانه که هر برنامه اش به طور متوسط هفت بخش مختلف دارد. حالا از بهره وری گرفته تا موارد دیگر. بعد از آن هم مقام معظم رهبری در مشهد 10 راهکار اجرایی را مطرح کردند. اینها چراغ و راهنمای ما در اقتصاد مقاومتی هستند. یعنی هر کاری می خواهیم بکنیم، نباید از اینها فاصله بگیریم. اگر از این برنامه ها فاصله بگیریم ممکن است به آن اهداف نرسیم. خوشبختانه ما در استان لرستان به تبع از همین اقتصاد مقاومتی، به دنبال این هستیم که بتوانیم آن پروژه های تعطیل شده را وارد مدار و رونق اقتصادی کنیم. این دقیقاً مصداق فرمایشات مقام معظم رهبری ست که فرمودند: ظرفیت ها را بررسی کنید و به تولید دوباره برسانید... و شما الان مصداق بارز این را در استان می توانید ببینید. مصداق بارز اقتصاد مقاومتی در استان لرستان همین کشت و صنعت است. یعنی اگر شما بخواهید تیتر کنید «مصداق بارز اقتصاد مقاومتی» ، همین کشت و صنعت مصداق بارزی ست. یک؛ یک ظرفیت بسیار بزرگ. دو؛ یک ظرفیت رها شده. سه؛ برای احیا و بهره برداری مجدد از آن تماماً از شرکت های دانش بنیان استفاده شده است. چهار؛ برون گراست. سرمایه ی خارجی وارد می کند. یعنی بیشتر سرمایه گذاری اش خارجی ست. یک ریالش تا الان سرمایه گذاری داخل ایران نبوده است. بعد از این برجام، الان شرکت های هلندی دارند 40 هکتار گلخانه آنجا کار می کنند و درست می کنند. بیش از 300 هکتار باغ با مدل های جدید و آبیاری جدید انجام شده است. اگر دنبال بهره وری هستیم (که از رویکردهای اقتصاد مقاومتی ست) آنجا عیناً بهره وری را می بینیم. اگر دنبال اصلاح هستیم، آنجا به صورت دانش بنیان می بینیم که اصلاح نژاد روی دام انجام شده است، به عنوان یک پایلوت. و به نظر من یک مصداق بارز اقتصاد مقاومتی در این کشور، کشت و صنعت لرستان است که الان شکر خدا کارش شروع شده و به بهره برداری رسیده و خیلی موارد دیگر ...

 

 

پایگاه خبری هنا : می شود به صورت عینی و مشخص مثال بزنید؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : فولاد ازنا که بعد از 12 سال تعطیلی احیا شده. کالاهای بلوکه شده ای که در چین داشتیم، بعد از برجام آزاد شده و در حال وارد شدن به ازنا هستند و عنقریب این پروژه انجام می شود. صنایع غذایی دورود که همین هفته ی گذشته افتتاح شد. نساجی بروجرد و ... خیلی از این ظرفیت های راکد را ما توانسته ایم احیا کنیم.

پایگاه خبری هنا : چطور شد که استان لرستان به عنوان پایلوت انتخاب شد؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : خوشبختانه وقتی این شرایط را دیدند به این جمع بندی رسیدند که بیایند در بین استان ها، یک سری استان را پایلوت و پیشرو قرار دهند. الگو قرار دهند. که قرار شد یک استان توسعه یافته و یک استان در حال توسعه را انتخاب کنند. ابتدا استان آذربایجان شرقی را به عنوان استان توسعه یافته و بعد استان لرستان را به عنوان استان در حال توسعه انتخاب کردند. بعد هم که کرمان اضافه شد. ما خیلی خوشحالیم که اینجا توانستیم فرصت سازی کنیم. یعنی به نظر من از توانایی های مدیران ایجاد فرصت هست. ما باید بتوانیم فرصت را ایجاد کنیم و به نظرم اقتصاد مقاومتی یک فرصت بسیار بزرگ برای استان لرستان است. صرف نظر از اینکه چقدر بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم یا نکنیم، اما ایجاد فرصت خودش جزو همان رویکردهای 24 گانه ی اقتصاد مقاومتی ست که در بحث فرصت سازی داریم. عکس آن هم فرصت سوزی ست که شاید بیشترین خسارتی که استان لرستان دیده از فرصت سوزی ها بوده و امروز اگر ما تعبیر م ی کنیم که شاهد انبوهی از آوارهای اقتصادی، عمرانی و اجتماعی در استان لرستان هستیم، شاید شاکله و کانالی که اینها از آن عبور کرده اند تا به شکل آوار در آمده اند، همین فرصت سوزی بوده است. لذا ایجاد فرصت باید بتواند اینها را جبران کند که ما امیدواریم این اتفاق بیفتد.

پایگاه خبری هنا : وضعیت پیش روی این طرح را چگونه می بینید و ارزیابی می کنید؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : خوشبختانه در همین راستای اقتصاد مقاومتی، در کشور یک اجماع وجود دارد که این اجماع را باید به فال نیک گرفت. هیچوقت اینطور نبوده که همه روی یک سیاست اجماع کنند. در دولت های مختلف این بوده که یکی مهرورزی را در اولویت قرار داده، یکی سیاست توسعه ی سیاسی و ... اما الحمدالله در دولت دکتر روحانی اولویت اصلی اقتصاد است و همه هم اجماع دارند. از سایر قوا گرفته تا منتقدین. بالاخره اقتصاد مقاومتی باید رویارویی کند. تقابل کند با اقتصادی که وابسته است. با اقتصادی که مصرف کننده است. در واقع اقتصاد مقاومتی باید بیاید و مقاوم سازی و بحران زدایی کند. نهادهای ناکارآمدی که در اقتصاد وجود دارد را ترمیم کند. قطعاً اگر این اتفاقات بیفتد، حتمن مشارکت مردمی صورت خواهد گرفت. تاکید می کنم که مشارکت مردم را می خواهد. اعمال مدیریت عقلانی و مدیریت جهادی می خواهد. یعنی این سه مولفه به نظرم از پیش شرط های اقتصاد مقاومتی هستند. باور مشارکت همگانی- مدیریت عقلانی- و به تبع آن مدیریت جهادی. مدیریت جهادی یعنی مدیریت خدامحوری. مدیریت عقلانی هم یعنی ما دیگر دنبال روش های سعی و خطا نرویم. فرصت سوزی نکنیم. مشارکت هم یعنی مردم به خیزند. همان طور که برای انقلاب به پا خاستند. برای جنگ 8 ساله آمدند و کمک کردند. در اقتصاد مقاومتی هم مردم باید بایند و محوریت را در دست بگیرند. اگر مردم را محور قرار ندهیم ممکن است به سرنوشت اصل 44 گرفتار شویم.

پایگاه خبری هنا : در بحث اقتصاد مقاومتی، در اذهان عمومی بیشتر به این مقوله پرداخته شده که انگار این مقاومت باید در برابر سختی ها باشد. چنین چیزی چقدر درست است؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : اصلاً صحت ندارد. یعنی وقتی ما می گوییم اقتصاد مقاومتی یک واژه ی کاملاً علمی ست، به معنی ست که این حرف ها اصلاً در قالبش نمی گنجد. اقتصاد مقاومتی را نه تنها ر کشور ما، بلکه در کل دنیا، هزاران اقتصاد دان در موردش نظر داده اند. در سایر کشورهای دنیا این کار شده. اصلاً من وقتی چنین حرف هایی می شنوم، احساس می کنم این افراد حتی به خود زحمت می دهند که 24 سیاست اصلی اقتصاد مقاومتی که 24 کلمه است و مقام معظم رهبری به عنوان سیاست اصلی مطرح کرده اند را بخوانند. کاری ندارد. یک دقیقه هم زمان نمی برد. همین ها را اگر مرور کنیم متوجه می شویم که این واژگان در این اقتصاد جایی ندارند. اقتصاد مقاومتی، تاکید بر ضرورت تولید داخلی دارد. یعنی قرار است رونق ایجاد کند. تولید داخلی شکل بگیرد. از سرمیاه ی ملی و از کار و سرمایه ی مردمی حمایت بشود. وقتی حمایت خواهد شد که شما بتوانید تولید ثروت کنید. پس در واقع اقتصاد مقاومتی یکی از راهکارهایش هم این است که ما بتوانیم تولید ثروت کنیم. اگر تولید ثروت صورت گرفت شما وضع اقتصادی ات خوب می شود. اقتصاد مقاومتی قرار است بیکاری را از بین ببرد. قرار است رکو و گرانی و تورم را از بین ببرد. هر کدام از این چهار آیتم، پیش زمینه اش تولید ثروت و سرمایه گذاری است.

پایگاه خبری هنا : لطفاً کمی ریز تر و دقیق تر به اسناد و طرح های استان در قالب اقتصاد مقاومتی بپردازید.

مهندس بازوند،استاندار لرستان : به هر حال در استان ما خوشبختانه سند اقتصاد مقاومتی تهیه شده است. 165 طرح و 661 پروژه دارد. اما این 661 پروژه، گاهی به تنهایی یک پروژه اش 1200 پروژه است. یعنی مثلاً ما یک پروژه داریم به عنوان «ظرفیت های تعطیل شده» که در هشت سال گذشته تعطیل شده اند که در آن 304 کارخانه در سال باید احیا کنیم تا به عنوان یک پروژه تعریف شود. یک بازه ی زمانی حدوداً دو ساله دارد که سال های 95 و 96 را شامل می شود. 35 دستگاه اجرایی درگیر آن هستند. اعتباری که نیاز داریم تا این پروژه ها رونق بگیرند و به اتمام برسند، 8900 میلیارد تومان است. این مبلغ باید در دو سال انجام بگیرد و جالب اینجاست که باید بیش از 80 درصد آن توسط مردم و منابع بانک ها تامین شود. یعنی دولت تنها 20% از نظر مالی داخل ماجراست. اینجاست که نقش اول مردمی سازی باید خودش را نشان بدهد که شکر خدا در این چهارماه ما مطابق برنامه ی یک ساله ای که تنظیم کردیم (برای سال 95) پروژه های خوبی را هم اجرا کردیم.

پایگاه خبری هنا : برای خوانندگان و مردم مهم هست که بدانند چه پروژه هایی مد نر شماست؟

مهندس بازوند،استاندار لرستان : اولین پروژه ای که در راستای اقتصاد مقاومتی افتتاح کردیم پتروشمی لرستان بود که اردیبهشت امسال افتتاح شد. کشت و صنعت بود. بیمارستان 146 تختخوابی الیگودرز افتتاح شد. (اشاره کنم که یکی دیگر از رویکردهای اقتصاد مقاومتی، عدالت بنیان بودن است. ما نمی توانیم توی یک شهر عدالت را ا جرا نکنیم. اگر شهری بیمارستان ندارد، باید برایش بیمارستان بسازیم. اگر راه ندارد باید برایش بسازیم. آن عدالت را باید اجرا کنیم.) افتتاح سد حوزیان را داشتیم جزو همین پروژها. صنایع غذایی گهر دورود بود که به نظر من اینها حدود پنج پروژه بودند که از نظر مالی 5 مگاپروژه بودند که افتتاح شدند. یعنی پروژه های کوچکی نبودند. پروژه هایی بودند که جمع آنها حدود 1250 میلیارد تا 1300 میلیارد تومان هزینه برداشتند تا انجام گرفتند. در همین راستا هم ان شاءالله فکر می کنم بالغ بر 800 پروژه که ذیل آن 600 پروژه ی بزرگ هستند را بتوانیم تا اوایل مهر و هفته ی دولت افتتاح کنیم.

پایگاه خبری هنا : اگر به چند مورد از اینها هم اشاره کنید ممنون می شویم.

مهندس بازوند،استاندار لرستان : آبرسانی به شهر خرم آباد – راه اندازی فولاد ازنا را خواهیم داشت. آبگیری سد کمندان و ... تسهیلاتی که در این 4 ماهه پرداخت کرده این تا الان حدود 826 میلیارد مصوبه در بانک ها داشته ایم. 271 میلیارد تومان عقد قرارداد داشتیم با بانک ها و 54 میلیارد تومان (تا ده روز پیش البته و الان حتماً بیشتر شده) پرداختی داشتیم که نسبت به سال 94 خیلی بیشتر است. یک سری مگاپروژه ی بزرگ برای تصویب به بانک مرکزی برده ایم و تصویب کرده ایم از جمله فولاد و ذوب آهن ازنا – فولاد الیگودرز – بایر افلاک ازنا – یخچال سازی لرستان – نساجی بروجرد – پتروشیمی کوهدشت – فولاد صدر خرم آباد – سامان کاشی بروجرد - سیمان پلدختر – گروه صنعتی همارشتن – صنایع غذایی گهر- آب معدنی زاگرس- فولاد آلیاژ ایران- بحث سد معشوره را اضافه کرده ایم که تعیین تکلیف بشود و ... اینها جزو مگا پروژه های ما هستند توی بانک مرکزی که پس فردا (19/5/95) هم جلسه ی نهایی آنها هست. صادرات ما در چهار ماهه ی سال 94 رقمی حدود 19 میلیون دلار بوده که در 4 ماهه سال 95 به 50 میلیون دلار رسیده. یعنی حدود 157 درصد رشد داشتیم. در بخش های دیگر هم خوشبختانه به همین شکل دارای رشد بوده ایم. در بحث گندم امسال برنامه ریزی کردیم روی 415 هزار تن که بتوانیم این مقدار گندم در استان تولید کنیم. حالا این رقم را مقایسه کنیم با سال 92 که 220 هزار تن بوده. چیزی حدود صد در صد افزایش تولید خواهیم داشت. گوشت قرمز در برنامه امسال 26 هزار تن هست که باید تولید کنیم. تا الان حدود 8 هزار تن آن را تولید کرده ایم یعنی در 4 ماهه اول حدود 33% رشد تولید داشتیم. شیر خام حدود 221 هزار تن در برنامه تولید بوده که در این 4 ماهه حدود 40 درصدش تولید شده. تولید ماهی به شیوه ی پرورش در قفس 1000 تن در برنامه ی ما بوده که تا الان 600 تن را عملیاتی کردیم و سیستم های آبیاری و پروژه های زیادی که در بحث کشت گلخانه ای در دستور کار هست که در چهار نقطه ی بزرگ ان شاءالله انجام می گیرند. البته حرف زیاد هست و طرح فراوان. اما در این فرصت کوتاه بیش از این نمی شود صحبت کرد. ان شاءالله در فرصت های بعدی بیشتر به این مقوله خواهیم پرداخت.

پایگاه خبری هنا : با سپاس از شما که علیرغم کمبود زمان و مشغله ی فراوان در روز خبرنگار این فرصت را در اختیار ما قرار دادید و پاسخگوی سوالات و دغدغ های ما و خوانندگان بودید. موفق باشید.

مهندس بازوند،استاندار لرستان : من هم از شما ممنونم که در راستای روشنگری و خدمت به مردم گام بر می دارید. موفق باشید.